inDrive: Online araç çağırma uygulaması

Online araç çağırma uygulaması olan inDrive, yolcuların şoförler hakkında sistemde yer alan plaka numaraları ve yolculuk tecrübeleri içeren yorumlara göre kendilerinin belirlediği tekliflerle interaktif bir yolculuk imkanı sunuyor.
inDrive: Online araç çağırma uygulaması

2012 yılında Arsen Tomsky tarafından California’da kurulan ve geçtiğimiz ay Türkiye’de hizmete giren online araç çağırma uygulaması inDrive, şu an için İstanbul ve çevresine hizmet veriyor.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kasım ayı toplantısında alınan kararla İstanbul’a 2 bin 625 yeni taksinin kazandırılmasının ardından resmi taksi sürücüleri ile iş birliğine giren online araç çağırma uygulaması, adil ticaret ilkelerini teşvik ederek para kazanmayı ve kâr amacı gütmeyen sürdürülebilir programlar yürütmeyi hedefliyor.

Türkiye’deki taksi şoförleri ile görüşme yapan şirket, uygulamalarını ve hizmet kullanım alanlarını onlarla da paylaştı. inDrive’ın en büyük özelliği, yolcu ve sürücü arasındaki seyahatin ücretini anlaşma yolu ile kendileri belirlemesidir. Yolcular isterse sürüş sonunda yolculuk yaptıkları saat veya gittikleri istikamete göre bahşiş verebiliyor.

Uygulamada aynı zamanda, sürücüler ve yolcular birbirlerini görüntüleyip seçebiliyor ve yolculuk deneyimleri sonucunda birbirlerine puan verip yorum yazabiliyor. Yolculuk ödemesi nakit olarak veya talep aşamasında belirtildiyse para transferi yoluyla yapılıyor. Kredi kartıyla ödeme yapılmıyor. Bu sayede, ek banka komisyonları ödenmediği için yolculuklar daha da hesaplı hale geliyor.

Online araç çağırma uygulaması şu anda yolculuklardan hizmet ücreti almayacak olsa da ilerleyen dönemlerde hizmet ücretinin yüzde 12 oranında olacağı belirtiliyor.

inDrive ile 2 milyardan fazla yolculuk yapıldı

inDrive ile 2 milyardan fazla yolculuk yapıldı

Genel merkezi Mountain View, California’da bulunan inDrive dünya çapında 1.900‘den fazla kişiyi istihdam ediyor. 130 milyondan fazla indirilen uygulama, 42 ülkede 625‘ten fazla şehirde kullanılıyor. Ayrıca, Insight Partners, General Catalyst ve Bond Capital’dan aldığı 150 milyon dolarlık bir yatırımın ardından değerini 1,23 milyar dolara çıkararak “unicorn” (değeri 1 milyar doları aşan genç teknoloji şirketi) statüsüne ulaştı. Ayrıca, bugüne kadar uygulamada 2 milyardan fazla yolculuk yapıldı.

Online araç çağırma uygulaması, şehir, şehirler arası, kurye ve taşıma hizmetleri veriyor. Uygulama, Google Play, App Gallery ve Play Store üzerinden indiriliyor.