FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried, dolandırıcılık suçlamasından tutuklandı

Bahamalar hükümetinden yapılan açıklamaya göre, başarısız kripto borsası FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried, ABD savcılarının kendisine karşı suç duyurusunda bulunmasının ardından Pazartesi günü Bahamalar'da tutuklandı.
FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried, dolandırıcılık suçlamasından tutuklandı

ABD’de hakkında bulunan “mali suç” nedeniyle çöken kripto para borsası FTX‘in kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar’da tutuklandı. Zanlının Salı günü Karayip ülkesinin başkenti Nassau’daki bir sulh ceza mahkemesine çıkması planlanıyor.

Geçen ay, FTX ABD’de iflas başvurusunda bulundu ve birçok kullanıcı fonlarını çekemez hale geldi. Bir mahkeme dosyasına göre, FTX en büyük 50 alacaklısına yaklaşık 3,1 milyar dolar (2,5 milyar sterlin) borçluydu. FTX kurucusuna yöneltilen en büyük suçlardan birisi ise yatırım ticaret şirketi Alameda’yı desteklemek için milyarlarca dolarlık müşteri fonlarını kullanması iddiası oldu.

Sam Bankman-Fried, FTX ile ilgili hatalarını kabul etti

Sam Bankman-Fried’ın tutuklanmasına dair yapılan resmi açıklamada Bahamalar Başsavcılığı Ofisi iade talebinin ihtimal dahilinde olduğunu belirtti. Ayrıca iade talebi yapılana kadar Bankman-Fried’ın gözaltında olacağının altı çizildi. Bu ayın başlarında BBC’ye röportaj veren Sam Bankman-Fried, FTX ile ilgili hatalar yapıldığını kabul etse de kendisine yöneltilen yasadışı faaliyet suçlamalarını inkar etti. Ayrıca, Alameda’nın FTX müşteri fonlarını kullandığından haberdar olması gerektiği yönündeki iddiaları da yalanladı.

Bahamalar Başbakanı Philip Davis, yaptığı açıklamada Sam Bankman-Fried’in “Ülke Suçlularının İadesi Yasası” uyarınca gözaltında tutulacağını söyledi. Tutuklamanın ise New York Güney Bölgesi tarafından hazırlanan mühürlü bir iddianameye dayanarak ABD Hükümeti’nin talebi üzerine yapıldığı söyleniyor.

Dijital dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama gibi suçlamalarla tutuklanan FTX kurucusu, son günlerde Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda başarısızlığının büyük bir kısmının kendine ait olduğunu kabul etti. Ayrıca, risk yönetimini iyi şekilde yapamadığını da itiraf etti.

Sam Bankman-Fried, FTX ile ilgili hatalarını kabul etti

FTX Neden Battı?

Geçtiğimiz ay kripto para platformu olan FTD, ABD’de iflas için başvuruda bulunmuştu. FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Bu açıklamaların hemen ardından Bitcoin yüzde 8 düşüşle 16 bin 376 dolara indi. Ether de yüzde 9.2 değer kaybetti.

Müşterilerin bir kısmı FTX’e güvense de çoğunluk Binance’a güvendiği için hesapta kripto para çekme işlemleri yoğunlaştı. Sonucunda FTX, Yaşadığı likidite sıkışıklığının ortaya çıkardığı panik sebebiyle 2 gün içerisinde 2 günde 200 milyar dolar kaybetti. Hesapların silinmesine yol açan FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried ise sosyal medya hesabından özür dileyerek istifasını duyurdu.

Kapak Görsel: CNBC