Çay Kahve İnsan'da Girişimini Nasıl Tanıtırsın?

115.000 abonelik YouTube kanalına sahip Çay Kahve İnsan’da girişim tanıt ve etkileşim kazan!

Çay Kahve İnsan’da etkili girişim tanıtmak için girişim hakkında ne kadar bilgiye sahip olursak, girişiminizi o kadar çok etkileyici bir tanıtım yapmış oluruz. Bu nedenle, girişimlerden beklediğimiz temel soruların doğru şekilde cevaplanması, girişimin ses getirmesi için de önem taşıyor.

Girişim tanıtımında tanıtılacak girişimin türüne göre o alanın terminolojisini kullanmak girişim tanıtımını profesyonel gösterse de, bu alana yeni ilgi duymaya başlayan insanların da girişim tanıtımını incelediğinde ilgisini çekecek bir şeyler yakalayabilmesi için herkesi kapsayacak bir dil kullanmak gerekiyor.

Girişim tanıtımında girişimi anlatan yazılı metinler olduğu kadar görseller de kullanmak, girişim tanıtımının içeriğini daha kaliteli ve uğraşılmış gösteriyor. Girişim tanıtımına denk gelen insanlar, metnin tamamını okumadan önce görselliğe odaklanarak ilgilenip ilgilenmeme kararını buna göre oluşturabiliyor.

Sen de Çay Kahve İnsan'da, bu soruların cevaplarıyla girişim tanıt;

Girişimi Tanıtmak İçin Hangi Soruları Cevap Vermelisiniz?

Girişim Adı / Kuruluş tarihi

Girişiminiz tam olarak nedir?: Burada girişimlerden beklediğimiz cevap, girişimin amaç ve hedeflerini eksiksiz şekilde anlatması ve okuyan kişinin girişimin ne ifade ettiğini tam olarak anlamasıdır. Böylece etkili girişim tanıtımı ile ilgili kitle, girişimin kendisine veya çevresine yararlılığını sorgulayarak girişimi başkalarıyla da paylaşmaya başlıyor.

Girişiminizi örnek üzerinden anlatabilir misiniz?: Girişim, özellikle bir soruna çözüm olma amacıyla açılıyorsa neye çözüm olmak istediğini günlük hayattan veya sorunlardan yola çıkarak girişiminiz sayesinde nasıl çözdüğünüze dair örnekler vererek denemek isteyenleri girişiminize teşvik etmiş olursunuz.

Girişiminiz nasıl kullanılır?: Özellikle birden fazla adımda kullanılacak ve çeşitli entegrasyonlara sahip bir girişim, girişiminin nasıl kullanılacağına yönelik açıklamaları girişim tanıtımı ile girişiminiz nasıl kullanılır bölümünde yaparak kişilerin aklındaki soru işaretlerini gideriyor.

1 cümle ile girişim özeti (asansör cümlesi): Girişimin tanıtımını tek bir cümleyle çarpıcı şekilde aktarmak gerekiyor. Örneğin; Çay Kahve Düşünce: Düşünce gücüyle cihazların konumunu değiştiren nesnelerin interneti girişimi 🙂

Ekip kaç kişi: Güncel ekip bilgisi paylaşılıyor.

Kurucular isimleri ve LinkedIn hesapları: Girişimlere ilgi duyulması halinde girişim kurucularının merak edilmesi veya onlara ulaşılmak istenmesi gibi durumlara yönelik girişim kurucularının isimleri ve Linkedln adresleri belirtiliyor.

Yatırım aldınız mı?: Girişimciliğe meraklı bireylerin ve girişim açmak isteyenler, finansal boyutlarını da merak ediyor. Bu nedenle girişimin yatırım aldığı yatırımcıları ve ne kadar değerlemeyle yatırım aldığını belirtmesi gerekiyor.

Girişim hangi sorunu çözüyor?: Girişim, güncel sorunlara veya geleceğe yönelik olası çözüm fikirlerine yardımcı olmak için kurulduysa, girişim tanıtımının bu aşamasında tam olarak hangi sorunu çözdüğü net şekilde belirtiliyor.

Kurucunun görüşü (Hedefler, amaçlar, başarı, metrik vs.): Girişimde çalışan yetkili kişilerin veya kurucuların girişime dair görüşlerini doğrudan almak, girişime dair sempati oluşturabiliyor. Bu nedenle, girişim tanıtımında kurucunun girişimin hedeflerine ve amaçlarına yönelik fikirlerini dile getirmesi önem taşıyor.

Varsa vektörel logonuzu (.png, .psd, .ai, pdf) bizimle paylaşabilir misiniz?: Girişim tanıtımıyla birlikte girişimin logosuna aşina olmak ve girişimin görünürlüğünü arttırmak için vektörel logo .png, .psd, .ai, pdf formatlarında isteniyor.

İyi bir girişim tanıtımı ile neler yapabilirsiniz?

İyi girişim tanıtımına sahip olmak, özellikle küçük ekiplerden oluşan girişimler veya girişimciliğe yeni atılan ve ismi duyulmamış kişiler için oldukça önem taşıyor. Çünkü kaliteli girişim tanıtımı hazırlamak, ismi hiç duyulmayan bir girişimi bir kişinin dahi keşfetmesiyle tanıtımdan etkilenip başka kişilere paylaşmasıyla etki yaratabiliyor.

Küçük bir etkileşimin domino taşı etkisi oluşturabileceğini günümüz sosyal medyasında, girişimlerin kaliteli girişim tanıtımı hazırlaması dışında girişim tanıtımını sosyal medyalarından etkili şekilde ‘pazarlaması‘, daha büyük kitlelere ulaşmada önem sağlıyor. Girişim tanıtımında belirtilen amaç ve hedeflere sadık olmak, aktif kalmak ve girişimi doğru ve etkili şekilde ilgili kitleye sunmak girişimin ömrünü uzatıyor.

Bu nedenle, iyi girişim tanıtımı ile neler yapabilirsiniz sorusuna cevap; her şey olabilir. Girişimi öncelikli olarak kurucularının önemsemesi, faaliyetlerini tanıtmayı ve aktif olmayı bir görev haline getirmesi, kitlelerin ilgisiyle birlikte güvenlerini de kazanmasını sağlıyor. Güven duyulmaya başlayan bir girişim ise, başlangıçta iyi hazırladığı girişim tanıtımı sayesinde küçük çapta bir bütçe ve ekiple başladığı yolculuğuna birçok yatırım ve ekip arkadaşı ekleyerek devam edebiliyor.

Hayallerindeki girişimi kurmuş ve daha çok kitleye ulaşmak istiyorsan bizimle iletişime geç ve en iyi şartlarda girişimini tanıt!

Girişim Tanıtımı İçin Formu Doldur!