Clotie: Kişiselleştirilmiş online alışveriş deneyimi

Clotie, alışveriş yaparak zaman harcamak istemeyen kişilere yeni bir alışveriş deneyimi sunarak, düzenli aralıklarla kişisel stil danışmanları tarafından tarzlarına uygun seçilmiş kıyafetleri evlerinde deneme ve beğendiklerini alma imkanı sunuyor.
Clotie: Kişiselleştirilmiş online alışveriş deneyimi

Engin Can Kurt ve Mehmet Said Atabay tarafından kurulan Clotie, teknolojiyi deneyimli stil danışmanlarının kişisel dokunuşlarıyla birleştirip kullanıcılarına, tarzlarına ve bütçelerine uygun sürpriz kombinler sunan ve kişiye özel mağazayı keşfetmelerine imkan sağlayan, yepyeni bir alışveriş deneyimidir.

Kişiler, kendi stilini ve beklentilerini anlattıkları bir stil formu dolduruyor ve binlerce ürün arasından sadece kullanıcının bedenine, tarzına ve bütçesine uygun kıyafetler profesyonel stil ekibi tarafından seçiliyor.

Kişiselleştirilmiş Mağaza özelliği ile kullanıcıların zevkinden ve trendlerden ilham alarak Kişiselleştirilmiş Mağaza’yı oluşturan alışveriş platofrmu, mağazada sadece kullanıcıların bedenine, bütçesine ve tarzına uygun ürünler arasından sevdiklerini favorilerine ekleyerek, istediği anda zaman kaybetmeden satın almalarına imkan tanıyor.

Kişiye özel alışveriş platformu Clotie, online alışverişten farklı olarak kişisel stil danışmanlığı hizmeti, kolay alışveriş, ücretsiz teslimat ve kapıdan iade hizmetleri ve kıyafetleri satın almadan önce deneme imkanı sunuyor. Alışveriş uygulamasının ortaya çıkmasına sebep olan temel sorunlar, kişilerin çok sayıda ürün arasından kendi tarzlarına uygun ürünleri bulurken zorlanması ve vakit kaybetmeleri bir diğer sorun ise giyim konusunda özgüvenlerini kazanmak amacıyla profesyonel destek alma ihtiyaçları olarak sayılıyor.

Platform, kişisel stil danışmanlığı hizmeti ile offline ve online alışverişin sevilen deneyimleri birleştirerek kişilerin alışveriş ve daha özgüvenli giyinme konusundaki bütün sorunlarını çözüyor.

Clotie Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar Clotie’de ilk olarak, kullanıcı bilgilerini girerek üye olduktan sonra karşılarına bir stil formu çıkıyor. Arından form sorularını kendi vücuduna, stiline, isteklerine göre cevaplıyor. Formu ne kadar doğru ve eksiksiz doldururlarsa stil danışmanının kullanıcılar için hazırladığı kombin o kadar kullanıcıya uygun oluyor ve kişinin tarzını yansıtıyor.

Clotie Nasıl Kullanılır?

Kullanıcıların formu doldurduktan sonra ilk sipariş tarihi ve sipariş sıklığı seçmesi gerekiyor. Bu seçimlere bağlı olarak aboneliği oluşturuluyor. Siparişler, kullanıcıların seçimlerine göre planlanıyor ve adresine ulaştırılıyor. Sipariş kullanıcıya ulaştıktan sonraki 3 gün içerisinde ürünleri deneyerek satın almak isteyip istemediklerine karar vermeleri gerekiyor. Kullanıcılar karar verdikten sonra anasayfadan veya Hesabım butonuna tıkladıklarında görebilecekleri Siparişlerim sekmesinden seçim yapmaları için bekleyen siparişleri görebiliyor ve sipariş detaylarına ulaşabiliyor.

Müşteriler Clotie’de, sipariş detaylarına ulaştığında ürün görsel ve detaylarını, her ürün için ayrı ayrı satın al ve iade et butonlarını görebiliyor. Beğendikleri için satın al butonuna, iade etmek için ise iade et butonuna basarak işlemi kolayca bitiriyor.

İade edilen ürünleri seçerken verilecek ürün geri bildirimleri dışında sipariş ile ilgili detaylı geri bildirimleri seçmek gerekiyor. Bu geri bildirimler sayesinde stil danışmanı kullanıcıların tarzını ve beklentilerini daha iyi öğreniyor ve her seferinde stillerine daha uygun ürünler seçiyor. Clotie’nin mobil uygulamasına Google Play ve App Store üzerinden ulaşılabiliyor.