Token, Ödero ile elektronik para hizmetine başlıyor

Koç Topluluğu şirketlerinden Token Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş, Ödero markası ile ödeme hizmetleri vermeye başlıyor.
Token, Ödero ile elektronik para hizmetine başlıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan ödeme ve elektronik para kuruluşu olarak faaliyet lisansı alan Koç Topluluğu‘nun yeni şirketi Token Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş., Ödero markası ile fiziksel ödeme cihazları ile sunduğu deneyimi, online ödeme tarafına da taşıyacak.

Token Finansal Teknolojiler'in Genel Müdürü Erkan Duysal'ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldığı Token Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.'nin Genel Müdürlük görevini ise Hande Sarıdal üstleniyor. 

Ödero ile uçtan uca ödeme deneyimi

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Token Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Token Finansal Teknolojiler’in iştiraki olan şirketimiz, Token’ın fiziksel ödeme cihazları ile verdiği hizmeti, online ödeme ve elektronik para tarafına taşıyarak uçtan uca bir ödeme deneyimi sağlayacak” dedi.

Ödeme sistemlerine yapılan yatırımların küresel çapta hızla büyümeye devam ettiğini ve tüketicilerin ihtiyaç ve taleplerine yönelik inovatif çözümler geliştirmenin son derece önem kazandığını belirten Ebiçlioğlu, sözlerine “2018 yılında kurduğumuz Token Finansal Teknolojiler şirketimiz, dijital yetkinlikleri ve çevik yönetim anlayışıyla bu yeni dünyaya hızlıca ayak uyduruyor. Token Finansal Teknolojiler, sahada bulunan 800 bine yakın Beko markalı POS cihazı ile yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahip ve kuruluşundan bu yana POS cihazları konusundaki liderliğini yeni ürünlerle destekleyerek sürdürüyor.

Akaryakıt istasyonlarında pompa yanında ödeme deneyimini entegre olarak sunan ve yakın zamanda binlerce istasyonda görmeye başlayacağımız pompa yazar kasa, VUK 507 kapsamında satış, ödeme ve e-fatura süreçlerini tek cihazda birleştiren Android POS cihazı, dijital yemek kartı hizmeti TokenFlex, sektöre getirdiği yenilikçi çözümlerden bazıları” şeklinde devam etti.

tokenflex

Token şirketini 2020 yılında kurduklarını bildiren Ebiçlioğlu, şunları aktardı:

‘Token Finansal Teknolojiler’in iştiraki olan şirketimiz, Token’ın fiziksel ödeme cihazları ile verdiği hizmeti, online ödeme ve elektronik para tarafına taşıyarak uçtan uca bir ödeme deneyimi sağlayacak. Büyük bir hızla gelişen bu sektörün dinamiğine uygun, kararlı hamleler yaparak kısa sürede önemli mesafe kat edeceğimize inanıyoruz. Türkiye’de yurt dışında Ödero markamız ile uluslararası boyut kazandırmayı, topluluk şirketlerimizin varlık gösterdiği ve finansal erişime ihtiyaç duyan diğer pazarlara da sunmayı hedefliyoruz.

Türkiye’de başvurumuzu yaptıktan sonra 2021 başında Romanya’da Token Payment Services Srl şirketimizi kurduk. Diğer açılımımızı 2022 Nisan ayında ise Azerbaycan ofisimizi açarak Orta Asya coğrafyasında yaptık. Koç Topluluğu’nun hedefleri paralelinde global yolculuğumuzda hızlı adımlar atmayı hedefliyoruz. Güçlü olduğumuz bölgelerde başladığımız çalışmaları daha geniş coğrafyalara da yaymayı hedefliyoruz.’

Token’ın ödeme teknolojileri alanında önemli ve stratejik adımlar atmaya devam ettiğine değinen Ebiçlioğlu, “Ödeme dünyası da çok hızlı büyüyor, farklı kulvarlarda şekilleniyor. Geleneksel bir ödeme kaydedici cihazla başladığımız yolculuğumuzu, cihaz bağımsız ödeme çözümleri ile ilerletmek istedik” ifadelerini kullandı.

E-ticaret hacmi 2021 yılında yüzde 69 arttı

Açıklamada görüşleri yer alan Hande Sarıdal ise, 2021 yılında Türkiye’de e-ticaret hacminin yüzde 69 artarak 381,5 milyar TL olarak gerçekleştiğine vurgu yapan Sarıdal, kendilerinin de Token Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para AŞ şirketinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan aldıkları lisans ile bu alandaki çalışmalara hız verdiklerini belirtti.

Amaç, Türkiye’nin e-ticaret hacmini büyütmek

ödero- Amaç, Türkiye'nin e-ticaret hacmini büyütmek

Ödero markasıyla sanal POS, e-cüzdan, link ile ödeme, kart saklama gibi hizmetleri sunacaklarını bildiren Sarıdal, şu ifadelere yer verdi:

‘Yenilikçi hizmetlerimizle e-ticarete başlamak isteyen küçük ve orta ölçekli şirketlerin faaliyetlerini kolaylaştırmayı ve büyütmeyi ayrıca son kullanıcının güvenli bir şekilde ödeme yapabilmesini amaçlıyoruz. Gizlilik ve veri güvenliğimizi global standartlara uygun PCI-DSS sertifikalarımızla sağlıyor, kullanıcılarımıza uzman kadromuz ile destek veriyoruz.

Son dönemin trendlerinden olan şimdi al-sonra öde, anında kredi gibi tüketicilerin alışverişlerini rahatça yapmalarına olanak tanıyan ürün çeşitlerini de çözüm ortaklarımızla birlikte geliştirerek hizmetlerimize eklemeyi planlıyoruz. Koç Holding çatısı altında, Topluluğun tecrübesiyle global hedeflerimize ulaşmak ve güvene dayalı hizmet anlayışımız ile çalışmalarımızı sürdürmekten son derece mutluyuz.

Ödero olarak e-ticaret platformuna ulaşamayan işletmelere bu imkânı sağlamak, ülkemizin e-ticaret hacmini büyütecek çözümler sunmak ve topluluğumuzun global hedefleri doğrultusunda gerekli girişimleri yaparak yurt dışında da dijital ödeme konusunda bir çözüm ortağı olmak hedeflerimiz arasında yer alıyor.’