F-Ray: Yeni Nesil Borsa Analiz Platformu

F-Ray, finansal bilgi asimetrisinden kaynaklanan yükleri en aza indirmek için finansal risk alanında faaliyet gösteren yeni kurulmuş ve güvenilir, basit ve verimli makine öğrenimi destekli risk puanlama ürünleri geliştiren bir fintech girişimidir.
F-Ray: Yeni Nesil Borsa Analiz Platformu

F-Ray; şirketlerin finansal tablolarını otomatik olarak analiz edebilen tek temel analiz platformudur. Platform, makine öğrenimi teknolojileri ile anlamlandırılmış analizler üretiyor ve grafiklerle karşılaştırma yapma imkanı sunuyor. Finansal tabloları anlaşılır kılarak yatırımcıların karmaşık grafikler ve sayılarla uğraşmadan şirketler hakkında bilgi sahibi olmalarını da sağlıyor.

Yapay zeka teknolojilerine hakim, algoritmik finansal risk değerlendirme raporları üretebilen, alanında uzman ve en ileri veri analizi tekniklerini kullanan bir ODTU Teknokent ekibi olan girişim, kullanıcıların sunduğu anlamlandırılmış veriler ışığında bilinçli yatırım yapma ve borsadaki varlığını güçlendirme fırsatı tanıyor.

Erdem Uzun ve Mehmet Eray tarafından kurulan F-Ray, şirketlerin finansal tabloları, sermaye artırımları, temettü bilgileri, net yabancı para pozisyonu bilgileri gibi tüm verilerini tarihsel olarak listeliyor, finansal tablolar, algoritma tarafından oluşturulan özet metinler ile açıklanıyor ve üstün görselleştirme teknikleriyle oluşturulan grafikler ile kolay ve hızlı analiz etme imkanı sunuyor. Filtreleme ve puanlama seçenekleriyle istenilen kriterdeki şirketlerin keşfedilmesini ve kıyaslama ekranıyla şirketleri karşılaştırarak hisse taramasının doğru bir şekilde yapılmasını sağlıyor ve takip edilen hisse senetlerinin anlık KAP bildirimlerini listeliyor ve hisse koduna özel web tabanlı haber akışı ile önemli haberlerin kolayca takip edilmesini sağlıyor.

F-Ray Temel Analiz Platformu’nun Özellikleri Nelerdir?

F-Ray, şirketlerin finansal tablolarındaki bilgileri kullanarak; verimlilik, likidite, kaldıraç, karlılık ve büyüme performanslarını ölçümleyerek puanlama yapıyor ve finansal performans sonuçlarını görselleştiriyor. Algoritmik analizlerle oluşturulan finansal değerlendirme metinleri ile analiz zahmetinden de kurtarıyor.

Trend & Dikey Analiz ile bilanço ve gelir tablosu kalemlerinin bir önceki yıla göre oranlarını görme, DuPont analizi ile özkaynak karlılığını etkileyen faktörleri inceleme imkanı sunuyor. Kullanıcılar, Waterfall diyagramı ve diğer teknik grafiklerle şirketin dönem içerisindeki bilanço verilerini, gelir tablolarını, nakit akış faaliyetlerini görsel grafiğini görerek karşılaştırmalı analiz edebiliyor.

Şirkete ait finansal oranları hem sektör ortalamalarıyla hem de tarihsel değerleri ile görerek kıyaslama yapıyor, piyasa çarpanlarının ana sektör ve alt sektör değerlerini gösteriyor. Filtreleme seçeneği ile istenilen kriterlerdeki potansiyeli yüksek firmaları keşfetme, kıyaslama seçeneği ile 2 firmayı detaylı bir şekilde karşılaştırma özellikleri sunuyor. Puanlama sistemi ile kriterlere göre yapılan ağırlıklandırma ile şirketleri puan sırasına göre listeleyebiliyor.

Ayrıca, şirketlere ilişkin sermaye artırımları, temettüler, güncel KAP bildirimleri, yabancı para bilgileri ve son 12 çeyreklik finansal tablolarına platform üzerinden ulaşma ve tüm finansal analizlerin formüllerini detaylı açıklamalarını görebilme özellikleri de bulunuyor.

F-Ray Fiyatları

F-Ray’de 3 adet abonelik paketi seçenekleri bulunuyor.

Aylık 65 TL, 3 aylık 169 TL ve yıllık 625 TL olan paketlerin ortak içeriği şöyle:

  • Tüm finansal analiz ve raporlara sınırsız erişim
  • İlk 2 gün için kolay iade imkanı
  • F-Ray uzmanlarına ulaşabilecek Whatsapp destek hattı
  • iyzico ile güvenli ödeme seçeneği