Bulut depolama teknolojisi Wasabi, 250 milyon dolarlık yatırımla unicorn oldu

Kuruluşların sınırsız miktarda veri depolamasına ve anında erişmesine olanak tanıyan Wasabi, 250 milyon dolar yatırım alarak unicorn oldu.
Bulut depolama teknolojisi Wasabi, 250 milyon dolarlık yatırımla unicorn oldu

Şirketlere çözüm olma hedefiyle yola çıkan bulut depolama şirketi Wasabi, 250 milyon dolarlık yeni finansmanın ardından unicorn statüsüne ulaştığını duyurdu.

Depolama şirketi, Cedar Pine’ın katılımıyla L2 Point Management liderliğindeki D Serisi öz sermayede 125 milyon dolar topladı; Cerberus Capital Management’ın bir iştiraki; ve Fidelity Management & Research Company ve Forestay Capital dahil olmak üzere geri dönen yatırımcılar, şirketin değerlemesini 1,1 milyar doların üzerine çıkardı. Wasabi ayrıca, MGG Investment Group ile mevcut borç kredisini 125 milyon dolara genişletti.

Gelirleri 2020 – 2021 arasında iki kattan fazla artan depolama teknolojisi şirketinin şu anda 100’den fazla ülkede 40.000‘den fazla müşterisi, 13.000 ortağı, 250’den fazla küresel çalışanı ve Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik’te 13 depolama bölgesi var. Yeni öz sermaye, genişlemeyi ek dikey pazarlara ve coğrafyalara yönlendirecek, şirketin kanal ortaklıklarını geliştirecek ve şirketin pazara açılma ekibini ve küresel marka stratejilerini ölçeklendirecek.

Alınan mevcut borç kredisi, Wasabi’nin dünya çapındaki depolama bölgelerindeki sermaye ekipmanı ve altyapısını finanse etmek ve yeni nesil bulut depolama mimarisinin temelini atmak için depolama hizmetinin teknoloji yeteneklerine yatırım yapmak için kullanılacak.

Wasabi Technologies’in kurucu ortağı ve CEO’su David Friend, aldıkları yatırımlar hakkında, “Bu ortamda büyük bir raundu kapatmak, Wasabi’nin muhteşem büyümesine, bulut depolama fırsatının büyüklüğüne ve endüstrinin en büyük saf bulut depolama satıcısı olarak liderliğimizi gösteriyor. Burada odaklandığımız tek bir şey var: bulut depolama. Bunu sektördeki herkesten daha iyi yapıyoruz. Ekibimiz sektördeki en düşük fiyatlarla sınıfının en iyisi performans ve güvenliğini sağlıyor” dedi.

Lider yatırımcı L2 Point’in Yönetici Ortağı Kerstin Dittmar, depolama teknolojisinin geleceğe yönelik vizyonu hakkında, “Wasabi, müşterilere bulut veri depolama ihtiyaçlarına daha basit, daha hızlı ve önemli ölçüde daha ekonomik bir çözüm sunan oyunun kurallarını değiştiren bir ürün sunuyor. Bu sermaye artışının, şirketin küresel müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için ek hizmetler ve coğrafyalarda teklifini genişletmeye devam etmesine izin vereceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda, Kerstin Dittmar, Wasabi’nin Yönetim Kurulu’na katılacak.

Cedar Pine Yönetim Kurulu Başkanı Ph.D. Sam Barnett, “Bulut depolama ve güvenlik alanında yenilikçi çözümler sunmak için Wasabi ile ortak olmaktan gurur duyuyoruz. Sunduğu teknolojinin önemi her sektörde artıyor” açıklamasında bulundu.

MGG Investment Group CEO’su Kevin Griffin de, “Sınıfının en iyisi girişimciler ve şirketlerle ortak olmaya çalışıyoruz ve Wasabi Technologies’i ve onların küresel genişlemesini desteklemeye devam etmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

Boston Red Sox Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CTO’su Brian Shield, depolama teknolojisi şirketi hakkında, “Verilerimizin oyuncu analitiği, IoT, dijital varlıklar ve hatta güvenlikten gelişmeye devam etmesi nedeniyle bu, organizasyon için muazzam bir öğrenme fırsatı sunuyor. Wasabi, içeriği hızlı bir şekilde almamızı ve burada Red Sox’ta yaptığımız video analizi ve prodüksiyon seviyesini geliştirmemizi sağlayan uygun maliyetli bulut tabanlı bir çözüm sunuyor” dedi.

wasabi nedir

Wasabi nedir?

Carbonite kurucu ortakları ve bulut depolama öncüleri David Friend ve Jeff Flowers tarafından oluşturulan Wasabi, dünyanın her yerindeki işletmeler için basit, öngörülebilir bir bulut depolaması sağlıyor.

2017’de kurulan Wasabi, şirketleri fidye yazılıma karşı koruyarak çıkış ücreti istemeden kuruluşlara bir bulut depolama imkanı veriyor. Şirketlere 30 gün boyunca hizmetlerini ücretsiz deneme fırsatı sunan bulut depolama uygulaması, S3 uyumlu API’si ile veri çözümlemesi sunuyor.

Bu depolama teknolojisi, tüm dünyadaki işletmeler için çıkış veya API istekleri için ücret ödemeden, büyük hiper ölçekli sağlayıcıların veya şirket içi depolama maliyetinin 1/5’i oranında hızlı, güvenilir bulut veri depolaması sağlamayı da amaçlıyor.

Ayrıca bu depolama teknolojisi, profesyonel spor, enerji ve doğal kaynaklar, finans, gözetim, eğitim, üretim, tüketici teknolojisi, sağlık, bilimsel araştırma ve medya ve eğlence dahil olmak üzere çok çeşitli sektörlerde veri depolamak için de kullanılıyor.