Türk girişimi Sunnyvale Labs, küresel pazara açılıyor

İki Türk girişimcinin kurduğu uluslararası teknoloji merkezi olan "Sunnyvale Labs", İstanbul'da Dijital ve BT hizmetlerini ihraç ederek küresel pazarda dengeleri değiştirecek.
Türk girişim markası Sunnyvale Labs, küresel pazara açılıyor

İki Türk girişimcinin kurduğu uluslararası teknoloji merkezi olan “Sunnyvale Labs”, İstanbul’da Dijital ve BT hizmetlerini ihraç ederek küresel pazarda dengeleri değiştirecek.

Otomotiv ve havacılık endüstrilerindeki büyük OEM’lerin Almanya ve Türkiye merkezli mühendislik hizmeti tedarikçisi Professionals Group ve stratejik iş çözümü sağlayıcısı Blue Bolt Danışmanlık güçlerini birleştirerek İstanbul’da Sunnyvale Labs aracılığıyla Dijital ve BT hizmetlerini ihraç edecek. Bu girişimle, yüksek katma değerli teknoloji hizmetlerinin Türkiye’den yurt dışına ihraç edilmesi, nitelikli iş gücünün ülkemizde muhafaza edilmesi, becerilerin Türkiye’de geliştirilmesi, çoğaltılması ve yurt dışına beyin göçünün olabildiğince engellemesini hedeflendiği belirtiliyor.

Sunnyvale-LabsHasanSagin_İhsanSurmeli

2011 yılında MBtech şirketinden ayrılıp Almanya’da Professionals Engineering and Consulting isimli kendi şirketini kuran ve 2014 yılında da şirketinin Türkiye ayağını Professionals Mühendislik ve Danışmanlık Ltd. Şti. adıyla kuran Professionals Group CEO’su Hasan Sağın, Blue Bolt Danışmanlık şirketini “Sunnyvale Labs, endüstriyel zorlukları coğrafi olarak genişletilmiş bir şekilde ele alacak yetiye sahip, Dijital ve BT alanlarından seçilmiş profesyonel uzman ekipleriyle benzersiz bir hizmet merkezi olacaktır” dedi.

10 yıl AKKA Technologies Türkiye Genel Müdürlüğü görevinde bulunduktan sonra, 2021 yılında istifa ederek Blue Bolt Danışmanlık’ı kuran İhsan Sürmeli, “Türkiye’den nitelikli mühendislik desteği talebi hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Sunnyvale Labs ile yeni bir dönüm noktası oluşturuyoruz” açıklamasında bulundu.

İki farklı firma, tek amaçla bir araya geliyor

Professionals Group ve Blue Bolt Danışmanlık, birbirinden farklı firmalar olarak Türkiye'nin yüksek nitelikli iş gücü ve yetkinlik havuzunu, özellikle global IT ve dijital dönüşüm odaklı mühendislik projeleri kapsamında değerlendirmek amacıyla, farklı kulvarlardaki uzmanlıklarını birleştirerek Sunnyvale Labs girişimini başlattılar. 2011 yılında Almanya'da kurulan ve 2014 yılı itibariyle Türkiye'de de faaliyete geçen mühendislik hizmet sağlayıcısı Professionals Group, otomotivde Mercedes, MAN, Isuzu, Otokar havacılıkta Airbus ve TUSAŞ gibi ana üreticilerin mühendislik ihtiyaçlarına yönelik proje ve üretim desteği veriyor. Blue Bolt Danışmanlık ise Türkiye’de bulunan lokal ve global firmalara dijital dönüşüm projelerinde stratejik ve teknik danışmanlık hizmetleri sunuyor, aynı zamanda bu şirketlerin Türkiye’ye yüksek teknoloji transferi sağlamaları konusunda girişimlerde bulunuyor.

Türkiye’nin bağımsız teknoloji üretimine doğrudan katkı sağlayacak

Türkiye’ye bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştirecek bu merkezin kurulmasıyla, Türkiye'nin bağımsız teknoloji üretimine doğrudan katkı sağlayacaklarını vurgulayan Sağın, “Organizasyonumuzu optimum yeterlilik, operasyonel çeviklik ve ticari rekabet gücü için yeniden konumlandırarak, uluslararası müşterilerimize sunduğumuz hizmeti güçlendirmeye kararlıyız. Sunnyvale Labs, endüstriyel zorlukları coğrafi olarak genişletilmiş bir şekilde ele alacak Dijital ve BT alanından seçilmiş profesyonel uzmanlardan oluşuyor. Sunnyvale Labs’in benzersiz bir hizmet merkezi olacağına inanıyorum. Sunnyvale Labs, artık geleneksel sayılacak iş kapsamlarında ucuz iş gücü sağlayıcısı olarak BCC (Best Cost Country) pazarında Hindistan ya da Orta-ve Uzak Doğu Asya ile rekabet etmek amacı taşımıyor.  Sunnyvale Labs doğrudan ana üreticilerin dijital dönüşüm projelerinde etkin rol alarak, geleceğin teknolojilerini oluşturma sürecinde yer alacak. Ve böylelikle Türkiye'nin bağımsız teknoloji üretimine doğrudan katkı sağlayacak” dedi.

Sunnyvale Labs ile yeni bir dönüm noktası oluşturuyoruz

Yurt dışındaki global kuruluşların dijital dönüşüm projelerine İstanbul merkezli bir yetkinlik merkezinden hizmet verecek olmanın gururunu yaşadıklarını belirten İhsan Sürmeli ise şöyle dedi: “Türkiye’den nitelikli mühendislik desteği talebi hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Türk insan sermayesinin kalitesine inanıyoruz. Küresel iş dünyasının artan taleplerini karşılayarak dijital dönüşüm yolculukları boyunca onları desteklemek için önemli bilgi birikimini ve yetkinliklerini muhafaza etme ve konumlandırmada Sunnyvale Labs ile yeni bir dönüm noktası oluşturuyoruz.”