iyzico nedir? Avantajları Nelerdir?

iyzico nedir, avantajları nelerdir, geleneksel alışveriş algısından uzaklaşarak e-ticarette kullanılabilecek alternatif ödeme sistemine verilen isimdir.
iyzico nedir? Avantajları Nelerdir?

Markaların ve girişimlerin internet sitelerini geliştirmesiyle alışveriş algısını kökten değiştiren e-ticaret, bir ürün veya hizmet satın alınırken kredi kartıyla ödeme yapmayı gerektiriyor. Müşteriler artık, kredi kartı dışında farklı alternatiflere de sahip oluyor. Bu ödeme türlerinden en yaygın olanlarından birisi de iyzico oldu. Bu da iyzico nediri daha çok öğrenme ihtiyacı doğuruyor.

Gelecekte e-ticaret alanında ödeme teknolojilerinde yapay zekaya sahip olan ve sanal POS hizmeti sağlayan şirketlerin daha başarılı olacağı öngörülüyor. Bu kolaylıkları tercih etmeye başlayan şirketlerin artmasıyla 2013 yılında hizmete giren iyzico, global ölçekteki en önemli isimlerden biri olan dünya ödeme devi PayU tarafından 2019'da satın alındı. iyzico nedir diye araştırırken, PayU şirketinin bünyesinde olduğunu bilmek gerekiyor.

iyzico, e-ticaret dünyasında bulunan farklı büyüklüklere sahip şirketlere sanal POS hizmeti ve yapay zeka tabanlı ödeme teknolojileri sunuyor ve bu amaç doğrultusunda basit ve güvenli platformu ile karmaşık ödeme alma süreçlerini kolaylaştırıyor. Bu da kısa bir zaman diliminde birçok şirketin dijitalleşmesine katkı sağlıyor.

iyzico’yu kullanmak isteyen işletmeler, günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak ödeme alma periyodlarını belirliyor ve ödeme günü geldiğinde tüm kazançlar otomatik olarak hesaba düşüyor. Ayrıca müşterilere, iyzico ile “İlk 15 gün ücretsiz deneme, daha sonra X TL” seçenekleri sunulabiliyor. iyzico’da abonelik yöntemiyle istenilen sayıda hizmet veya ürün satılıyor, bunlar için ek ücret ödenmiyor.

iyzico nedir?

İşletmeler, ödemelerini iyzico’daki tek bir panel üzerinden görüntülüyor. iyzico ile müşterilerin kart limitlerinden yalnızca belirlenen periyodun tutarı düşüleceği için limit problemi yaşanmıyor. Tek entegrasyonla iyzico'da bütün ödemeler düzenleniyor. iyzico'dan, eğitim sektörü, E-Ticaret – Pazaryerleri – SaaS, vakıflar, hizmet sektörü, spor salonları-kulüpler ve araç – cihaz kiralama otoparklar gibi hizmet alanlarında yararlanılıyor.

Artık sosyal medya hesapları üzerinden de iyzico sayesinde alışveriş yapılıyor. Sosyal medyaya eklenen ürünler, iyzico'da oluşturulan link aracılığıyla bir entegrasyona gerek kalmadan kolayca satın alınabiliyor. 

Günümüzde H&M, Adidas, Sahibinden.com ve Zara gibi markalar da iyzico’yu kullanıyor. iyzico entegrasyon işlemi ile ödeme yöntemlerinin kolaylaştırılması, müşteriler tarafından da e-ticaretin daha çok kullanılmasını sağlıyor. Bireysel ve kurumsal açıdan birçok kişiye ödeme altyapısı ve satış sonrası destek hizmeti veren iyzico, sunduğu teknolojilerle satıcı ve alıcıların hayatını kolaylaştırıyor. iyzico nedir, müşterilerin ve satıcıların alım – satım süreçlerine yardımcı olan sistem olarak açıklanabilir.

E-ticaret yapan herkes iyzico'nun sağladığı kolaylıklarla sanal POS açarak tüm bankalardan ödeme almaya başlıyor. Aynı zamanda, dünyadaki her yere ürün ve hizmetlerini ulaştırmak isteyen firmalar iyzico’nun sahip olduğu imkanlar ile farklı para birimleri üzerinden hesaplarına ödemeler alabiliyor.

Link ile ödeme alma, korumalı alışveriş, pazaryeri ödeme çözümü, sanal POS gibi özellikleri bulunan ve müşterilerine hizmet sağlayan iyzico, 7/24 canlı destek, saklı kart ile tek tıkla ödeme, iptal / iade süreçleri ve banka kartsız kolay alışveriş kolaylık gibi hizmetler sağlıyor.

E-ticaret veya internet üzerinden yapılan alışverişlerde duyulan çekinceler, güvenli alışveriş gerçekleştirilemiyor korkusudur. iyzico nedir ve neye yarar gibi soruların cevabını bilmek bu yüzden önemlidir çünkü korumalı alışveriş olarak adlandırılan iyzico sistemiyle ödeme bilgilerinin saklanması ve iade süreçlerinin kolaylaşmasına kadar birçok konuda alışverişi güvenli hale getirecek özellikler bulunuyor.

Korumalı alışveriş, alışveriş süreci boyunca güven ortamı yaratmak için yaratılan sisteme deniliyor. Sitelerin iyzico kullanması durumunda ödeme ekranında çıkan “korumalı alışveriş” seçeneği işaretlendiği takdirde sistem aktif hale gelerek 7/24 destek alabilmeyi de müşteriler için sağlıyor.

Kullanıcıların kartlarındaki bilgileri diğer alışverişlerde kullanması için saklayan sistem, kısa süre içinde alışverişi tamamlamayı ve bir sorun yaşandığı zaman iade işlemini kolayca gerçekleştirmeyi sağlıyor. Kredi kartı bilgileri, PCI-DSS sertifikası bulunan güvenlik sistemi ile korunarak bilgilerin çalınması ve kopyalanmasını engellemeyi sağlıyor. Siparişte herhangi bir sorun olduğunda iyzico uygulaması üzerinden yaşanılan probleme dair hızlıca dönüş alınabiliyor. Bu nedenle, iyzico nedir sorusunun özet cevabına, güvenli online alışverişte satıcı ve alıcının ihtiyaçlarını karşılayan sistem diyebiliriz.

Bireysel ve kurumsal yapıdaki her işletmenin kullanabileceği iyzico, başlangıç ücreti ya da düzenli sabit bir ücret ödemeye gerek olmayan bir sistem sağlıyor. Sadece yapılan satışlarda komisyon bedeli tahsil ediliyor. B2B alanında 23.000'den fazla işletme tarafından tercih edilen iyzico, gün geçtikçe daha çok kişinin tercih ettiği bir ödeme sistemi olmasıyla iyzico nediri iyi kavrayan müşterilerin odak noktası haline de geliyor.

iyzico'nun avantajları nelerdir?

iyzico’nun avantajları nelerdir?

“iyzico nedir?” sorusunu açıkladıktan sonra “iyzico ne işe yarar?” sorusunu da gündeme getirelim. E- ticaret sitelerinde en çok kullanılan yöntemlerden biri olan sanal POS ile müşteriler, banka veya kredi kartlarını kullanarak alışveriş yapabiliyor. Diğer yandan işyerleri ise, ödemelerini bu sistemle Dolar, Euro, Sterlin, Ruble, Norveç Kronu, İsviçre Frangı birimleriyle alabiliyor.

Sanal POS sayesinde tek bir anlaşmayla birlikte tüm kredi kartlarına taksit yapılabiliyor. iyzico ile ödeme sistemiyle kredi kartı veya banka kartı kullanmayan müşteriler, havale/EFT ve iyzico bakiye yöntemleriyle internet sitesi üzerinden alışveriş yapmaya teşvik ediliyor. Böylece iyzico nedir sorusunun cevabını, birkaç tıkla istedikleri ürüne sahip olan müşterilerin yaşadığı kolaylıkla uygulamalı olarak görebiliriz. 

Diğer bir ödeme yöntemi olan iyzico link ile ödeme sistemiyle, ürünlerin fotoğrafları ve bilgilerinin de bulunduğu özel ödeme sayfaları oluşturuluyor. E-ticarete yeni başlayanlar için iyzico nediri oluşturan bu ödeme yöntemi kolaylık sağlıyor. Saha satışları, poz cihazı olmadan gönderilen link sayesinde iyzico üzerinden yapılabiliyor.

iyzico, müşteriler için alışveriş adımlarını kolay hale getiriyor, banka hesabı olmadan alışveriş yapmayı mümkün kılıyor, sorunları olursa 7 / 24 destek hattı sayesinde çözüme ulaşabiliyor, ödeme bilgilerinin güvenliğini sağlıyor ve iptal / iade süreçleriyle memnun olmadığı ürün hakkında işlem yaptırabiliyor.

E-ticaret yapanlar için iyzico nedir, iyzico’nun avantajları nelerdir sorusuna yanıt ise, iyzico müşterilerine taksitli alışveriş imkânı sunma, belirli bir sabit ücret ödemenin olmaması, farklı para birimleriyle ödeme alabilmeleri sayesinde e-ihracat için uygun şartlara sahip olma, müşterilerin ödeme işlemlerini kolayca ve güvenli şekilde yapabilme, bunun da satış rakamlarına ve müşteri memnuniyeti düzeyine yansıması ve alternatif ödeme yöntemlerine sitede yer vermelerinin kolaylaşması gibi özelliklerdir.

iyzico, banka hesabında bulunan sistem gibi kendi içerisinde bakiye bulundurulması gibi olanaklar sağlıyor. Bu hesaba iyzico üzerinden istenilen zaman para yüklenebiliyor ve hesaptaki tutar, IBAN vasıtasıyla bankaya aktarılabiliyor. Hesapta bulunan bakiye yardımıyla iyzico, cüzdan gibi işlev görüyor ve buradaki para ile alışveriş yapılabiliyor.

Ayrıca önceki alışverişlerde kullanılan kartlar, iyzico bünyesinde saklanarak sonraki alışverişler için kullanıma hazır hale getirilebiliyor. iyzico’da banka veya kredi kartları kullanılamayan zamanda da havale ve EFT yaparak ödeme sağlanabiliyor. iyzico nedir, iyzico’nun avantajları nelerdir, tam olarak bunlardan oluşuyor.