Martı, çevreci ulaşım çözümü Tek Araçla Gidelim’i hayata geçirdi

Martı, şehirler arası yolculukta İstanbul'daki milyonlarca kullanıcısının yolculuklarını paylaşmalarına olanak tanıyacak yeni çevreci ulaşım çözümü Tek Araçla Gidelim (TAG) hayata geçirdi.
Martı, çevreci ulaşım çözümü Tek Araçla Gidelim'i hayata geçirdi

TÜİK‘in Mart 2022 verilerine göre İstanbul’da trafikteki araç sayısı 4 milyon 688 bine yükseldi. Bundan yola çıkarak; İstanbul, Kayseri, Ankara, İzmir, Bursa, Yalova, Antalya, Eskişehir, Ordu ve Gaziantep’te hizmet veren yerli scooter paylaşım sistemi olan Martı, kullanıcıların şehir içi yolculuklarını paylaşmalarına olanak tanıyacak yeni çevreci ulaşım çözümü Tek Araçla Gidelim (TAG)’ı hayata geçirdi.

2018 yılında Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem tarafından kurulan Martı’nın yaptığı açıklamaya göre, scooter paylaşım sistemi, TAG ile aracında boş koltuklarıyla yolculuk yapan sürücülerle aynı yöne gitmek isteyen yolcuları buluşturacak. Bu sistem sayesinde, İstanbulluların ulaşım ihtiyaçlarına paylaşım ekonomisine dayalı çözüm üretilmiş olacak.

Uygulamaya gelecek güncelleme sonrasında Martı ile 10 kere yolculuk yapmış olanlar TAG platformunu kullanabiliyor. Yerli scooter paylaşım sistemi, “Tek Araçla Gidelim” için herhangi bir ücret ya da komisyon almayacak. yolculuk paylaşımlarında sürücü ile yolcuların masrafları paylaşmalarına dayalı bir sistem geçerli olacak.

Uzmanlara göre, İstanbul nüfusunun dörtte biri oranına ulaşan araç sayısının, insan sağlığına ve çevreye verdiği zararların yanı sıra trafik yoğunluğunu da katlanılamaz hale getiriyor. Önümüzdeki yıllarda trafikte olan otomobil sayısının 3’te 1‘i azalırsa, trafik yoğunluğunun yüzde 70, otoparklardaki yoğunluğun ise yüzde 95 oranında düşeceği hesaplanıyor.

Tek Araçla Gidelim’de sürücü ile yolcu seyahati paylaştığı gibi, seyahatin masraflarını da paylaşıyor. TAG yolculuklarında uygulanan yolculuk paylaşım ücreti, sürücünün araç yıpranma payını, yakıt masrafını karşılamak için kullanılıyor ve paylaşım yapan kişiler tarafından özgürce belirleniyor.

Martı, paylaşım ekonomisi kültürünü ve çevre bilincini yaygınlaştırmak için tek aracın maksimum kişi tarafından kullanılmasını ve trafikteki araç yoğunluğunu azaltmayı sağladığı Tek Araçla Gidelim ile çevreci bir adım atmış oldu.