Turan: Türk devletlerin yeni nesil finans ve banka uygulaması

Turan, Türkiye'den tüm Türk devletlerine ve Türkiye'deki bankalara para transferi yapabilen bir yeni nesil finans uygulaması olmayı hedefliyor.
Turan: Türk devletlerin yeni nesil finans ve banka uygulaması

Turan, kullanıcılarına başka bir Turan hesabına ya da uygulamaya kayıtlı bir telefon numarasına para transferi yapabilme imkanı sağlıyor. Yakında kullanıma açılacak bu uygulama, Azerbaycan başta olmak üzere tüm Türk Devletleri’ne para transferi gerçekleştirecek.

Turan Kurucusu ve CEO’su Özgür Bayraktar, Türkiye’nin elektronik para ve ödeme hizmetleri lisansı alan Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş‘nin altyapısını kullandıklarını belirterek amaçlarının uygulamayı Neobank yapmak olduğu açıkladı.

Birleşik Ödeme, sözleşme kapsamında; ödeme hizmeti kullanıcısının ödeme hizmeti sağlayıcısı nezdinde bulunan ödeme hesabındaki fonun aktarımını içeren, bir defaya mahsus olanlar da dâhil doğrudan borçlandırma işlemi, ödeme kartı ya da benzer bir araçla yapılan ödeme işlemi ile düzenli ödeme emri dâhil para transferini, ödeme aracının ihraç veya kabulünü, para havalesini, fatura ödemelerine aracılık edilmesine yönelik hizmetleri kapsıyor.

Turan’ın özellikleri nedir?

Kullanıcılar, uygulamayı indirerek tek bir hesap üzerinden tüm finansal ihtiyaçlarını gerçekleştirebilecek, harcamaların kontrolünü yapabilecek ve tüm harcama geçmişini görüntüleyerek kontrol edebilecek. Uygulama ayrıca, Türkiye’de oturum izni için zorunlu olan Yabancı Sağlık Sigortası ve diğer tüm sigorta işlemlerini uygulama üzerinden gerçekleştirmeye imkan tanıyor.

Banka uygulaması üzerinden açılacak sanal kartla, tüm dünyada online alışveriş gerçekleştirilebilecek, Türkiye’deki fatura ödemeleri saniyeler içinde yapılabilecek. Müşteriler, uygulama üzerinden İkamet İzni Yenileme gibi birçok danışmanlık hizmetine ulaşabilecek.

Karekod ile ödeme özelliği sayesinde fiziki bir karta ihtiyaç olmadan tüm alışverişler gerçekleştirilebilecek. Kullanıcılar, diledikleri yerden, kullanıcılara uygun zamanda onlara özel iş ilanlarını değerlendirebilecek ve başvurabilecek.

Neobank nedir?

Geleneksel fiziksel şube ağları olmadan yalnızca çevrimiçi olarak çalışan bir tür doğrudan bankadır. “Meydan okuyan banka” terimi, İngiltere’de 2007-2009 mali krizinin ardından ortaya çıkan bir dizi fintech bankacılığı girişimine atıfta bulunmak için kullanılmaktadır. (Kaynak: Wikipedia)

Geleneksel bankacılık ile Neobankacılık arasındaki en temel fark, geleneksel bankaların bir bankacılık lisansına ve fiziksel şubelere sahip olması iken Neobank’ın hizmetini web ve mobil servis üzerinden yapmasıdır. Aynı zamanda, geleneksel bankacılıkta yüz yüze ve uzun süreli görüşmeler sonuncunda finansal işler halledilirken Neobank’ta işlem süreci daha esnek ve kolay ilerliyor.

Turan uygulamasının yerli bir uygulama olmasının yanı sıra, kurulduğu ülkedeki tüm vatandaşlarına öncelikli bir hizmet verme hedefi ile Türk devletlerindeki vatandaşlar açısından daha tercih edilebilir bir finansal uygulama haline gelecek olabilir. Yakında hizmet verecek olan bu banka uygulaması hakkındaki gelişmeleri heyecanla bekliyoruz.