Yerli lojistik servisi Shipbu, yeni nesil e-ticaret hizmeti sağlıyor

E-ticaretin perakendedeki payı 2026’da %27’ye ulaşacağı öngörülüyor. Buna yönelik, Alibaba ve Amazon arasında entegre çalışan yerli lojistik hizmeti Shipbu ise, Çin'den yola çıkan 2 milyon paketi Amazon depolarına ulaştırdı.
Yerli lojistik servisi Shipbu, yeni nesil e-ticaret hizmeti sağlıyor

Perakende sektöründe birkaç yıldır süregelen teknoloji destekli altyapı iyileştirmeleri e-ticaret satışlarını artırıyor. Morgan Stanley’in sunduğu veriler, 2021’de perakende satışlarının %21’ine ulaşan e-ticaretin pazar payını 2026’ya kadar %27’ye ulaştıracağını öngörüyor. Aynı zamanda dünya çapında yaşanan gelişmelerin yol açtığı tedarik ve lojistik kırılmaları ise sektörün büyümesinde tehdit oluşturmaya devam ediyor. Mevcut riskler karşısında önlem almak isteyen e-ticaret satışçıları da depolama, nakliye, envanter yönetimi gibi operasyonel süreçlerin verimliliğini artırmak için profesyonel lojistik servislere yöneliyor.

Lojistik alanına yönelik, Tuğer Akkaya‘nın kurucusu olduğu yerli lojistik servisi Shipbu ise depodan depoya sevkiyat için geliştirdiği anahtar teslim hizmetiyle çevrimiçi satışçıların güvenli ve hızlı e-ticaret yapmalarını sağlıyor.

Shipbu Kurucusu Tuğer Akkaya, e-ticaret perakendecilerin ürünlerini online pazaryerlerinin depolarına ulaştırmak için gün geçtikçe daha fazla dış kaynak kullandığını belirterek, konuyu şu sözlerle değerlendirdi: “Günümüzün rekabetçi ortamında e-ticaret perakendecilerinin kusursuz bir lojistik ve tedarik yönetimi oluşturmaları kritik hale gelirken, bu durumun aksine globalde yaşanan gelişmeler kesintisiz ve hatasız işleyen bir ağ yaratmayı gün geçtikçe zorlaştırıyor. Birçok çevrimiçi perakendeci bu yüzden gelişmiş teknolojiyle hizmet vererek iş süreçlerinde çevik ve esnek bir yapı oluşturacak lojistik hizmet sağlayıcılarına yöneliyor. Platform Çin’in her yerinden ürünleri teslim alarak, globalde en çok ziyaret edilen e-ticaret pazaryeri Amazon’un Amerika, Kanada ve tüm Avrupa’daki depolarına ulaştırıyoruz.”

Shipbu, Alibaba ve Amazon arasında entegre çalışıyor

Tuğer Akkaya, hizmetlerinin Çin menşeli ürünleri kapsadığı söyleyerek iş modellerini şu şekilde aktardı: “Platformumuzda üretici, çevrimiçi satıcı ve Amazon depoları arasındaki tüm taşımacılık ve operasyonel yükümlülükleri üstleniyoruz. Yalnızca Çin'den Amazon depolarına ürün taşımacılığı hizmeti vermiyor, aynı zamanda Amazon ile tamamen entegre çalışıyoruz. Üreticiden aldığımız ürünlerin Amazon standartlarına göre kontrollerini yapıyor ve FNSKU (Fulfillment Network Stock Keeping Unit) etiketleme işlemlerini gerçekleştirerek müşteriye tüm operasyonel süreçlerinde kolaylık sağlıyoruz. Alibaba ve Amazon arasında entegre çalışan dünyadaki ilk lojistik servisi olarak, etiketlemenin ardından ürünleri kontrol edip fotoğraflıyor ve gümrük işlemlerini takip ediyoruz. Son adımda ise ürünleri Amerika, Avrupa ve Kanada’daki Amazon’un depolarına teslim ediyoruz.”

Shipbu, Alibaba ve Amazon arasında entegre çalışıyor

80’i aşkın projenin sonunda müşteri memnuniyeti sağladı

Satışçıların ürünlerini pazaryeri deposuna koli, palet, konteyner gibi birçok farklı şekilde ulaştırdığının altını çizen Shipbu kurucusu Tuğer Akkaya, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “2022’de kurulmuş yeni nesil lojistik servisi olarak, platformumuza kayıt olan 4 binden fazla müşterimizle imzaladığımız anlaşmalar kapsamında 2 milyon paketi Amazon depolarına teslim ettik. Sorunsuz bir şekilde tamamladığımız 80’den fazla projenin neticesinde müşterilerimizin tamamından olumlu geribildirim aldık. Deneyimi önceliklendirdiğimiz hizmet modelimizde, müşterilerimizin tüm sorularını yanıtlayabilecekleri destek hattı oluşturarak çevrimiçi perakendecilerin satışlarına odaklanmasını sağladık. Gelecek dönemde daha fazla e-ticaret satıcısını ağımıza katmayı hedefliyoruz.”