Influencer nedir? Nasıl Influencer Olunur?

Nasıl etkili bir influencer olunur konusunu açıklamadan önce influencer nedir sorusunu ele alalım.
Influencer nedir? Nasıl Influencer Olunur?

Influencer nedir, son zamanlarda sosyal medyanın etkisini artırmaya başladığı dönemde ortaya çıkmış olup sosyal medyayı aktif şekilde kullanan ve takipçilerini satın alma kararlarında etkileyen bir meslek dalıdır. 

Kelime anlamı olarak "etkileyen kişi" kavramına denk gelen influencer nedir, sosyal etkiyi hedef alıyor. Bir sosyal medya pazarlaması türü olan influencer nedir, İnternet üzerinden satılan ürünlerin ürün yerleşim sürecini kapsayan ve bu nedenle, markaların işbirliği sürecinde bulundukları bir meslek dalıdır.

Influencer nedir, influencerlar, bir ürün veya bir hizmeti satın alarak bu süreç hakkında yaşadıkları deneyimi ve satın aldığı ürünün ait olduğu firmayı takipçileri ile paylaşarak pazarlama aktiviteleri yapıyor. Böylece, oluşturdukları istedikleri ölçüde etkileme ve yönlendirme yetkilerine de sahip oluyorlar. 

Markalar, uzun senelerdir ürünlerini tanıtmak için pazarlama yapsa da son yıllarda satın alma kararlarının ve ürünlerin satın alındığı kanalların değişmesiyle ortaya çıkan yeni nesil meslek gruplarından biri olan influencer nedir, bu ürünlerin sosyal medya ortamında pazarlanmasına daha fazla ağırlık verilmeye başlanması ile gelişti. 

Influencer nedir, internet kanallarının iyi kullanılması ve toplumca kabul görmüş bir sanatçı, sporcu, şarkıcı, müzisyen, iş adamı veya politik bir kişiliğin influencer nedir kapsamında bir ürüne önderlik etmesi sonucunda satışa çıkarılan ürün çok iyi bir trafik sağlamış oluyor. Bu da satış oranlarını önemli ölçüde artırıyor.

Influencer Nasıl Olunur? 

Influencer Nasıl Olunur? 

Influencer nedir, influencer nasıl olunur, sorusuna cevap olarak, bir influencer'ın sahip olması gereken en büyük özellik, doğal olmasıdır. Samimi davranmayan influencer, tanıttığı ürünlerin kalitesi hakkında da sorgulanmasına neden olur. Özgün ve başarılı veya kendisi gibi olduğu müddetçe o influencer, influencer nedir sorusunu kavrayarak hayata geçirmiş oluyor.

Influencer nedir, influencer nasıl olunur sorusuna yanıt olarak bu maddeler söylenebilir:

  • Influencer nedir, uzman olunan ve ilgi gösterilen özgün bir konu veya alan seçebilmek
  • Kayda değer ve dikkat çeken bir biyografi oluşturmak. Çünkü biyografi oluşturan influencer nedir, sosyal medya hesabı ile ön çıkmayı garantiliyor.
  • Influencer nedir, dikkat çeken hikâye ve gönderi paylaşımları yapmak
  • Sayfayı çekici hale getirmek için gönderilerdeki renk uyumlarına ve konsepte  bağlı kalmaya dikkat etmek
  • Belirli aralıklarla gönderiler ve düzenli olarak hikayeler paylaşarak günlük hayatı paylaşmak ve etkileşim için trafik çekmek
  • Doğru hashtag seçimleri ile daha fazla kişiye ulaşmak ve bir konuda liderlik oluşturmak
  • İşletme hesabına geçiş yaparak kurumsallığı göstermek ve takipçilerde güvenilirlik yaratmak
  • Çalışmak istenilen konuyla ilgili markaları etiketlemek ve onlarla iletişime geçerek kararlılığını göstermek. Kendinden emin bir tavır sergilemek işbirliği yapmayı da kolaylaştırıyor.

Influencer nedir, bir konuda açık sözlü olmak ve ürüne dair fikirlerini açıkça belirterek her konuda olumlu tavır takınmak dışında eleştirel yapıda olmak insanlar tarafından daha çok seviliyor. Çünkü her ürüne koşulsuz iyi yorum yapan bir influencer, işbirliği için böyle mi konuşuyor sorusunu akıllara getiriyor. Bu nedenle, influencer nedir her şeyden önce insanın kendisi gibi olmasından geçiyor denilebilir.

Konuya ilişkin, bir marka – influencer platformu Winfluencer‘ın, 2,5 milyon TL yatırım aldığı haberimizi de inceleyebilirsiniz.