Boğaziçi Ventures, Perculus’a 400.000 $ yatırım yaptı

Yeni nesil teknoloji ürün ve hizmetlerine yatırım yapan Boğaziçi Ventures, yaptığı 18 yeni yatırımla portföyüne son yatırımı yeni nesil bir dijital eğitim aracı olan Perculus'u da kattı.

Teknoloji girişimlerine yatırım yapan Boğaziçi Ventures, son yatırımını uzaktan eğitimde bir eğitmenin ihtiyacı olan bütün araçları bünyesinde barındıran, online eğitimin daha eğlenceli geçmesine olanak sağlayan yeni nesil bir dijital eğitim aracı olan Perculus‘a yaptı.

Pandemi sonrası yaygınlaşan uzaktan eğitim için kullanıcı yönetimi, raporlama, içerik barındırma ve eğitsel aktiviteler alanında eğitmene gerekli araçları sunan ve eğitmenlerden aldığı geri bildirimler sayesinde kendisini geliştiren Perculus, akademik eğitim, kurumsal eğitimler, bireysel eğitmenler ve kurumlar tarafından kullanılabiliyor. Farklı eğitim tipleri de bulunan dijital eğitim aracı, eğitmen ve kurumun tercihine göre kişiselleştirilebiliyor.

Boğaziçi Ventures İcra Kurulu Başkanı Barış Özistek, Perculus’a 400.000 dolar yatırım yaptıklarını ve ekibe güvendiğini, birlikte hayalini kurdukları planların en kısa sürede hayata geçeceğine inancının tam olduğunu belirtti.

Barış Özistek, konu hakkında, “Özellikle pandemi sonrası artan online etkileşim alışkanlıklarına eğitim alanında üst düzey çözümler sunan Perculus, kısa sürede global arenada kendi sektörünün önemli oyuncularından biri konumuna gelecektir” dedi.

Ülkemizdeki eğitim sektöründen biri olan Enocta’nın da yatırımcılarından olduğu Perculus, dijital eğitim sektöründe hızla tercih edilen bir marka haline geliyor.

Enocta CEO’su Ahmet Hançer “Edtech genel olarak dünyadaki önemli yatırım alanlarından biri; bizim de bu alanda birçok girişimimiz ve yatırımımız var. Gerek pandemi sürecinde Perculus’un yoğun bir şekilde kullanımı, gerekse eğitim dikeyindeki önemli bir ihtiyacı karşılaması Perculus’a yatırımları artırmamızdaki en önemli etken oldu. Perculus bizim çok inandığımız bir ürün, bu nedenle şirketleşmesi ve yoluna odaklanarak devam etmesi en büyük arzumuzdu” ifadelerini kullandı.

Perculus kurucularından ve Genel Müdürü Cem Atacık ise,”BV’nin de aramıza katılması ile çok daha güçlendik. Artık canlı eğitimi dünya genelinde daha eğlenceli ve eğitici hale getirmek için çok daha hızlı adımlar atacağız. Perculus olarak Türkiye’de yakaladığımız başarıyı tüm dünyaya yaymaya hazırız” dedi.

Perculus, 350 müşterisi aracılığıyla yılda 2 milyon katılımcısıyla, birebir eğitimler ve 1000 kişilik webinarlara ev sahipliği yapıyor.

Boğaziçi Ventures ve Perculus ekibi
Boğaziçi Ventures ve Perculus ekibi

Boğaziçi Ventures nedir?

Boğaziçi Ventures, farklı dikey ve coğrafyalarda teknoloji şirketlerine yatırım yapan fonların kurulması, yönetilmesi ve yatırım yapılan portföy şirketlerine üst düzeyde katma değer yaratılmasına odaklanan lider alternatif yatırım şirketidir.

100‘ün üzerinde teknoloji şirketine yatırım kararı almış Boğaziçi Ventures ortakları, teknoloji girişimlerinde aktif rol alıyor, girişimcilere uluslararası başarılara giden yolda sağladığı mentörlük ve know-how transferi ile eşlik ediyor.

Boğaziçi Ventures grup şirketleri, yatırımcıların ihtiyaçlarına göre özel fonlar kurup yönetiyor ve dijital paralar için saklama hizmetleri sağlıyor. Boğaziçi Ventures bünyesindeki BV Portföy Yönetimi A.Ş. ise bireysel ve kurumsal yatırımcılara yönelik Sermaye Piyasası Kanununa tabi yatırım fonlarının kuruluşu ve yönetimi alanında hizmet sunuyor.

Perculus nedir?

Perculus, uzaktan eğitimde bir eğitmenin ihtiyacı olan bütün araçları bünyesinde barındıran, eğitimin daha canlı ve eğlenceli geçmesine olanak sağlayan bir dijital eğitim aracıdır.

Zafer Gürel ve Cem Atacık tarafından kurulan Perculus, geliştirilme sürecine 2008 yılında başladı. Perculus, her geçen yıl sektöründe önde gelen eğitmenlerden aldığı geri bildirimler ile bünyesine yeni özellikler katarak eğitmenlerin canlı eğitimlerinden en üst düzeyde verim almalarına olanak sağlıyor.

Birçok sektör içerisinde tercih edilen Perculus, her müşteri grubuna özel özellik setleriyle eğitmenlere ve kurumlara eğitim ortamı sunuyor.

Yeni versiyon ürününü yayınlayan Perculus kullanıcı deneyimini iyileştirerek, Perculus’u eğitsel aktivite geliştirilen bir platform haline getiren özellikleri ile uluslararası ölçeklenebilirliğini artırarak dünya çapında eğitimcilerin vazgeçilmez bir aracı haline gelmeyi hedefliyor. 

Yeni özellikleri;

Akış(Flow): Eğitmenlerin oturum sırasında kullandığı çeşitli dosyaların, soruların ve içeriklerin tek bir alanda toplanabilmesini, eğitim öncesinde bu materyallerin eğitime aktarılabilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan Flow özelliği oturum esnasında eğitmenin ihtiyacı olan bütün içeriklerin hazır olduğundan emin oluyor ve eğitimin yapısının ilk oturumdan itibaren oturmasını, içeriklerin tekrar kullanılabilir olmasını sağlıyor.

Planlanabilir Çalışma Grupları (Breakout Rooms): Flow içerisinde yer alan çalışma grupları aktivitesi ile oturum esnasında oluşturulacak çalışma grupları oturum öncesinde planlanabiliyor, katılımcılar istenilen şekilde gruplandırılabiliyor ve gruplara ait ayarlar yapılabiliyor.

Kullanıcı Yönetim Sistemi: Kurumlar eğitim katılımcılarını direkt olarak Perculus içerisine ekleyebiliyor, gruplara ayırabiliyor ve eğitimleri şubelere özel olarak sunabiliyor.

Özel Aktiviteler: Müşteri ihtiyaçlarına uygun hazırlanmış olan özel aktiviteler kütüphanesi bulunuyor. Geniş kapsamlı kütüphanede en çok tercih edilen ürünlerden biri astrologlar tarafından kullanılan interaktif  “doğum haritası” aktivitesidir. 

Dosya Sistemi: Eğitim içerisindeki dosyaların yüklenebileceği dahili dosya sistemi özelliği kullanıcıların eğitim planlarındaki dosyaları sisteme bir kere yükledikten sonra sürekli kullanabilme ve paylaşabilmelerine imkan veriyor.

Soru Sistemi: Oturum esnasında kullanılacak sorular, oturum öncesinde Perculus’a eklenebiliyor ve diğer oturumlarda da yeniden kullanılabiliyor.