Online PR Servisi B2Press 2022 verilerini açıkladı!

Dünya genelinde 25 dilde basın bülteni dağıtan B2Press’in büyümesindeki lokomotif %280 artan yurt dışı iş hacmi oldu. Dünya genelinde 25 dilde basın bülteni dağıtan B2Press’in büyümesindeki lokomotif %280 artan yurt dışı iş hacmi oldu.

B2Press, 2022 yılında 450'den fazla markaya hizmet vererek iş hacmini %104, cirosunu ise %163 artırdı. Dünya genelinde 25 dilde basın bülteni dağıtan B2Press'in büyümesindeki lokomotif %280 artan yurt dışı iş hacmi oldu.

2016'dan bu yana markalara ‘kullandığın kadar öde' modeliyle PR hizmeti sunan Online PR Servisi B2Press, 2022 performansını açıkladı. Buna göre şirket iş hacmini %104, cirosunu ise %163 artırdı. İş hacmindeki artışın lokomotifi %280'lik yükselişle yurt dışındaki basın bülteni dağıtımları olurken, yurt dışı gelirlerin toplam cirodaki payı da yarıya yaklaştı.

Basın bülteni dağıtımı %62, özel haber çalışmaları ise %375 büyüdü

B2Press'ten edinilen bilgilere göre şirket, dünya genelindeki basın bülteni dağıtımlarını bir önceki yıla kıyasla %62 artırarak 1.911'e çıkardı. Dağıtılan bültenler sonucunda toplam 146.368 yansıma elde edilirken, her basın bülteni ortalama 103 basın yansımasına dönüştü. Online PR servisi, 2022'de farklı mecralarda yayımlanmasını sağladığı özel haber ve röportaj çalışmalarını ise %375 artırarak 874'e ulaştırdı.

B2Press'in 2022'de hizmet verdiği müşteriler arasında SAP Türkiye, Zer, Philips, VitrA, RE/MAX, Roksit, CoinW, Express VPN, SPARK, The Stevie Awards, True Global Ventures gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 450'den fazla şirket yer alıyor.

Türkiye'de gelirler çeşitlendi, yurt dışında yeni pazarlara odaklanıldı

B2Press 2022'de Türkiye'de 1.421 basın bülteni ve 823 özel haber/röportaj çalışmasına imza attı. Yurt dışında ise 55 farklı haber ajansı ve medya veritabanı işbirliğiyle 490 basın bülteni gönderimi ve 51 özel haber/röportaj çalışması gerçekleştirdi. Globalde 25 dilde basın bülteni dağıtan B2Press, basın bültenlerini en çok Dubai/BAE, Avrupa geneli ve ABD pazarlarında servis etti. Markalar ise 2022'de en çok ekim, kasım ve aralık aylarında basın bülteni dağıtımı gerçekleştirdi.

Online PR Servisi B2Press, basın bülteni ve özel haberlerin yanı sıra, Türkiye'deki markalar için hazırladıkları TV programı, lansman etkinlikleri, dijital medya projeleriyle gelirlerini çeşitlendirdi. 2022'de İspanya, Hollanda, Polonya, Irak, Malezya, Endonezya gibi pazarlar için basın bülteni dağıtımı talepleri alan şirket yeni ürün ve hizmetleriyle yurt dışında da büyümeye devam etti.

PR ve reklam ajansları da B2Press'i tercih etti

B2Press'in 2022 karnesini değerlendiren Ediz Tokabaş, "Marka bilinirliğimizi önemli derecede artırdığımız ve bunu ticarileştirebildiğimiz verimli bir yılı geride bıraktık. Doğrudan markalarla çalışmanın yanı sıra, özellikle 2022'de iletişim ajanslarına da ürünlerimizi sunarak iş hacmimizi büyüttük. Ajanslara özel fiyatlarla, onların ekibinde yer alıyormuşçasına, hizmet verdikleri markalar için içerik üretimi, basın bülteni ve özel haber çalışmalarına destek olduk" dedi.

Dijital içerik servisi B2Press Plus faaliyetlerine başladı

B2Press, mevcut müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda, dijital içerikleri de servis modeliyle sunmaya başladı. B2Press Plus adı verilen hizmet kapsamında, markaların söylem dünyasını zenginleştirmeyi hedefleyen şirket, önde gelen siber güvenlik, kurumsal yazılım sağlayıcıları ve holdingleri için teknik doküman (white paper), web sitesi içeriği, rakip, gündem ve trend analizleri başta olmak üzere özel içerikler üretmeye başladı.

“2023'ten beklentimiz çok daha büyük!”

B2Press Yönetici Ortağı Ediz Tokabaş, B2Press'in 2023 hedeflerini şöyle açıkladı: "2022, beklentilerimizin birkaç adım ötesinde bir yıl oldu. Artan iş hacmini verimli yönetmek adına yeni stratejiler geliştirdik. Medya satın alımına dair önemsenecek miktarda yatırım yapmadığımız halde, 2022 pazarda tutunduğumuz, marka bilinirliğimizi önemli düzeyde artırdığımız ve bunu ticarileştirebildiğimiz bir yıl oldu. 2023 hedeflerimiz çok daha büyük; içerik yönetim sistemi gibi hedeflediğimiz projeleri öncelikle canlıya almayı planlıyoruz. Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'nın da önemli yayın gruplarıyla anlaşmalar yapmak için görüşmelerimiz devam ediyor. Dijital içerik servisimiz B2Press Plus ile gelirlerimizi çeşitlendirerek hedef pazarlarımızdaki olası oynaklıklardan en az düzeyde etkilenmeyi hedefliyoruz."