0’dan 100 milyon TL’lik bir hediye girişime dönüşen Muhiku’nun hikayesi

Muhiku'nun açılışını ve dönüşümünü bu haftaki Girişim Sohbetleri videosunda anlatan kurucu ortaklardan Hamit Gürakar, mutlu hissettiren kutunun girişimcilik hikayesini ayrıntılarıyla paylaşıyor.
0’dan 100 milyon TL’lik bir hediye girişime dönüşen Muhiku’nun hikayesi

Mart 2018’de Hamit Gürakar ve Ahmet Üreme tarafından kurulan ve açılımı “Mutlu Hissettiren Kutu” olan Muhiku, açılışında aylık abonelik sistemiyle gönderilen sürpriz kutulardan oluşsa da ilerleyen dönemlerde insanların birbirine özel günlerinde armağan ettiği hediye kutuları sistemine dönüşmeye başladı.

Hamit Gürakar kimdir?

Çalışmaya lise 1’inci sınıfta başlayan Hamit Gürakar, genç yaşlarda pazarlamayı merak ederek araştırmalara başladığını belirtiyor. 2014 yılından itibaren bir çok girişim ve aile şirketinde görev alan Gürakar, 2017 yılında bir danışmanlık şirketinde başladığı görevle ticarete atıldığını da açıkladı. Yaklaşık 10 senedir pazarlama departmanında görev aldığını anlatan Gürakar, mesleğini keyifle yaptığını ve edindiği tecrübelerle dijital markete hakim olduğunu anlattı.

Muhiku nedir?

Mutlu Hissettiren Kutu’nun ilk çıkış noktasında yalnızca aylık deneme kutusu gönderimi sağlandığını anlatan Hamit Gürakar, kutunun içeriğinde bireylerin keşfedeceği 6 farklı hobi ürünü bulunduğunu belirtiyor. Kutulardan bahseden Gürakar, “Dünya kahvesi ve dünya çayı, bir adet bakım ürünü, o ay okunması için bir kitap, bir adet ev – yaşam ürünü ve kendin yap kitinden oluşan aylık kutular, zamanla sürpriz hediye kutularına dönüştü” ifadelerini kullandı.

Muhiku şu anda, insanların kendi hediye kutularını oluşturmalarına ve hobi / zevklerine göre firmanın onlara özel kutular oluşturmalarına imkan sağlıyor. Gürakar, 50 farklı kategoride, 2.125‘e yakın hediye çeşitliliğiyle hizmet veren Muhiku’nun, Türkiye’deki insanların abonelik sistemine karşı bakış açısının çok olumlu olmadığını analiz etmelerinin ardından bireylerin aboneliği iptal etme yatkınlıklarının markayı hediye konseptine dönüştürdüğünü belirtiyor.

muhiku nedir
Muhiku Doğum Günü kutusu konsepti – Kaynak: Muhiku

“Kripto sistemi” kullandıklarını ve sanal pos şirketinden para çekimi sağladıklarını açıklayan marka kurucu ortağı, bir dönem kredi kartı bilgilerinin sanal pos şirketinden silinmesinin ardından uğradıkları zararla abonelik sisteminden vazgeçmelerinin de bir diğer neden olduğunu belirtiyor.

Markalarının dönüşümünü anlatan Gürakar, bir şirketin 2019’da Muhiku’dan şirket çalışanları için hediye kutusu talebiyle başlayan hediye konseptinin 2020’de kurumsallaşmaya başlamasının ardından yaklaşık 100 milyon TL‘lik girişim oluşturduklarını da belirtiyor.

Hamit Gürakar, girişime atılmak isteyenlere yönelik tavsiyelerinde, bir fikir oluşturmanın ardından sonuna kadar gitmenin önemli olduğunu ve kırılma noktasında sabırlı olmanın onları ileri taşıyacağını belirtiyor. Özellikle, bilgi birikimiyle doğru orantıda projeleri hedef koyarak ilerlenmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Gürakar ayrıca, emek hırsızlığının, sitelerindeki kullanılan görsellerin ve hediye konseptlerinin kopyalanmasının önüne geçmek için çalıştıklarını da belirtiyor.

Muhiku ve Hamit Gürakar’a dair detaylı bilgiler almak için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.