Yeni Nesil Alışveriş Deneyimi sunan FLO Asist’i IT ekibinden dinliyoruz!

Ayakkabı sektöründe 1960 yılından beri faaliyet gösteren FLO Mağazacılık, yurtiçi ve yurtdışında bulunan 600'ün üzerinde mağazası ve e-ticaret sitesi ile hizmet veriyor. FLO'nun üzerinde çalıştığı projelerden biri olan FLO Asist'i IT ekiplerine sorduk.
Yeni Nesil Alışveriş Deneyimi sunan FLO Asist'i IT ekibinden dinliyoruz!

Dijitalleşen Şirketler bölümünde daha önce yer verdiğimiz FLO‘nun Yeni nesil alışveriş deneyimi sunan FLO Asist, Ayağında Gör ve FLO Plus yazılım projelerini IT ekiplerine sorduk.

Dijitalleşen Şirketler kategorisindeki video serimize geçen yıl konuk olan FLO‘nun videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

E-Ticaret IT & Dijital Ürün Yönetim Direktörü Erçin Hamarat, E-Ticaret Depo ve Kargo Yazılım Yöneticisi Emre Korkmaz, PIM Ürün Yöneticisi Betül Şimşek, E-Ticaret Yazılım Müdürü Kadri Demir, E-COM & IT Ödeme Sistemleri Takım Lideri Emre Altın ve İş Analizi Müdürü Erhan Güler ile FLO Asist projesini değerlendirdik.

Yaklaşık 65 kişilik bir yapıdan oluşan FLO E-Com IT ekibi, 8 müdürlükten oluşuyor. Şu anda 6 tane yurtiçi sitesi ve 2 tane global yurtiçi sitesi bulunan FLO, günlük 2.5 milyon ziyaretçi alıyor. Bu aylık ortalamada 30-35 milyon aralığına ulaşıyor. Kendi altyapısını oluşturmak isteyen FLO, geçtiğimiz dönemlerde FLO Lojistik ve kendi ödeme kanalları olan FLO Pay faaliyetlerini başlatarak bu altyapıların sahip oldukları her sitede etkinlik göstermesini hedefliyor.

FLO müşterileri ne istiyor?

FLO müşterilerinin onları tek bir kaynak olarak gördüğünü belirten E-Ticaret IT & Dijital Ürün Yönetim Direktörü Erçin Hamarat, markalarının amacının müşterilere bütünleşik bir deneyim sunmak olduğunun altını çiziyor. Müşterilerin gözündeki marka konumunu sürdürmek amacıyla FLO, Kolay Mağaza, Ayağında Gör, FLO Plus, Hızlı Teslimat ve FLO Asist gibi farklı dijital ürünler çıkarmaya başladı.

FLO’nun omnichannel yolculuğu nasıl başladı?

E-Ticaret Depo ve Kargo Yazılım Yöneticisi Emre Korkmaz, FLO’nun omnichannel yolculuğu hakkında, “Biz FLO olarak tek depo üstünden yani stoklarımızı tek bir yerde tutarak müşterilerimize hizmet veriyorken bunu daha da büyütmek istedik. Bu kapsamda, mağazalarımızı da e-ticaret stoklarımıza katarak hem daha fazla müşteriye ulaşmak hem de ürün satışımızı arttırmak üzerine bazı çalışmalar yaptık. Şu anda e-ticaret stokumuzda bütün mağazalarımızı dahil etmiş durumdayız. Bu sayede müşterilerimizin stok adetlerinden yararlanmasını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

FLO Asist ve Ayağında Gör uygulamaları omnichannel yolculuğunda nasıl hizmet ediyor?

FLO Kolay Mağaza, müşteriler mağazaya adım attığı anda uygulamaya başlayan bir çalışmadır. Müşteriler mağazaya girdiği anda o mağazadaki ürünleri okutarak ürünlerin online’da yapılmış değerlendirmelerini, yorumlarını, favorilere eklenen sayısını görüntüleyerek bir satın alma süreci deneyimi yaşıyor. Normalde bir müşteri mağazaya girdiğinde ürün hakkında sadece görebildiği kadar fikir sahibi oluyor. Kolay Mağaza sayesinde bir ürün hakkında müşteri deneyimlerine göre alışveriş yapma fırsatı sağlanıyor.

Ayağında Gör ise, müşterilerin bulunduğu mekan fark etmeksizin sana bir deneyim yaşamasını sağlayan uygulamadır. Müşteriler, beğendikleri ürünü o anda yansıtılan ekranda ayaklarında görerek mağazadan sipariş veya online sipariş seçeneklerini kullanabiliyor.

FLO’da kalite ve güvenlik süreçleri nasıl işliyor?

FLO, bütün aşamalarında özellikle güvenliği ön planda tutuyor. FLO’da çalışmaya başlayan yazılımcılar, ilk olarak güvenlik kod yazma eğitimleri alıyorlar. Devamında yazılan kodların güvenliği ve kalitesinden emin olmak için gözden geçiriliyor. En sonunda test ortamına aktarılıyor ve düzenlemeler saptanıyor. Sağlıklı olduğuna kanaat getirilen kodlar canlı ortama sunuluyor ve bu ortamda sürekli olarak kontrollerine devam ediliyor.

FLO’nun FLO Asist ve diğer projelerine dair çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoya tıklayabilirsiniz.