NVIDIA, metaverse dünyası için yeni araç oluşturuyor!

Donanım üreticisi Nvidia, şirketler için metaverse dünyasına ulaşabilecekleri yeni araçlarını duyurdu.
NVIDIA, metaverse dünyası için yeni araç oluşturuyor

NVIDIA Omniverse Avatar Cloud Engine’in, metaverse dünyasına ulaşmasındaki temel amacının dijital avatar ve içerik oluşturmayı kolaylaştırmak olduğu belirtiliyor. Bu yeni araç sayesinde artık şirketler, metaverse dünyasına katılırken yeni bulut tabanlı hizmet ve araçları kullanabilecek.

İnsanların hiçbir fiziksel çaba harcamaksızın artırılmış sanal gerçeklik cihazları sayesinde tamamen zihinsel olarak kendilerini hissettikleri evreni kapsayan metaverse, dünya çapında önemli bir ses getirerek önemli yatırımcılar kazanıyor. Facebook'un metaverse dünyasına adım atması ve Roblox oyun platformlarının yaptığı Ar-Ge yatırımlarıyla metaverse, oldukça revaçta olan bir sanal evren.

İnternetin yerini alacak

Metaverse dünyasının gelişen teknolojinin ihtiyaçlarına hızlı adapte olması nedeniyle internetin yerini alabileceği öngörülüyor. İnternetin yerini koruyabilmesi için bu sanal dünyaya hızlı adapte olmaya başlaması gerekiyor. Markalar, metaverse evreninde mağazalarını kurmak için hazırlık yapma durumundalar.  Nike, Hyundai, Coca Cola ve Disney gibi global markalar sanal evrendeki yerlerini almak için hazır durumda. Böylelikle şirketler, metaverse evreninde kendilerine yeni bir istihdam alanı yaratıyor.

Gerçekçi avatarların üretilmesi kolaylaştırılıyor

Şirketin yaptığı açıklamada simülasyonlar ve diğer reklam öğelerinin de dahil olduğu metaverse dünyasına odaklanan yeni bir geliştirici araçları tanıtıldı. Ünlü ekran kartı devinin projesinin temel amacının insanların yerini alan veya insanların dijital avatarlarını oluşturmasına olanak sağlayan bir gelecek kurmak olduğu belirtiliyor.

ACE, birden çok sektöre yarar sağlayacak

Yeni Nvidia araç seti, Omniverse Avatar Cloud Engine (ACE)‘yi içeriyor. Geliştiricilerin yaptığı açıklamaya göre, ACE avatar uygulamalarının geliştirilme koşullarını iyileştirecek.

Rev Lebaredian ACE hakkında, "NVIDIA ACE, birçok sofistike yapay zeka teknolojisini bir araya getirerek geliştiricilerin Turing testini geçme yolunda olan dijital asistanlar oluşturmalarına olanak tanıyor" ifadesine yer verdi.

Omniverse Kit‘i kullanan içerik oluşturucuları, yeni güncellemelere erişim sağlayabilecek ve oyun, eğlence, bankacılık ve ulaşım gibi birden çok sektörde yardım alabilecek. Örneğin, iş toplantılarında kişiler dijital avatarlarıyla toplantılara katılabilecek ve herhangi bir ürün satın almak isterken gerçekçi avatarlar bize yol gösterebilecek.

NVIDIA'da Omniverse ve Simülasyon Teknolojisi Başkan Yardımcısı Rev Lebaredrian "Sektörümüz, bilgisayarlara, insanların normal kabul ettiği karmaşık görevleri kolaylıkla iletişim kurmayı ve gerçekleştirmeyi öğretmek için on yıllardır süren bir yolculuğa çıktı. NVIDIA Omniverse Avatar Cloud Engine bunu elinizin altında tutuyor. ACE, birçok gelişmiş yapay zekâ teknolojisini bir araya getirerek geliştiricilerin Turing testini geçme yolunda olan dijital asistanlar oluşturmasına olanak tanıyor" dedi.

Dijital avatarlar gerçekçi tepkiler verecek

NVIDIA, metaverse dünyası için yeni araç oluşturuyor

Nvidia, yaptığı resmi açıklamada dijital avatarların duygularını net şekilde gösterebileceğini ve değiştirebileceğini de belirtiyor. Nvidia güncellemesinde aynı zamanda gerçekçi fiziği yansıtmak için gelişmiş gerçek zamanlı Nvidia PhysX motoru bulunuyor. Bu sayede, geliştiriciler fizik yasalarına uyan metaverse etkileşimlerine gerçekçi tepkiler ekleyebilecek.