ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT nedir, Open Al bünyesinde ortaya çıkarılıp geliştirilerek GPT-3.5 dil modelinin kullanıldığı ve gerçek insan aklının üretebileceği metinler oluşturan sohbet robotuna deniliyor.
ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda ismini oldukça sık duyduğumuz ChatGPT nedir sorusu ile ilgili en büyük teorilerden birini Google'ın yerine geçebilecek kadar güçlü olup olmadığı konusu oluşturuyor. Kullanıcıların sorduğu sorulara hızlı şekilde doğal cevaplar veren ChatGPT nedir, adeta gerçek insan ile sohbet ediyormuş hissiyatı veriyor.

ChatGPT nedir, sohbetleri gerçek bir zamanlama ile takip ederek sahip olduğu dil modeliyle ona yazılan dilin ne olduğunu algılayarak cevap veren dil modeli, diğer dil modellerine oranla daha büyük oranda gerçekçilik ve doğruluk içeren yanıtlar veriyor.

ChatGPT Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT nedir, özellikleri nelerdir, ChatGPT, matematik denklemleri çözme, film senaryosu ve edebi makaleler gibi metinler hazırlama, farklı diller arasında çeviri, soru-cevap, tavsiyeler verme, sınıflandırma ve bir nesnenin veya canlının tanımı sorulduğunda ayrıntıları ile genel bir açıklama yapma özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

Yapay zeka botu ChatGPT nedir, belki de profesyonel bir yazılımcının yazmayacağı veya aynı zaman diliminde yazacağı bir hızda kod yazıyor, anlamlı kelime bütünlerinden oluşan bir metin hazırlıyor ve Google aramalarında aratılan terimler ve kavramlara benzer tanımlamalar da yapıyor.

ChatGPT nedir, özellikleri nelerdir, gerçek bir insandan neredeyse farksız şekilde sohbet eden dil sisteminin, gelecek zamanda çoğu meslek grubunun görevlerini yapacağı ve bu mesleklerde çalışan insanların işsiz kalarak yoğun bir işsizlik tablosunu ortaya çıkaracağı yönünde eleştiriler bulunuyor.

5 günde 1 milyon kullanıcıya ulaşan ChatGPT nedir kavramının, Netflix’in 3.5, Facebook'un 10 ay, Spotify’ın 5 ay, Instagram’ın 2.5 ayda ulaştığı bu kullanıcı sayısını büyük bir hızla geçtiği görülüyor. Bu yeni teknolojiye oldukça büyük bir ilgi duyuluyor.

Sosyal medya üzerinden ChatGPT nedir, özellikleri nelerdir sorularına dair deneyimlerini yazılı ve görsel şekilde paylaşan kullanıcılar, ChatGPT üzerinden sordukları soruların ve başlattıkları sohbetlerin ne kadar akıllıca ve hızlı bir şekilde gerçekleştiğine dair aktarımlarda bulunuyor. Türkçe dilinde de cümleleri büyük oranda doğru anlayarak insan mantığına uygun cevaplar veren ChatGPT, insanların sorularına önerileri ile cevaplar da verebiliyor.

Denetim ve kullanıcıların her sorduğu sorudan takviyeli öğrenme özellikleri gösteren yapay zeka sohbet robotu ChatGPT nedir, her diyaloğu bünyesine katarak anlık olarak gelişme göstermiş oluyor. Verdiği cevapların gerçekliğine yüzde 100 doğru olduğu yönünde oran verilmese de her an gelişen sistemi ve anlaşılır, ayrıntılı cevaplarıyla bu oranın yakında 100'e veya bu orana yakın bir değere ulaşacağı öngörülüyor. ChatGPT nedir, bunlardan oluşuyor.

ChatGPT nedir, özellikleri nelerdir, herhangi bir kitaptan alınan cümlelerin hangi kitaba, yazara ve sayfaya ait olduğunu da buluyor. Bir ödev, YouTube videosu veya yazıyla ilgili çarpıcı bir başlık istendiğinde bulabiliyor, yazılım yapıyor, matematik problemlerini çözüyor. Yapay zeka robotu ChatGPT nedir konusuna dair daha çok şey öğrenmek isteyen ve bu dil sisteminin sınırlarını zorlayan insanlardan bazıları ise, istedikleri bir şarkıcıyı seçerek herhangi bir konu hakkında o şarkıcının nasıl bir şarkı söyleyeceğini ChatGPT’ye sorarak sonuçlar alabiliyor.

Google'ın gelişme hızını yakalayacağı öngörülen ChatGPT, sadece soru cevap yapılmasını sağlayan bir sistemden öte sohbetleşecek bir “arkadaş” görevini de üstleniyor. ChatGPT nedir, “Bir bilgisayar programı yazmanı istiyorum” denildiği zaman bu komutu gerçekleştiren ve kod yazarak nedenleriyle bir sonuç veren bir sistemi bulunuyor. Ayrıca, sorunlu bir kod yazılımı sisteme aktarıldığı zaman hatalı kodu algılayarak düzenliyor.

Bir yerimiz ağrıdığı zaman Google arama motoruna sormak yerine belirtiler ChatGPT’ye sorulduğu zaman bulgulara göre hastalık tahmininde bulunuyor. Ayrıca eğlence amaçlı bir kurgu hazırlandığı zaman (örneğin bir oyun veya film kurgusu), dil sistemi de buna ayak uydurarak kurguya dahil oluyor. Bir yemek tarifi sorulduğu zaman bile yemek tarifini anlatabiliyor.

ChatGPT nedir, sorulan soruların diline ve profesyonel boyutuna göre yapay zeka robotu da o şekilde karşılık veriyor. Yani, basit veya profesyonel bir dil ile karşılık almak kullanıcının kullandığı dile bağlı olarak değişiyor. 2020 yılında geliştirilmeye başlanan GPT-3 dilinin günümüzde yükseltilerek GPT-3.5 olması ve bu teknoloji ile ChatGPT’nin üretilmesi ile yeni nesil makine öğrenmesi de hayat bulmuş oldu.

ChatGPT Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Open Al'ın geliştirdiği ChatGPT nedir ve nasıl kullanılır sorusuna cevap olarak, insanlar bu dil sisteminden şu anda ücretsiz şekilde faydalanabiliyor. Telefon, bilgisayar veya tablet fark etmeksizin herhangi bir akıllı araçtan https://chat.openai.com sayfasına gidiliyor. 

ChatGPT nedir, nasıl kullanılır, yapay zeka tabanlı sohbet robotunu kullanmak için Open Al üyeliği gerekiyor. Üyeliği olanlar yeni hesap açmak zorunda değilken “Log in” yazan butona tıklayarak kendilerine özel kişisel hesaplarını açabiliyor. 

Üyeliği olmayanlar ise “Sign up” butonu ile üyelik oluşturma işlemine başlıyor. Hesaba giriş yapılmasının ardından sohbet ekranı görüntüleniyor ve bu ekran sayesinde ChatGPT robotu ile iletişime geçmeye başlanılıyor. 

ChatGPT nedir, gelecekte yapay zekanın büyük bir ölçüde kullanılacağı ve hayatın içine entegre edileceği düşünülüyor. Teknolojinin gelişme hızıyla yapay zekanın da çok iyi noktalara geleceği öngörülerek bu yapay zekanın ürünlerinden biri olan ChatGPT’nin şu anda bazı konularda verileceği hatalı cevapların da büyük ölçüde düzeltileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız “ChatGPT Yapay Zekası Metin Yazarlığını Bitirecek Mi?” yazımızı da inceleyebilirsiniz.