2023 pazarlama planları için “Yeni Nesil Medya Raporu” yayınlandı

GOOINN, Yeni Nesil Medya Raporu hazırlayarak girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla her ay hazırladığı sektör raporlarında bu ay yeni nesil medyayı derinlemesine irdeledi.
2023 pazarlama planları için "Yeni Nesil Medya Raporu" yayınlandı

Yeni nesil medya, geleneksel medya türlerinin yanı sıra internet ve diğer teknolojik araçları da kullanan yenilikçi ve esnek bir medya türüdür. Kullanıcıların içeriğe daha fazla katılımını ve etkileşimini sağlayan bir platform olarak işliyor.

Örneğin, web siteleri, çevrimiçi video/ses akışları, e-postalar, çevrimiçi sosyal medya platformları, video paylaşım platformları, çevrimiçi gazeteler, çevrimiçi topluluklar, çevrimiçi forumlar, bloglar, wiki’ler (wikipedia, wikihow, wikiart vb.), podcast’ler, vlog’lar, webinar’lar ve web reklamları, yeni nesil medya kapsamında değerlendiriliyor. Ayrıca, yeni nesil medya, geleneksel medya türlerinin aksine daha hızlı ve esnek bir şekilde içerik üretme ve dağıtma imkanı sunuyor.

GOOINN‘in hazırladığı Yeni Nesil Medya Raporu‘nda Yeni Nesil Medya nedir, geleceği nasıl olacak, pazarlama uzmanları tarafından bugün nasıl kullanılıyor, dünya ve Türkiye’den girişimler ve Yeni Nesil Medyası ile ilgili geleceği şekillendirecek trendler incelendi.

GOOINN, büyük şirket ve kurumların yenilikçi dijital ürünler tasarlamaları için gereken inovasyon kültürünün kurulması, güçlendirilmesi ve kurum içi girişimcilik konusunda çözüm ortağı oluyor.

Haberlere sosyal medya üzerinden erişim daha yüksek

Yeni Nesil Medya Raporu’na göre; haberlere erişim öncelikle sosyal medya üzerinden yapılıyor. Facebook haber kaynağı olarak önemini kaybetmeye devam ederken Instagram, TikTok ve Telegram büyüme kaydediyor. Günümüzde 18-24 yaş grubunun %40’ının kullandığı TikTok özellikle genç kuşak arasında popülerliğini koruyor.

Yeni Nesil Medya Raporu’nda belirtilen önemli bir diğer nokta ise, tüm yaş gruplarının haberleri video yerine metin biçiminde almayı tercih etmesi oldu. Bu tercih sebebinin nedenleri arasında okumanın daha hızlı olması ve daha fazla kontrol olması gösteriliyor.

Haberlere sosyal medya üzerinden erişim daha yüksek

Yeni Nesil Medya Raporu’nda global pazarlama planları için dünyadan veriler

Insider Intelligence’in yaptığı araştırma verilerinin eklendiği GOOINN Yeni Nesil Medya Raporu’na göre Latin Amerika; bilgisayar, tablet, mobil cihazlar, sosyal/mesajlaşma uygulamaları, müzik akışı ve çevrimiçi medyayı kullanımı diğer bölgelere göre daha fazla oluyor. Diğer yandan Batı Avrupa; dijital medya kullanımının öncüsü olarak görülüyor.

Yeni Nesil Medya Raporu’na göre kıtanın kültürel olarak çeşitli kullanıcıları, mobil ve sosyal/mesajlaşma uygulamalarında harcadıkları zaman açısından diğer tüm bölgelerin gerisinde kalıyor. Orta Doğu ve Afrika bölgesi ise sosyal medya ve mesajlaşmaya harcanan zaman açısından ikinci sırada yer alıyor. Buradaki internet kullanıcıları, 2022 yılının ilk yarısında bahsedilen hizmetleri kullanarak günde ortalama 3 saat 5 dakika harcadı.

Türkiye’de sosyal medya üzerinden haber tüketimi büyümeye devam ediyor

Yeni Nesil Medya Raporu’na göre sosyal medyanın en yaygın kullanılan haber kaynağı olarak televizyonun yerini alması, geleneksel medyanın düşüşe geçtiğini gösteriyor. Ülkede haberlerin ve bilgilerin paylaşımı çeşitli sosyal medya kanallarından ve online mesajlaşma yoluyla sıklıkla yapılıyor. Bu paylaşımlar yapılırken en fazla kullanılan sosyal medya platformu Youtube oldu. Bunu Instagram ve Twitter takip ediyor. Dördüncü sırada Facebook yer alırken, beşinci sırada Whatsapp yer alıyor. Altıncı sırada ise, Telegram var.

Podcast’e ilgi hızla artıyor

Dünya genelinde podcasts’a olan ilginin de arttığı görülüyor. 2021 yılında 15,62 milyar dolar olan küresel podcasts pazarının 2022 yılında %30,10 bileşik yıllık büyüme oranıyla 20,32 milyar dolara, 2026 yılında ise %30,15 bileşik yıllık büyüme oranıyla 58,31 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Türkiye’de podcasts’a olan ilginin diğer dijital medya kanallarına göre bilinirliği daha düşük olmasına rağmen bu alana olan ilgi artıyor. Ülkede podcasts pazarına yapılan yatırımlar yavaş yavaş başlıyor. Ipsos’un 2021 yılında yaptığı araştırmaya göre ülkede 650 bin podcast dinleyicisi bulunuyor. Ara sıra dinleyenlerin sayısı 2 milyona yakın oldu. Statista’nın verdiği 2022 yılı verilerine göre ise en çok podcasts dinleyici kitlesi 18-34 yaş arası kişilerden oluşuyor.

Podcast'e ilgi hızla artıyor

Yeni Nesil Medya, Geleneksel Medyadan nasıl ayrılıyor ve farklılaşıyor?

GOOINN Yeni Nesil Medya Raporu, yeni nesil medyayı daha yakından tanıtmak için yeni nesil medya ve geleneksel medya arasındaki önemli farkları ve özelliklerini de masaya yatırdı. Sadece dijital medyayı ifade etmeyen yeni nesil medya, iki yönlü bir iletişimi içerirken tüketicilerin üretici olmalarına izin veriyor, etkileşim yaratıyor ve iletişimin dijitalleşmesini sağlıyor. Yeni nesil medya ayrıca coğrafi anlamda uzaklığın anlamını değiştirerek iletişimin sağlanmasında büyük bir artış yaratıyor. Bununla birlikte iletişim hızının artırılmasının mümkün olduğunu da kanıtlayan yeni nesil medya, interaktif iletişimi güçlendirerek önceden ayrı ve bağlantı kurulamayan iletişimin farklı formlarının oluşmasına katkı sağlıyor.

Yeni Nesil Medya Raporu’na göre Yeni Nesil Medya; dijital olması, iki yönlü iletişime olanak tanıyarak etkileşimli olması, köprü metinleri/bağlantılara sahip olması ile kullanıcılara kendilerine sunulan farklı bilgi kaynaklarında nasıl gezinecekleri konusunda daha fazla seçim özgürlüğü sağlaması, kültürel küreselleşmeyi kolaylaştıran küresel ağ bağlantılı olması, sanal ve simülasyona dayalı olması ile geleneksel medyadan ayrılıyor.

Yeni Nesil Medya Raporu’na göre Yeni Nesil Medya sınırlandırılmamış, etkileşimli, daha uygun maliyetli, kolay erişim imkanı sunan, kişisel markalaşmaya olanak sağlayan farklarıyla şirketlerin rekabet şansını yükseltiyor. Yanlış ve hatalı bilgiler için anında düzeltme imkanı sunarken, alınan sonuçların gerçek zamanlı olması, küresel bir erişim sağlaması, istenilen zamanda iletişime imkan vermesi ve eriştiği kişilerin tüm özellikleriyle ölçümlenebilmesi ile yeni nesil medya bugün şirketlere pazarlama süreçlerinde büyük avantajlar sağlıyor.

Yeni Nesil Medya, Geleneksel Medyadan nasıl ayrılıyor ve farklılaşıyor?

Yeni Nesil Medya ile hayatımıza giren yeni kavramlar

GOOINN Yeni Nesil Medya Raporu, yeni nesil medyanın etkinliğini artırdığı günümüzde İnternet Gazeteciliği, Vatandaş Gazeteciliği, Robot Gazetecilik, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri ifade eden UGC (User Generated Content) ve içerik üreticilerinin yarattığı ekonomiyi ifade eden Yaratıcı Ekonomi (Creator Economy) gibi birçok yeni kavramın da hayatımıza girdiğini gösteriyor. Bugün Creator Economy'de en çok kullanılan kanallar ise şu şekilde sıralanıyor;

· Canlı video akışı için Twitch

· İsteğe bağlı video içeriği için YouTube

· Resimler ve kısa videolar için Instagram

· Kısa videolar için TikTok

· Multimedya içeriği için Facebook

· Birden çok kaynaktan podcast’ler

· Bağımsız bloglar ve web siteleri

Yeni Nesil Medya’da 9 önemli teknoloji kullanılıyor

Yeni Nesil Medya Raporu’nda ayrıca, gelişen teknolojilerden faydalanarak gelişen Yeni Nesil Medya'da en çok kullanılan 9 teknoloji detayları ve örnekleriyle şu şekilde sıralanıyor: Sanal Gerçeklik (Virtual Reality, VR), Robotlar, Giyilebilir Teknoloji, IoT Teknolojisi, Yapay Zeka, Blockchain, 5G Teknolojisi, NFT Teknolojisi ve Bulut Bilişim Teknolojisi.

Yeni Nesil Medya ile geleceğin pazarlama planlarını şekillendirecek 12 trend

Trend 1: Story'ler gibi "geçici içerikler" etkileşimi daha da yükseltiyor,

Trend 2: Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler marka içeriklerinin önemli bir parçası olmaya başlıyor,

Trend 3: Markalar video içeriğine daha fazla yönelmekte ve insanların ilgisini daha da arttırmak için birinci sınıf video tabanlı içerik sunmaya hazırlanıyor,

Trend 4: Özgün içerikler daha fazla ön plana çıkmaya başlıyor,

Trend 5: İnternet memes'leri önümüzdeki dönemlerde daha da artacak,

Trend 6: Oluşturulması kolay ve oldukça ucuz olan kısa videolar özellikle genç kitleler arasında popüler bir fenomen haline geliyor,

Trend 7: İş dünyasının yeni satış yerleri sunma yollarını denemeye başlaması sosyal ticareti artırmış durumda. Bu alana olan eğilimin artmasıyla birlikte markalar sosyal medya kanalları üzerinden hem yeni müşteri edinmeye hem de hedef kitlelerinin beklentilerini karşılamaya çalışıyor,

Trend 8: İnsanların başkalarıyla etkileşime girme eğilimi ve sosyal yönelimli olmaları nedeniyle yeni nesil dijital medya kanallarında birbirleriyle etkileşime giren grup ve topluluk oluşturma sayısında artış görülüyor,

Trend 9: Yeni nesil medyayı kullanan genç izleyiciler, iş aktivizmi trendini desteklemekte ve markaların zor konularda da aktif olarak yer aldığını görmek istiyor,

Trend 10: Yeni nesil medya alanında sosyal medya, reklam dünyasının kralı olmaya başlamış durumda. 2021 yılında dijital reklamlara 521 milyar dolardan fazla para harcandı. Bu rakamın 2026 yılında 876 milyar dolara ulaşabileceğini öngörülüyor,

Trend 11: Sosyal medya, arama motorlarının yerini almaya başlamış durumda,

Trend 12: İnsanların yeni nesil dijital dinleme araçlarının piyasaya sürülmesiyle birçok içgörüye daha kolay erişiyor. Özellikle markalar bu araçlar sayesinde marka bilinirliklerini artırabildiği gibi oluşturdukları kampanya etkilerini anlamaktan insanların bir markayı nasıl algıladıklarını anlamaya kadar pek çok bilgi elde edebiliyor.