TouchApp, “influencer” ve “mahremiyet” kavramını değiştiriyor

TouchApp, "influencer" ve "mahremiyet" kavramını değiştirerek güvenli sosyal medya platformu için yeni özellikler sunuyor.
TouchApp, "influencer" ve "mahremiyet" kavramını değiştiriyor

Sosyal medya platformu TouchApp, kullanıcıların veri güvenliğine ve mahremiyete ilişkin endişelerini gidermek amacıyla harekete geçti. Değer odaklı sosyal platformu, kullanıcıların değer üretebilecekleri ve ortak ilgi alanlarındaki kişilerle bir araya gelebilecekleri bir sosyal medya platformu deneyimi sunmak için yeni özellikler geliştirdi.

Hootsuite ve We Are Social, yılın ortasında sosyal medya platformları için yayımladığı raporda, katılımcıların yüzde 47,6‘sının sosyal medyayı arkadaşlarıyla ve aileleriyle temasta kalmak için kullandığını açıkladı.

Veri ihlalleri, kişisel bilgilerin rıza olmadan ticari amaçlı kullanımı gibi suçlamalara oldukça sık rastlanan sosyal medya platformlarında kullanım oranı düşmese de, kullanıcılar açısından veri güvenliği ve mahremiyet konuları, endişe oluşturmaya başladı. Verizon tarafından yapılan bir araştırmada ise, 5 kişiden dördü sosyal medya gizliliği konusunda endişeli hissediyor.

Sosyal medya platformu deneyimi sunmak için kurulan TouchApp’in, mahremiyet endişelerini ortadan kaldırarak platformu kişiselleştirmek için yeni özellikler geliştirmesiyle ilgili açıklama yapan TouchApp CEO’su İslam Faisal, “TouchApp’i temiz bir paylaşım deneyimi sunan, odağına benzer ilgi alanlarındaki kişilerin etkileşimini alan bir platform olarak tasarladık. Çok yakında yayına alacağımız yeni özelliğimizle, platformun küresel çapta benzer yaşam görüşlerini paylaşan insanlarla bağlantı kurma yönünü koruyarak, kullanıcıların kişisel yaşamlarını da uygulamanın içine mahremiyet çerçevesinde entegre ediyoruz” dedi.  

Kişisel hayatın mahremiyeti korunacak

Platform, daha önce 10.000‘i aşkın içeriği topluluk değerlerine uymadığı gerekçesiyle silmişti. Gerçekçi bir dijital paylaşım kültürü amaçladıklarını belirten İslam Faisal, “Kullanıcılar sosyal medya platformlarını arkadaşları ve aile üyeleriyle bağlantıda kalabilmek için kullanıyor. İki ay içinde küresel çapta kullanıma sunmayı planladığımız yeni özelliğimiz, TouchApp kullanıcılarına bu ihtiyaçlarını kişisel hayatlarının mahremiyetini tüm topluluktan uzak tutarak giderme olanağı sunacak. Yeni özellikle kullanıcılar, bir yandan diledikleri içerikleri benzer dünya görüşlerine ve yeteneklere sahip oldukları toplulukla paylaşırken, daha özel içeriklerini yalnızca yakın çevreleriyle paylaşmayı tercih edebilecek” dedi.

Sosyal medya platformlarında gerçekçilikten uzak sahte yaşam tarzlarının ticari araçlara dönüştüğünü ifade eden TouchApp CEO’su İslam Faisal, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Bu durum gelir modellerini ve internetin sunduğu potansiyel değeri de zayıflatıyor. 5 kişiden ikisi sosyal medya şirketlerinin kişisel verileri üzerinden kazanç sağlamasından rahatsızlık duyarken, 3 şirketten ikisi (%67) influencer dolandırıcılığı konusunda endişeleniyor.

TouchApp olarak yeni güncellememizle mahremiyetin yanı sıra topluluk liderlerini destekleyecek bir adım da atıyoruz. Toplum için gerçek hayatta değer üreten içerik üreticilerini birer topluluk lideri olarak konumlandırmayı ve influencer kavramının anlamını değiştirmeyi hedefliyoruz. Gelir paylaşımı modelimizle nitelikli içerik üreticilerini finansal olarak desteklerken, TouchApp topluluğu faydası ve değeri yüksek daha çok içeriğe erişebilir hale gelecek. Türkiye'de öğretmen, akademisyen, yazar gibi meslek gruplarından kimseleri internetin yoğun veri akışında daha da görünür kılan bu model kapsamında halihazırda 30’dan fazla kişiyi destekliyor ve bu sayıyı artırmak için sabırsızlanıyoruz.”