Wyseye: Yapay zeka temelli Potanın Yıldızları’nı oluşturan girişim

Wyseye, görüntü işleme odağında kendilerinin ürettiği spor teknolojisi ürünü olan basketbol hareketlerini sporcunun en doğru şekilde yapmasını sağlayan Potanın Yıldızları'nı geliştiriyor.
Wyseye: Yapay zeka temelli Potanın Yıldızları'nı oluşturan girişim

2022 yılında Mehmet Eren Bekin ve Enes Koşar tarafından kurulan ve 3 kişilik bir ekiple faaliyet gösteren Wyseye, basketbolu herkese, her yere, her zaman ulaştırmak için geliştirilmiş bir uygulama tasarlıyor.

Wyseye, basketbolun temel hareketlerini kamera ile gerçek zamanlı olarak algılayan, sayan, skorlayan ve geri bildirim veren bir mobil uygulama olan Potanın Yıldızları‘nı görüntü işleme odağında çalıştırıyor.

Bu uygulama, başlangıç seviyesinden profesyonel seviyeye kadar olan temel basketbol hareketlerini sporcunun en doğru şekilde yapmasını sağlıyor. Ayrıca, kişiselleştirilmiş antrenmanlar ile kişisel gelişimi de odağına alarak sporcunun gelişimini hedefliyor.

İlk yatırım turuna önümüzdeki yıl çıkmayı planlayan girişimin Kurucu Ortağı Enes Koşar, geliştirdikleri uygulamanın amaç ve hedefleri hakkında, “Hedefimiz, basketbol öğrenmek isteyen herkesi en iyi şekilde hazırlamak ve yetiştirmektir. Ülkemiz genç kaynağı açısından çok şanslı olmasına rağmen, yetenek çıkarma ve geliştirme açısından istenilen seviyede değildir. Uygulamamız ile basketbolu öğrenmek isteyenlere erişilebilir kılmak, spor kulüplerinin tüm yeteneklere ulaşmasını sağlamak ve sporcu adaylarının gelişimine çok erken zamanda yatırım yapmalarını hedeflemekteyiz” ifadelerini kullandı.

wyseye potanın yıldızları

Spor yapmak isteyenler, basketbol veya çoğu spor dalı tek başına öğrenirken zorluk yaşayabiliyor. Bir temel hareketin nasıl yapıldığını veya bir temel hareketi yaparken nelere dikkat etmek gerektiğini sadece teorik olarak öğrenmek ise kişileri uğraştırabiliyor. Etkileşimli bir uygulama alanında öğrenmenin en iyi çözüm yolu olduğunu düşünen Wyseye, bu noktada Potanın Yıldızları’nı sporcu geliştirme hedefi üzerine çalışarak, en iyi koçlardan en iyi antrenman bilimini alarak her yaşta sporcuyu geliştirmeyi hedefliyor. Sadece hafta sonları sınırlı zamanda yürütülen eğitimleri, hafta içine de yayarak yetenek gelişimini hızlandırıyor.

Wyseye’in geliştirdiği Potanın Yıldızları nasıl kullanılır?

Potanın Yıldızları akıllı cihazlarda çalışan bir mobil uygulamadır. Uygulama, yapılan antrenman çeşidine göre cihaz bir yere sabitlenerek veya su şişesi, duvar gibi bir yere yaslanarak sporcunun ilgili antrenmanını analiz ediyor. Örneğin; top sektirme antrenmanları senaryosunda, cihazın ön kamerasından top ve sporcunun vücudunun görülmesi ile antrenmana başlanabiliyor. Seçilen veya okul tarafından kişiye atanan antrenman tipi eğer elli defa sol el ile alçak sektirme senaryosu ise istenilen tekrara ulaşıldığında otomatik olarak bitiyor. Antrenman sonunda gerekli istatistikler profiline kaydediliyor.

Wyseye’e göre, özellikle gelişim çağındaki sporcu adaylarının, haftada birkaç saatlik antrenmanlar ile gelişimini sürdürmesi veya yeteneğinin keşfedilmesi uzun sürmüyor. Bu sebepten dolayı, Potanın Yıldızları basketbol okullarının ve kulüplerin, eğitim süreleri dışında da sporcunun gelişimini takip etmesini kolaylaştırıyor. Örneğin; top sektirme ile ilgili eksiği olan bir sporcu adayına, basketbol okulu tarafından hafta içi görevler atanarak gelişmesi sağlanıyor.