Elon Musk, Twitter CEO’luğundan ayrılacağını açıkladı

Twitter'ı satın aldığı günden bu yana platformda birçok değişikliklere sebep olan Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı anket sonucunda görevi devralacak birini bulur bulmaz CEO'luktan ayrılacağını söyledi.
Elon Musk, Twitter CEO'luğundan ayrılacağını açıkladı

Elon Musk, “işi alacak kadar aptal” birini bulduğunda Twitter’ın CEO’luğundan istifa edeceğini söyledi. Milyarder, kullanıcıların % 57,5’inin CEO rolünden ayrılmasına “evet” oyu verdiği bir Twitter anketinin sonucuna uyma sözü vermişti. Musk, yeni bir CEO bulunduktan sonra yazılım ve sunucu ekiplerini çalıştırmaya devam edeceğini söylüyor.

Musk, sosyal medya sitesini Ekim ayında satın aldığından beri, Twitter personelinin yaklaşık yarısını kovdu ve Twitter’ın ücretli doğrulama özelliğini kullanıma sunmaya çalıştı. Twitter Blue özelliği bu sayede geçen hafta yeniden başlatıldı.

Musk’a göre, sosyal medya platformunu devralacak birini bulmak zor olacak. Geçen ay Twitter personelini işten çıkardıktan sonra, milyarderin geri kalan çalışanlara yeni satın aldığı şirketin 2023’te “birkaç milyar dolarlık net negatif nakit akışı” görebileceğini ve “iflasın söz konusu olmadığını” söylediği bildirildi. Ancak Twitter’ı devralmasından bu yana platformdaki değişiklikler çok eleştirildi.

Elon Musk: "Bu işi alacak kadar aptal birini bulunca istifa edeceğim"

Elon Musk: Bu işi alacak kadar aptal birini bulunca istifa edeceğim

Musk, baştan beri halkın düzenlediği ankete verdikleri oylara göre hareket etse de diğer yandan salı günü, Twitter’ın yalnızca mavi tikli ücretli abonelerin gelecekte politika değişiklikleri için oy kullanmasına izin vereceğini de doğruladı.

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği ankette CEO görevinden ayrılıp ayrılmaması gerektiğini soran Elon Musk, halkın yüzde 57’sinden fazlasının Elon Musk’ı görevini terk etmesi için oy kullanmasının ardından attığı tweet ile haberi doğruladı: “Bu işi alacak kadar aptal birini bulur bulmaz CEO’luktan istifa edeceğim!”

Bazı insanlar, Twitter’ın kurucu ortağı olan ve Kasım 2021’de genel müdürlükten istifa eden Jack Dorsey’in de şirketi yönetmek için geri gelebileceğini düşünüyor.

Muhtemel değiştirmeler olarak bahsedilen diğer isimler arasında da Facebook’un eski baş işletme sorumlusu Sheryl Sandberg, mühendis ve Musk’ın arkadaşı Sriram Krishnan ve ABD eski başkanlık danışmanı ve Donald Trump’ın damadı Jared Kushner yer alıyor.

Kaynak: BBC NewsKapak Görseli: ABC