Yazılımcı Sohbetleri – 48. Bölüm (Eray Gündoğmuş)

Bir teknoloji şirketinde Front-End Developer olarak çalışan Eray Gündoğmuş, mesleğe dair bilinmeyenleri ve yeni başlayanlar için tavsiyelerini Yazılımcı Sohbetleri'nde aktarıyor.
Yazılımcı Sohbetleri - 48 - Eray Gündoğmuş

Yazılım Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu olan Eray Gündoğmuş, ön yüz geliştirme anlamına gelen Front-End Developer’a dair merak edilen soruları cevaplıyor. Türkiye’deki şirketler açısından kaliteli bir Front-End Developer bulmanın zorluklarından bahseden Gündoğmuş, bu alanda meslek açığı olduğunu da belirtti.

Front-End geliştirmeye nereden başlanır?

Front-End geliştirmeye nereden başlanacağını anlatan Gündoğmuş, “Front-end geliştirmeye yeni başlasaydım kendimi yine web geliştirme üzerinde yoğunlaştırırdım. İlk olarak HTML ve CSS hakkında güncel kaynakları araştırarak sonrasında bir proje veya kodlama fikri geliştirirdim. Aynı zamanda; Vscode, GitHub, Terminal gibi araçları iyi kullanmaya çalışırdım. Kendimi geliştirmeye başladığımı hissettiğim zaman ise, JavaScript‘e dair temel kavramları öğrenip bir framework seçerek kariyerime devam ederdim” dedi.

Türkiye’de Front-End geliştiriciler ne kadar kazanıyor?

Mesleğe yeni başlayan junior‘ların asgari ücret ile 20.000 TL arası, mid‘lerin 20.000 – 30.000 TL arası, senior‘ların ise 35.000 – 40.000 TL aralığında kazandığı belirtiliyor.

Günün yüzde 20’sinde kod yazılıyor

Yazılımcılara dair doğru bilinen yanlışların olduğuna dikkat çeken Eray Gündoğmuş, günün yüzde 20’lik diliminde kod yazıldığını ve geri kalan zamanın takım çalışmasıyla geçtiğini anlattı. Bir yazılım geliştirme sürecinde en önemli etkenin iletişim olduğunu açıklayan Gündoğmuş, bir takım çalışması içerisinde olunduğu için sorun çözme konusunda iletişim ve araştırma döngüsünün sıklıkla kullanıldığını belirtiyor.

Ayrıca, Front-End geliştiriciliğine yeni başlayanlar için her zaman değişikliğe hazır olmaları gerektiğine dair tavsiye veren Gündoğmuş, esnek bir yapıda olmanın meslekte çok ileri taşıyan bir özellik olduğunun da altını çizdi.

Front-End geliştirme ile ilgili merak edilenler soruların hepsine aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.