Elon Musk, Twitter Blue’yu iPhone kullanıcıları için daha yüksek fiyatla yeniden başlattı

İlk çıktığı zamanlar büyük bir ses uyandıran ve sahte hesapların çoğalmasıyla kaosa dönüşen Twitter Blue özelliği yeniden başlatıldı. Musk, Twitter Blue özelliğinin Apple kullanıcılarına daha yüksek fiyatla verileceğini açıkladı.
Twitter Blue'ya altın ve gri tik seçenekleri eklendi

Twitter, kullanıcıların mavi onay işareti için aylık ücret ödeyebilecekleri, tweet’leri düzenleyebilecekleri ve yüksek kaliteli videolar yükleyebilecekleri Twitter Blue adlı bir hizmeti yeniden başlattı. Ancak bu hizmete sahip olmak için Apple kullanıcıları daha fazla ücretlendirilecek.

Şirket, yenilenen hizmetin web’de ayda 8 dolara veya uygulama içi işlemlerin genellikle %30 komisyon alan App Store aracılığıyla işlendiği iPhone ve iPad’lerdeki bir uygulama aracılığıyla satın alınırsa ayda 11 dolara mal olacağını söylüyor.

Yeni fiyat politikası, Elon Musk‘ın Apple’a sözde “Apple vergisi” ile ilgili keskin sözlerini takip ediyor. Musk, Apple ve Twitter arasında olan anlaşmazlıkların şirketin CEO’su Tim Cook ile şirketin Cupertino genel merkezinde yaptığı görüşmenin ardından çözüldüğünü iddia etti. Twitter ürün yönetimi direktörü Esther Crawford’a göre, Android kullanıcıları Twitter Blue’ya bir web tarayıcısı aracılığıyla satın alarak erişebiliyor.

Twitter Blue'ya altın ve gri tik seçenekleri eklendi
Görsel: engadget

Twitter Blue’ya altın ve gri tik seçenekleri eklendi

Twitter’ın abonelik programının bir parçası olarak mavi onay işaretlerini dahil etmeye yönelik ilk girişimi iyi şekilde sonuçlanmadı. Kullanıcılardan birçoğu bir “doğrulama” satın alma yeteneğinden orijinal olmadan yararlandı ve siteyi sahte hesaplarla doldurdu. Reklamcılar, politikacılar ve hatta Musk’ın kendisi bile kendisinin kimliğine bürünen insanlarla karşı karşıya kaldı. Oluşan bu kaos, Elon Musk’ı iki gün sonra hizmeti duraklatmaya zorladı.

Ayrıca, yeni tikler olarak mavi tike altın ve gri eklendi. Twitter, insanlar, şirketler ve hükümetler için renk kodlu bir sistem getireceğini de duyurdu. Şirketler için altın; hükümetler için gri ve ünlüler de dahil olmak üzere önde gelen kişiler için mavi tik hizmeti sunulacak.

Musk, Twitter Blue’yu, Twitter’ın gelirinin yaklaşık %90’ını oluşturan reklamcılık dışındaki yollarla platformda para kazanma misyonunun bir parçası olarak gördüğünü belirtiyor.

Kullanıcılar Twitter Blue uygulamasına abone olmak için şu aşamaları izliyor:

  1. Uygulamada veya twitter.com’da Profil menüsüne gidiliyor.
  2. Twitter Blue seçiliyor.
  3. Mavi renkli Yıllık $ karşılığında abone ol butonu seçiliyor.
  4. iOS için uygulama içi satın alma talimatları uygulanıyor.

Dünyaca ünlü markaların Twitter’a reklam vermekten vazgeçtiği ile ilgili yazımızı da inceleyebilirsiniz.