Yerli kedi – köpek maması girişimi Kito’ya 5,5 milyon TL yatırım!

2027’ye kadar 350 milyar doları aşması beklenen evcil hayvan bakımı pazarında, yerli kedi - köpek maması girişimi Kito 5,5 milyon TL yatırım aldı.
Yerli kedi - köpek maması girişimi Kito'ya 5,5 milyon TL yatırım!

Yurt dışı satışlara başlayan yerli girişim Kito, 5,5 milyon TL’lik yatırımdan sonra Avrupa ve Amerika pazarlarına uzanmak için yıl sonuna kadar bir yatırım turuna daha çıkmayı planlıyor.

Yerel pazardaki büyümenin rüzgarını arkasına alan İstanbul merkezli kedi – köpek maması girişimi Kito, Serkan Ömerbeyoğlu ve Zeta Investments'tan toplam 5,5 milyon TL yatırım aldığını duyurdu. Kito, aldığı yatırımla evcil hayvan bakımında teknolojik ve geleneksel yaklaşımları birleştirerek katkısız, doğal ve taze ürünler üretmeyi, sağlıklı mama tüketimini hem yerel pazarda hem de globalde yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Kito Kurucu Ortağı Cem Üster, evcil hayvan endüstrisinde özellikle gıda için geçerli olan standartlar yeterince iyi olmadığını ve halihazırda işlenmiş köpek ve kedi mamalarında besin değeri oldukça düşük yan ürünlerin kullanılması, hayvanların sağlıksız, yahut yetersiz beslenmesine neden olabildiğini belirtti.

2021'de Karkas Çiftliği işbirliği ile hayata geçirdikleri kedi ve köpek maması girişimi Kito'nun yatırım turunu tamamladıklarını açıklayan Üster, aldıkları yatırımla sağlıklı ve doğal mama üretimini artırarak hem yerel pazarda hem de globalde büyümeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

Kedi ve köpek maması dışında kurutulmuş doğal çiğneme ürünleri, kedi ve köpekler için gıda takviyesi ve kurabiye üretimi de yapan Kito’nun Tarım Bakanlığı onaylı üretim tesisindeki tüm ürünleri, uzun soluklu Ar-Ge çalışmasından geçiyor.

Tüm süreçlerini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi bünyesindeki veteriner hekimlerinin danışmanlığında gerçekleştirdiğini belirten Üster, hammadde olarak, Karkas Çiftliği'nde antibiyotik ve GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) kullanılmadan üretilmiş etlerini kullandıklarını söyledi.

Sürdürülebilirlik ilkesi benimseniyor 

Evcil hayvan maması üretiminde sürdürülebilirlik ilkesini benimsedikleri aktaran Kito Kurucu Ortağı Alper Çağdaş, “Dünya genelinde evcil hayvan maması üretimine yakından baktığımız zaman tonlarca atık, katkı maddesi ve bilinmeyen maddelerin kullanıldığını görüyoruz. Patili dostlarımızın daha sağlıklı beslenmesi için ürünlerimizi ata tohumları ve GDO‘suz besinlerle büyütülen hayvanların etlerinden elde ediyoruz. Yalnızca yerel pazardaki standartları baştan yaratmak değil, globalde de büyüyerek sürdürebilirlik, sağlık ve mutluluğun çelişkili kavramlar olmadıklarını tüm coğrafyalara anlatmak ve bu yönde bilinç oluşturulmasına katkıda bulunmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Sürdürülebilirlik ilkesi benimseniyor 

Kito, yurt dışı satışlarını artırmak için yatırım turuna çıkıyor

Aldıkları yatırımın etkisiyle sadece yurt içinde değil, yurt dışında da satışlara başladıklarının altını çizen Çağdaş, yatırım turlarını başarıyla tamamlamalarıyla birlikte Dubai ve İrlanda ile yurt dışı satışlarına başladıklarını bildirdi.

Geleceğe yönelik marka planlarından bahseden Çağdaş, “Avrupa ve Amerika başta olmak üzere, başka coğrafyalarda da büyümek için 2022 sonunda bir yatırım turuna daha çıkmayı planlıyoruz. Ülkemizdeki evcil hayvan mama pazarında henüz tanınmaya başlayan taze mama alternatiflerini yaygınlaştırmayı ve bu kategorilerin merkezindeki lider marka olmayı hedefliyoruz” dedi.