Panoyabak: Öğrencilerin dijital etkinlik platformu

Panoyabak, öğrencilerin ülkedeki ve dünyadaki organizasyonlardan haberdar olması ve bunlara kolaylıkla erişim sağlayabilmesi için öğrencilerin dijital etkinlik platform projesidir.
Panoyabak, öğrenciler için çalışıyor

2019 yılında öğrencilere yönelik proje fikirleriyle ortaya çıkan Panoyabak, öğrencilerin düzenlenen içerikler, sempozyumlar, tiyatrolar, onlarca ücretli ve ücretsiz etkinliklerden habersiz kalmamaları ve kendilerini geliştirebilecek ortamları yakalamaları için bir etkinlik sosyal medyası oluşturuyor.

“Panolar artık cebinizde” sloganıyla oluşturulan Panoyabak, projenin ortaya çıkış nedenini üniversitedeki öğrenci kulüplerinin zor şartlar altında oluşturduğu etkinliklerin, öğrenciler tarafından yeterince duyulmadığı için organizasyonlardan da muaf kalması olduğunu belirtiyor.

Etkinliklerin öğretme ve geliştirme amaçları sadece etkinlik sırasında var olurken etkinlik sonrası gerek öğrenciyi gerek kulüpleri geliştirecek, daha ileriye götürecek süreçlerin gerçekleşmemesi de ayrı bir sebep olarak gösteriliyor.

Kulüplerin organizasyonda eksik kaldığı konular

Kulüplerin kendilerini tanıtma süreci, broşür dağıtarak sağlanıyor. Ayrıca, kulüpler düzenledikleri organizasyonlarda, organizasyonu tanıtmak, duyurabilmek ve organizasyonlara katılımcı bulabilmek adına birçok zorlu yola başvurmak zorunda kalıyor.

Kulüpler tarafından etkinlik sonunda yapılan çekilişler; fazla iş yükü, düzen problemi gibi birçok  olumsuzluğu içinde bulunduruyor. Kulüp yetkilileri tüm katılımcılardan tek tek imza almak zorunda kalıyor ve bu imza listeleri, özellikle etkinliğin odağının kaybolması gibi pek çok probleme neden olabiliyor.

Katılımcıların etkinliğe katılıp katılmadığının, sertifikayı hak edip, hak etmediğinin tespitinde zorluklar meydana geliyor. Etkinlik bitişi itibarıyla etkinliğin etkilerini göstermesi ve geri bildirim alınması açısından önemli olan  etkinlik değerlendirme raporları toparlanamıyor ve raporlanamaz hale geliyor.

Kulüpler etkinliklerini katılımcılara aktarsalar dahi kendi konumlarındaki katılımcılar haricindeki potansiyel katılımcıya hitap edemiyor. Katılımcılar etkinlikten haberdar olsa dahi etkinliğin gününü ve saatini unutabiliyor, kaçırabiliyor. Bu durum, katılımcı sayısında ciddi bir azalmaya sebebiyet verebiliyor. 

Panoyabak neden bir ihtiyaç?

Panoyabak, kulüplere kendi devamlılıklarını sağlayabilmek ve verimliliklerini arttırmak için belirli fırsatlar sunuyor. Bu sayede çözülemeyen kronik sorunlar, Panoyabak ekosistemi ile sağlam bir temelde ele alınıyor.

Panoyabak sayesinde kulüpler, platform üzerindeki profillerinde kendilerini tanıtma fırsatı bulabilecek, aynı zamanda  daha önceden yaptıkları etkinlikleri paylaşabilme olanağına erişebilecek, katılımcılar ise etkinliğe katılanları, etkinlik hakkındaki yorumları görebilecek.

Katılımcılar doğrudan kulüpler ile etkileşim içinde olabilecekler. Bu sayede katılımcı ve kulüp arasında yakın temas sağlanabilecek. Etkinliğin paylaşılması ile etkinlik bilgileri katılımcılara e-posta olarak iletilecek. Bu e posta ile katılımcının etkinlik girişinde göstereceği QR-kod iletilecek. Ayrıca, etkinliklerin unutulmaması adına, takvimde otomatik hatırlatıcı oluşturulabilecektir. Bu özelliklerin sayesinde, tüm süreç dijital olarak yönetilebilecek.

Panoyabak Geleneksel vs. Dijital

Panoyabak tarafından, kulüplere, etkinlik öncesi programa katılacak kişi sayısının yeniden çözümlenme olanağı sağlanacak. Bu sayede, kulüpler gerek duydukları takdirde tüm katılımcılara hatırlatma e-postası göndermesinin önü açılacak.

Panoyabak’ın yakın gelecekte eklenecek özellikleri

Platformda var olan QR-kod sistemi ile, katılım sınırı bulunan etkinliklerde kontrol kolaylıkla  sağlanabilecek ve olağanın dışındaki zaman ve kontrol kaybettirici problemlerin önüne geçilecek. Platformda sağlanacak olan çekiliş kolaylığı ile, kulüpler, etkinliğe katılan katılımcıların isimlerine daha rahat ulaşabilecek ve böylelikle herhangi bir karmaşa olmadan çok daha elverişli bir ortamda, çekiliş yapılabilecek.

Kulüpler, etkinlik sonrasında etkinliğe kaç kişinin kaydolup, bu kişilerden kaçının etkinliğe katıldığını görebilecek. Aynı zamanda, kulüpler, katılımcıların yaptıkları yorumları da doğrudan görerek etkinliğin verimli yanlarını, verimsiz ve geliştirilmesi gereken yanlarını çözümleyebilecek. Fiziki ortam ve süreçlerde yapılmasında birçok külfet bulunan bu süreçler, dijital ortamda kolaylıkla halledilebilecek.

Ayrıca kulüpler, platform tarafından oluşturulacak olan, etkinliğe yönelik tüm geri bildirimlere ve  değerlendirmelere bir rapor olarak ulaşabilecek (İndirme sayısı 20 bin üzerine geçtiğinde aktifleşecek). Etkinlik paylaşımı yapan kulüpler sayesinde, farklı üniversitedeki öğrenciler tüm etkinliklerden rahatça haberdar olabilecek. Kulüpler de etkinliklerini bu sayede birçok potansiyel katılımcıya ulaştırabilecek.

Kulüpler, platform içinde mevcut olan etkinlikle ilgili bildirim gönderme özelliği ile etkinlik zamanında değişiklik yapıldığı takdirde etkinliğe kayıt yaptıran katılımcılara kolaylıkla bilgilendirme yapabilecekler. Platformun içerisinde yer alan takip sistemi ile, öğrenciler kendilerine yakın gördüğü, beğendiği  kulüpleri takip ederek kulüplerin yeni etkinliklerinden anında haberdar olabilecekler. Panayobak, kategoriler sayesinde Türkiye'deki tüm üniversitelerin, kulüplerin, gösteri merkezlerinin, tiyatroların düzenlediği etkinlikleri görebilecek ve konuşmacılardan haberdar olabileceğini vaat ediyor.

Tüm bu özellikler ve iş birlikleri ile etkinlik düzenleme hakkında bilgilendirici içeriklere, görsellere, uzman desteklerine ve bilgi alışverişlerine ulaşabileceğiniz bir ekosistem inşa edilecek ve etkinliklerinizi tüm dünyaya sunmanıza olanak sağlanacak.

Kulüpler, Panoyabak platformunda gün geçtikçe oluşacak olan etkinlik havuzlarından en iyi şekilde faydalanabilecekler. Bu yararlanmanın en başında, kulüplere, katılımcıların en çok talep ettiği konuları gözlemleyebilme yetisinin sağlanması gelir. Panoyabak'ın sağladığı bu yeti sayesinde, kulüpler, kamuoyunu rahat bir şekilde gözlemleyebilecekler ve kamuoyuna göre kendi etkinliklerindeki verimliliği kolaylıkla arttırabilir hale gelecekler. Ayrıca, çağı yakalamak adına teknoloji, uzay ve dijital dönüşüm gibi birçok alanda yapılan etkinliklerin sadece belirli kulüplerin envanterinde yer almasının önüne geçilecek ve bu önemli konuların birçok kulübün kendi envanterine entegre edilmesi sağlanmış olacak. 

Panoyabak platformunda, gün geçtikçe oluşacak olan konuşmacı havuzu ile konuşmacılar ve kulüpler arasında doğrudan bir iletişim ağı kurulmuş olacak bu sayede, kulüpler profesyonel konuşmacılara daha kolay erişebilecek ve onlarla daha yakın temas kurabilme imkanına sahip olacaklardır.  

Süreç ilerledikçe artan konferans ve etkinlik sayısı ile, alınan değerlendirme ve geri bildirim raporlarının gün ışığında, kulüplerin katılımcılara nasıl daha iyi hitap edebileceklerini, nasıl daha çok katılımcı çekebileceklerini değerlendirme ve okuma fırsatları olacak.

Pandemi dönemiyle birlikte hayatımıza giren dijitalleşen eğitim ve öğretim sürecine ayak uydurmayı hedefleyen Panoyabak, sıfır atık amacıyla geleceğin etkinlik ekosistemini beraber inşa etmek için tüm öğrenci ve kulüpleri bünyesine çağırıyor.