Fiyat Teklif Programının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Teklif programı hem üretici/satıcı hem de müşteri arasındaki iletişimi en iyi şekilde kurmaya yardımcı olur. Bu program sayesinde işlerin takibini yapmak çok kolaydır.

Fiyat teklifi, bir firmanın ürün, mal ya da hizmetinin bedelini tablolar ve veriler halinde müşteriye iletmesidir. Bu veriler sayesinde potansiyel müşteri alacağı ürün ya da hizmetin bedelini görmekle kalmaz aynı zamanda sözleşme şartlarını da görmüş olur. Bu kapsamlı belge her ne kadar ilk etapta biraz kolay gibi görünse de bazen hazırlaması gerçekten güç bir hal alabiliyor. Herhangi bir resmî geçerliliği olmayan bu belge sadece potansiyel müşterileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanıyor. 

Günümüzde teklif programları sayesinde fiyat teklifi hazırlamak firmalar açısından oldukça kolay bir hale gelmiştir. Eskiden el ile doldurulan ve veri taraması yarak saatler kaybedilen bu teklif hazırlama süreci teklif hazırlama programları sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Teklif hazırlama programlarındaki hazır şablonlar sayesinde ürün ya da hizmet satan kişi ya da firma dakikalar içerisinde teklifini hazırlayabiliyor ve potansiyel müşteriye tek bir tuşa basmak sureti ile gönderebiliyor. 

Teklif programı hem üretici/satıcı hem de müşteri arasındaki iletişimi en iyi şekilde kurmaya yardımcı olur. Bu program sayesinde işlerin takibini yapmak çok kolaydır. İşlerin takibi ile birlikte tüm bu alış-veriş sürecini kayıt altına almak da yine program sayesinde mümkün olur. Program ayrıca tekliflerin olumlu ya da olumsuz değerlendirilme durumlarını, süreçlerini, ne aşamada olduğunu, olumsuz değerlendirildiyse neden olumsuz değerlendirildiğini analiz eder. Bu da satıcı açısından şirketi değerlendirme adına büyük fayda sağlar. 

İdeal Bir Fiyat Teklif Programında Olması Gerekenler

Elbette piyasada pek çok teklif programı bulmak mümkündür. Ancak bu teklif programı çeşitlerinin her bir kalemi doğru bir şekilde ele aldığından emin olmak gerekir. Teklif yaparken dosyanızda pek çok kalem olduğu unutulmamalıdır. Bunların hepsi ayrı öneme sahiptir ve potansiyel müşteriyi doğru bir şekilde bilgilendirmek gerekir. Bunlardan biri ya da bazıları eksik olduğu takdirde firmanın hem maddi anlamda hem de imaj anlamında durumu sıkıntıya düşebilecektir. 

Eskiden teklif programı olmadığında manuel sistemle yani el ile bu teklifler hazırlanıyordu. Ancak günümüzde teklif programı çeşitleri sayesinde bu iş oldukça kolaylaşmış durumdadır. Teklif programı tablolar, çizelgeler, resimler, veriler kısaca karşı tarafı bilgilendirme adına ne gerekiyorsa içeren yazılımdır. 

Teklif programı bir tane değildir. Birden fazla seçenek olduğundan kafa karışıklığına neden olabilir. Bu noktada ürün ya da hizmet satan kişinin kafası da karışabilir. Kararsızlığa düşmemek adına bir telif programı içerisinde neler olmalı kısaca özetleyelim. Bu sayede sağlıklı bir program seçmek de mümkün olabilir. 

Seçilecek teklif programı içeriğinde otomatik fiyatlandırma, özel şablonlar, otomatik cevaplar gibi günümüzün gerektirdiği hızlı eklentilere sahip olmalıdır. Günümüz hız dünyasında bu çok önemlidir. Bu özellikler sayesinde teklifler çok daha hızlı girilebilir ve karşı tarafa hızlı bir şekilde iletilebilir. Özellikle rekabetin yoğun olduğu ticari sahalarda bu tip özelliklere sahip olan programlar satıcı için büyük bir artı olacaktır.

Ek Özellikleri Geniş Olmalı

Bir teklif programı içerisinde sadece teklif gösteren tablolar yer almamalıdır. Bunun yanında bazı ek özellikler de satıcının işini kolaylaştıracaktır. Örneğin gönderilen tekliflerin esnekliğine izin vermelidir. Farklı para birimleri, döviz kullanılan ülkelerde satıcı ve alıcı açısından herhangi bir sorun oluşturmamalıdır. Güncel kur, döviz dönüştürme özelliğine sahip olması size zaman kazandıracaktır. 

İçeriğinde yer alan görsel şemalar sayesinde teklifinizi daha cazip hale getirebilir daha anlaşılır ve kolay şekle sokabilirsiniz. Seçilecek olan teklif programı ayrıca fiyat performans dengesi açısından verimli işlemelidir. Yani satıcılar bu araçlarla işlerini kolaylaştırmalı, ekstra bir mali sorumluluk altına girmemelidir.