Amazon, Alexa’nın her teşekkür etmesiyle kuryeye bahşiş kazandıracak

Yılbaşı sezonunda fazladan mesai yapacak Amazon kuryelerinin motive olması için yeni bir kampanya üreten Amazon, müşterilerinin Alexa aracılığıyla kuryeye teşekkür etmesi ile birlikte kuryelere bahşiş kazandıracak.
Amazon, Alexa'nın her teşekkür etmesiyle kuryeye bahşiş kazandıracak

Geçen yıl bir Amazon teslimat sürücüsünün yılbaşı tatili sezonundaki yüksek sipariş hacminin “hayatı cehenneme çevirdiğini” söylemesi ile birlikte bu yıl Amazon, müşterilerinin Alexa’ya, “Kuryeme teşekkür ederim” demesi için talimat vermesi durumunda kuryeler 5 dolarlık bahşiş kazanacak.

Amazon, Alexa’nın yeni teşekkür özelliğini teslim edilen 15 milyar pakete yaklaşılmasını kutlamak için yürüttüğü bir promosyon olduğunu belirtiyor. Alexa’dan en çok teşekkür alan beş kurye, 10.000 Dolar bonus alacak ve bu kuryelerin seçtikleri bir hayır kurumuna da 10.000 Dolar bağışlanacak.

Alexa teşekkür ettikçe kuryeler kazanacak

Alexa’nın “Kuryeme teşekkür ederim” kampanyası, Amazon’un bu promosyon aracılığıyla işçilere yaklaşık 5,1 milyon dolar ödeyeceği anlamına geliyor. Amazon geçen yıl ise sendika karşıtı danışmanlara 4,3 milyon doların üzerinde para harcamıştı. Amazon Flex web sitesine göre, bu “beklenmedik kahramanlar” olarak adlandırılan kuryelerin, saatte 18 ila 25 dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Amazon, yakın zamanda faydaları artırmak ve depo çalışanları ile teslimat şoförlerine saatte yaklaşık 1 ABD Doları ödemek için yatırımlar yaptı. Ancak bu yatırımlar, saat başına 5 Dolar zam yapılmasını savunan bazı işçi organizatörlerinin taleplerini karşılamıyor. Önümüzdeki yıl boyunca, Amazon bu arayışa yaklaşık 1 milyar dolar ayıracağını duyurdu. Bu yatırımlar planlanıyor olsa da bu rollerdeki ciroların çok yüksek olmasıyla birlikte raporlar, Amazon’un 2024 yılına kadar işe alınacak depo çalışanlarının tam anlamıyla tükenebileceğini de gösteriyor.

Son zamanlarda, Amazon CEO’su Andy Jassy’nin açıklamasına göre şirketin, işten çıkarmalara 2023’te de devam edeceği söylendi. Bu işten çıkarma hareketinin, perakende, insan kaynakları ve yapay zekâ ürünlerinin üretildiği departmanlarda olacağı söyleniyor. 10 bin çalışanıyla yollarını ayırmayı planlayan Amazon’un uyguladığı bu kampanya, şirket içinde çalışanlarla ilgili yaşadığı sorunlara bir “teselli” niteliğinde olduğu tahmin ediliyor.

Amazon’un işten çıkarmalarındaki yeni kararların hangi departmanları ilgilendireceğine dair güncel veriler ise, 2023’ün ilk aylarında belirlenecek.

Kaynak: Tech Crunch