Byqee: Elektrikli bisiklet dönüşüm kiti tasarlayan girişim

Mikromobilite ürünlerini en kullanışlı ve teknolojik hale getirmek için çalışan Byqee, standart bisikletleri elektrikli bisikletlere dönüştürme amacıyla bir kit tasarlıyor.
Byqee: Elektrikli bisiklet dönüşüm kiti tasarlayan girişim

Dünyada ve ülkemizde artan nüfusla birlikte teknolojide meydana gelen büyük çaplı değişimlerin sonucunda kalabalık yerleşim yerlerini daha yaşanabilir kılmak için çeşitli çözümler üretiliyor. Özellikle ulaşım sorunlarına çözüm olarak mikromobilite araçları ön plana çıkıyor.

Evdeki bisikletleri akıllı ve teknolojik çözümlerle değerlendirmek isteyen ve Burak Işık tarafından kurulan Byqee, elektrikli araçlar üzerine altı yıllık mühendislik kariyerinden yola çıkan ekibi ile montajı kolay ekonomik bir dönüşüm ürünü olan e-bisiklet tasarlıyor.

İTÜ Çekirdek bünyesinde geliştirilen en hafif ve en kolay e-bisiklet dönüşümünü hayata katan girişim, bisikletleri tasarladığı bisiklet dönüşüm kiti ile teknolojikleştiriyor. Yokuş veya engebeli yol koşullarında ulaşımı kolay hale getiren kit, yaklaşık 15 dakika içerisinde kolayca kuruluyor. Yolculukları hem daha sağlıklı hem de daha çevreci hale getiren bu tasarım ile sürdürülebilir bir ürünü hayata katmak hedefleniyor.

4 farklı ekipmanla birlikte kurulum sağlayan Byqee kiti, Base ve Pro olmak üzere iki elektrikli dönüşüm kitini de içerisinde bulunduruyor. Base modeli 35 kilometre menzil kapasitesi ve pedal assist desteğine sahipken Pro modeli ise, 45 kilometreye varan menzil kapasitesi bulunduruyor. 250 Watt gücündeki elektrikli motor ile şarj ediliyor ve 1,2 kilogramlık ağırlığı ve portatif boyutlarıyla çantada kolaylıkla taşınabiliyor.

Byqee, kalkınma ajansından yatırım alan ilk girişim oldu

Türkiye’nin yatırım ve fonlama merkezi fonbulucu’da paya dayalı kitle fonlaması turuna çıkan mikromobilite girişimi Byqee, geliştirdiği taşınabilir “Byqee V21” dönüşüm seti ile her türden bisikleti dakikalar içerisinde elektrikli bisiklete çevirebiliyor.

fonbulucu Invest platformunda çıktığı yatırım turuyla şirket paylarının %12’sini yatırımcılara arz eden girişim, Ankara Kalkınma Ajansı’nın fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na 5 milyon TL ile iştirak ederek geleceğin girişimlerine yatırım yapma vizyonundan faydalanan ilk girişim oldu.

Byqee Nasıl Çalışır?

Dönüşüm kiti 4 ana parçadan oluşuyor.

3 saatte tamamen şarj olabilen ve size 30 km menzil sağlayan bir güç paketi olan bataryanın kapasitesi 36V, 5.2Ah‘dir. En son teknoloji lityum iyon pillerden oluşuyor. Hafifliğini ön planda tutarak kullanıcıya en verimli kullanım deneyimini yaşatmak için tasarlandı.

Pil paketinin merkezi olan braket, güç paketi ile elektrik motorlu tekerlek arasında güç aktarımı sağlıyor. Pil, rahat ve güvenle yerleştirilecek şekilde tasarlandı. Byqee tarafından bisiklet ölçülerine göre üretilen motorlu jant, ana aktarma ünitesi olup 250w güç sağlıyor. Gaz kolu ise motoru kontrol eden elemandır. Üzerinde “Açma/Kapama Tuşu” ve “Led Göstergeleri” bulunuyor ve şarj bu üniteden kontrol ediliyor.