Dünya’nın ilk robot CEO’su: Tang Yu

Merkezi Çin'de bulunan oyun şirketi Netdragon Websoft, şirket yönetimine robot CEO Tang Yu'yu görevlendirerek bir ilke imza atıyor.
Dünya’nın ilk robot CEO’su: Tang Yu

Son yıllarda pek çok farklı amaç için kullanılan robotlar, teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte farklı alanlar için de üretilmeye başlanıyor. Genellikle sağlık alanında üretilen robotlar, artık yönetimde ve çalışma hayatımızda da yer almayı planlıyor.

Yapay zeka destekli robot Tang Yu, Fujian Netdragon Websoft şirketinin en kıdemli yöneticisi haline geldi. Robot, Çin merkezli oyun ve metaverse firmasının şirkette yürütülecek tüm operasyonlarını denetlemekten sorumlu olacak ve şirketin ”Organizasyon ve verimlilik departmanının” içerisinde yer alacak. Yapay zeka destekli bu robotun, günlük operasyonların içerisinde rasyonel kararlar verebilmesi, daha etkili risk yönetimi sunması ve çalışanlar içerisinde adil ve verimli bir iş yeri ortaya çıkarması hedefleniyor.

Tang Yu, varlığını tamamen sanal ortamdan sürdürecek

10 milyar dolar değere sahip şirketin yeni CEO’su Robot Tang Yu, bir bedene sahip olmayacak ve varlığını tamamen sanal ortam üzerinden sürdürecek. Ayrıca Tang Yu’nun kadın robot olduğu belirtiliyor. Bunun haricinde yapay zeka destekli robot hakkında şu ana kadar detaylı başka bir bilgi açıklanmadı. Günümüz teknolojilerini yapay zekadan ayrı düşünmek pek de mantıklı olmayabilir. Bu sebeple, şirketin kurucusu Dr. Deijan bu kararın yenilikçi ve önemli olduğunu vurguluyor.

Dünya'nın ilk robot CEO'su: Tang Yu

Netdragon’un başkanı Dr. Deijan, ”AI‘nin kurumsal yönetimin geleceği olduğuna inanıyoruz ve kadın Tang Yu‘yu atamamız, işimizi yürütme şeklimizi dönüştürmek ve nihayetinde gelecekteki stratejik büyümemizi yönlendirmek için AI kullanımını gerçekten benimseme taahhüdümüzü temsil ediyor. İleriye dönük olarak, çok daha geniş bir veri tabanını çekmemizi sağlayacak olan meta veri tabanlı bir çalışma topluluğuna yavaş yavaş dönüşürken açık, etkileşimli ve son derece şeffaf bir yönetim modeli oluşturmak için Tang Yu‘nun arkasındaki algoritmalarımızı genişletmeye devam edeceğiz. Dünya çapında yeteneklere sahip olmamızı sağlayacak ve bizi daha büyük hedeflere ulaşacak bir konuma getirecektir" dedi.

Netdragon Websoft hakkında

Netdragon Websoft, 1999 yılında kurulmuş ve Çin’de çok büyük bir itibara sahip oyun geliştiricilerden bir tanesidir. Aynı zamanda mobil uygulamalar da geliştiren Netdragon Websoft şirketi, Under Oath, Heroes Evolved Eudemons Online ve Conquer Online gibi çok başarılı oyunların geliştiriciliğini de yaptığını görmekteyiz. Ayrıca şirketin dünya üzerindeki her okula gerçek zamanlı, harmanlanmış ve doğru öğrenme çözümlerini ortaya koyma hedefiyle yola çıkmış olan şirket, çevrimiçi eğitim konusunu, yönetimin dünya üzerindeki en büyük çevirimiçi öğrenme topluluğunu oluşturma vizyonunun arkasında ölçeklendirecek ve hedeflerini genişletecek.

Kapak Görseli: Yuyeung Lau