Fonangels: Girişim Kitle Fonlama Platformu

Fonangels, girişimciler ve yatırımcıları tek bir platformda toplayarak girişimlerin projeleri için ihtiyaçları olan fonu sağlamalarında köprü görevini üstlenerek yardımcı oluyor.
Fonangels: Girişim Kitle Fonlama Platformu

Yavuz Kuş‘un kurduğu Fonangels, herkesin gördüğünü ancak kimsenin fark edemediğini gören, tasarlayan ve yeni bir fikir meydana getirerek projeler inşa eden girişimcilerin başarıya ulaşacak hayalleri önünde engel olarak bulunan finansal kaynak sağlama ihtiyacını “Girişim Kitle Fonlama Platformu A.Ş.” olarak, girişimci ile yatırımcıyı aynı çatı altında buluşturuyor.

Yasal düzenlemeler ışığında güçlü, yenilikçi ve sürdürülebilir bir girişimcilik ekosistemi kurma amacıyla kurulan platform, “Kitle Fonlama Sistemi” içerisinde yer alarak girişimlerini katma değere dönüştüren girişimcilerin sunduğu sınırsız perspektifin sağladığı faydalarının arkasında destekleyici güç olarak bulunmayı hedefliyor.

Platform, yatırımcı çeşitliliğini artırma çalışmalarını sürdürürken, yatırımcı karlılığını maksimize edebilmek için değere odaklanıyor. Fonangels, gerçekleşen yatırımlarda dijitalleşmeyi ve üyelerin deneyimlerini şirket politikasına yansıtmayı önceleyerek tüm süreçlerini operasyonel verimlilik bakış açısıyla sürdürüyor. Bu doğrultuda girişimcilerden ve yatırımcılardan alınan bu güç ile başarılara imza atarak devam ediyor, Kitle Fonlama Sistemi içerisinde örnek teşkil edecek projeler için çalışıyor. Ayrıca, fikir aşamasındaki projeleri gerçeğe ardından geleceğe dönüştürüyor.

Fonangels Melek Yatırım Ağı Nedir?

Melek Yatırım Ağı; tüzel kişiliğe sahip olan bir grup melek yatırımcının bir araya gelmesiyle birlikte güç birliği yaptığı ve sendikasyon usulü ile girişimlere finansman sağlanması sürecine aracılık ederek, bahsi geçen süreci yöneten kurumlarına deniliyor.

Fonangels ise bünyesinde birçok melek yatırımcı barındırıyor. Girişim ekosistemini desteklemek, teknoloji ve üretim faaliyetinde bulunan girişimlerin erken aşamada ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamak amacıyla melek yatırım ağı kurularak web sitesinden ilan ediliyor.

Melek Yatırım Ağlarının Temel Fonksiyonları;

  • Yatırım yapılacak kalitede girişim bulmak, seçmek ve yatırımcı önüne getirmek
  • Aylık olarak veya belirli aralıklarla, seçilmiş girişimler ile yatırımcıların bir araya geldiği organizasyonlar yapmak
  • Yatırımcılar arasında ilgi toplayan girişimlerin detay analizlerini yapmak ve yatırımcılarla paylaşmak
  • Yatırım kararı alınmasında girişimci ile yatırımcı arasında köprü vazifesi görmek
  • Yatırım kararı sonrasında niyet mektubunun hazırlanmasında rol almak
  • Niyet mektubunu takiben hissedarlar anlaşmasının hazırlanmasında rol almak
  • Yatırım sonrasında yatırımların takibi sürecinin yönetilmesinde yatırımcı ile birlikte rol almak
  • Yatırımın başarılı olabilmesi için gerekli desteklerin verilmesini organize etmektir.

Melek Yatırım Ağlarının ekosistem içinde çok önemli görevleri bulunuyor. Kaliteli girişimleri bulup onların yatırımcı önüne getirilmesi melek yatırım sürecinin en kilit fonksiyonudur, bu nedenle melek yatırım ise bir start-up ekosisteminin olmazsa olmazı haline geliyor.

Fonangels’ta girişimcilerin hedeflediği fon miktarına ulaşabilmesi için, Değerlendirme ve Yatırım Komitesi Onayı, Kampanya Süreci ve Fonlama şeklinde sıralanan 3 aşamayı tamamlamaları gerekiyor. Bunun için öncelikli olarak girişimcilerin, projelerini sisteme yükleyerek platforma ulaştırması gerekiyor.

Fonangels’a Nasıl Üye Olunur?

“Kayıt ol” butonuna tıklayarak e-Posta adresine gelen “Hesabımı Aktive Et” butonuna tıklamak, akabinde E-devlet, TCKN ve telefon doğrulamasını yaparak platforma ücretsiz üye olmak gerekiyor. Böylelikle projeler detaylı incelenebiliyor, yatırımlar güvenle gerçekleştiriliyor ve platform hakkında gelişmeler takip edilebiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Fonangels üzerinden kitle fonlama kampanyası başlatan ve hedeflediği fona ulaşan Macellan ürünü Alternatif SuperApp’in haberine buradan ulaşabilirsiniz.