GrakGrak Cargo: Sürdürülebilir kargo hizmeti

Yerli kargo girişimi GrakGrak Cargo, geleneksel lojistik hizmetlerinden farklı olarak seyahat tutkunları için hem gezecekleri hem de para kazanacakları sürdürülebilir bir kargo hizmeti sağlıyor.
GrakGrak Cargo: Sürdürülebilir kargo hizmeti

Halil İbrahim Dursunoğlu ve Fatma Ülkü Dursunoğlu tarafından kurulan GrakGrak Cargo, kargo göndermek isteyenlerle seyahat ederek ek gelir etmek isteyen kullanıcıları bir araya getiren platformdur.

Geç teslimat ve kargo fiyatlarının yükselmesi kargo sektörünün en büyük problemleri haline gelirken yaşam giderlerinin gün geçtikçe artması kullanıcıları hem tasarruf etmeye hem de ek gelir kazanmaya yönelik uygulamaları kullanmaya itiyor.

Bu nedenle bugüne kadar 39 ülkede, 15.012 üyeye 569 kargo hizmeti gerçekleştiren GrakGrak Cargo, kargo göndermek isteyen kullanıcılara 7/24 kargo gönderme imkanı, kuryeyle sürekli iletişimde olma, kurye seçme imkanı, hızlı teslimat ve ucuz kargo ücretleri sağlarken, kargo götürmek isteyen kullanıcılara ise istediği kargoyu seçme, kolay ödeme alma imkanı ve ek gelir kazanma imkanı sağlıyor.

Yerli girişim, lojistik sektörünün tamamen sürdürülebilir yaparak karbon salınımını minimuma indirmek ve takım çalışmasına inanan, çalışanlarını sürekli geliştiren, çevre ve topluma duyarlı, sürdürülebilirliği destekleyen, dinamik bir hizmet sağlamayı hedefliyor. Klasik kargoculuk sistemi ile değil, müşterilere kargolarıyla birebir ilgilenme fırsatı sunarken, bir yandan da karbon emisyonunu azaltarak dünyaya ve ekosisteme katkıda bulunmayı sağlıyor.

GrakGrak kargo herkesin uygun fiyatla kargo gönderebilmesi için kurulan çift taraflı kazan kazan mekanizmasıyla yepyeni bir ekosistem oluşturuyor. Seyahat ederken para kazanmak isteyen kişileri, uygun fiyatlı kargo göndermek isteyen kişilerle buluşturuyor. Kargo gönderme sistemi yalnızca işleri kolaylaştırmakla kalmayıp, sürdürülebilir kargo ile kargo sektörüne önemli katkılarda bulunuyor. Yerli girişim, yenilikçi yaklaşımlarıyla hem doğayı hem de kargoyu koruyor.

GrakGrak Cargo nasıl kullanılır?

GrakGrak Cargo nasıl kullanılır?

Gönderici için GrakGrak Cargo

GrakGrak Cargo hizmetlerinden faydalanmaya başlamadan önce uygulama App Store veya Play Store aracılığıyla indiriliyor, ardından uygulamaya e-posta adresiyle kayıt olunuyor. Şifre belirlendikten sonra işlemlere başlamak için gerekli olan doğrulama bilgileri giriliyor ve tüm bilgilerin doğruluğundan emin olunuyor.

Ardından girişimin uygulamasında verilmiş ilanlardan göndericiler kendilerine en uygun kuryeyi seçerek, dilerlerse kuryenin puanlama ve yorumlarına göz atıyor. Belirlenen tarihte kurye kapıdan kargoyu alıyor ve doğrudan alıcıya götürüyor. Bu süreç boyunca uygulamanın bir parçası olan canlı takip sisteminden yararlanma imkanı bulunuyor. Kargo alıcıya ulaştıktan sonra kuryeyi puanlayabiliyor ve deneyimden bahseden bir yorum yapılabiliyor.

Kurye için GrakGrak Cargo

Kurye olmak için herhangi bir mülakata girmek gerekmiyor. Diğer kurye hizmetlerinde olduğu gibi kargo kurye hizmeti vermek full-time bir iş değildir. Bu iş modeli seyahat ederken ek gelir elde etmek isteyenler, tatil masrafını çıkarmak isteyen öğrenciler ve gezginler için oluşturulmuş bir iş modeli olarak hayata geçiriliyor. Kurye olmak için izlenilmesi gereken adımlar şunlar:

GrakGrak Cargo uygulaması App Store veya Play Store üzerinden telefona indiriliyor, e-posta adresi ile uygulamaya kayıt olunuyor, hesap doğrulaması için istenilen bilgiler giriliyor ve bu bilgilerin %100 doğru olduğundan emin olunması gerekiyor.

Hemen ardından seyahat edilecek yerin başlangıç ve bitiş noktasını belirleniyor. Örneğin tatilini Ankara-Muğla olarak belirleyen bir kurye adayı, başlangıç noktasını Ankara, bitiş noktasını Muğla olarak işaretleyebiliyor. Yol boyunca durulacak farklı şehirler varsa bu şehirler için de ayrıca ilanlar oluşturabiliyor. Ancak yol boyunca duraksamadan gitmek isteniyorsa yalnızca başlangıç ve bitiş noktalarını işaretlemek yeterli oluyor.

Kuryelik yapılacak adresler belirlendikten sonra seyahat tarihleri, yani kargo teslimi yapılabilecek tarihler siteye ekleniyor. Bu adımdan sonra yalnızca bir kargo göndericisinin kurye adayıyla iletişime geçmesi bekleniliyor.