Yeni Yetenekler İçin Neler Yapmamız Gerekiyor?

Yeni yetenekler keşfederken neler yapmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz? İşe alım sürecinde yeteneklerin ne kadar önemli olduğunu inceleyelim...

Yetenek dediğimiz şey herkes için farklıdır. Kimisine "doğuştan yetenekli" deriz ancak bir de sonradan keşfedilen yetenekler vardır. Bir insanın kulağı iyi olabilir, sesi iyi olabilir, eli tamir ya da farklı zanaat türlerine yatkın olabilir. Bunların keşfedilmesi hayattaki duruş açısından önemlidir.

Bir firma olarak yeni yetenekler keşfetmek, personelin yeteneğini ortaya çıkarıp kurum için faydalı bir hale getirmek de önemlidir. Yeni yetenek keşfetmek ve kuruma kazandırmak için ise kişinin potansiyelinin farkına varmak gerekiyor.

Tatmin edici bir kariyer için yeteneğinin farkında olup bunu geliştirmek gerekir. Bazen özel ilgi alanları bile bir kişinin içerisindeki yeteneğin aslında o yönde olduğunu gösterebilir. Örneğin başarılı bir muhasebecinin aslında iyi bir seramik sanatçısı olabileceği gibi.

Kariyer anlamında bir kişinin birden fazla yeteneği olabilir. Yeni yetenekler keşfetmek kurumun sürekliliği açısından da önemli olacağından özellikle çalışanlarda bunu fark edebilmek gerekir. 

Yeni yetenekler Nasıl Keşfedilir?

Yetenek keşfetmek için işe alım sürecinde kişinin hayat hikâyesini ve ilgi alanlarını iyi dinlemek gerekir. Bir personelin kuruma katacağı pek çok şey vardır. Bu sadece sayısal anlamda değil. Farklı vizyonlar ekleyebileceği alanlarla da olabilir. Bir personel sadece para için değil, sevdiği ve hayattaki duruşunu temsil ettiği için de yeteneğini ortaya çıkarmalıdır. Bunu sağlayacak olan da siz yeni yetenek arayanlar olacaktır. 

Personelin var olan tüm potansiyelini ortaya koymasını teşvik etmek aslında onun içerisinde yeni yeteneklerini ortaya çıkarmak demektir. Bir kişinin yeteneğini ortaya çıkartmak ona verilen görevin dışında ona geniş bir alan tanımakla olur. Çerçeveyi daraltmadan özgürce hareket edebileceği bir alan yaratmak kişinin yeni yeteneklerinin ortaya çıkmasını tetikleyecektir. 

Yeni yetenek ortaya çıkarmak kişinin merak duygusunu uyandırmakla da olur. Kişiyi merak edebileceği sevebileceği alanlara yöneltmek onun yeteneğini ortaya çıkarabilir. Merak, öğrenme sürecini en eğlenceli hale getiren unsurdur.

Bu sebeple merakı tetiklemek için farklı alanlarda denemelere müsaade etmek gerekir. Bir kişi bir işten sıkılıyorsa onu daha verimli olabileceği, merakını uyandırabilecek daha eğlenceli ve verimli bir alana yönlendirmek faydalı olacaktır. Bu sayede içerisindeki keyif aldığı ve başarılı olduğu yeteneği de ortaya çıkartmak mümkün olacaktır. 

Yeni yetenekler bulmanın ve bunu elde tutmanın bir yolu da kişiye sorgulama imkânı tanınmasıdır. Otoriter bir çalışma ortamında kişi kendisini keşfedemez. Sürekli aynı kısır döngüde işlerini yapar ve ne kendini bireysel olarak geliştirebilir ne de kuruma yeterli derecede bir fayda sağlayabilir. Firma için yeni yetenek keşfetmek her daim karşıdaki insanın merak, ilgi ve becerilerini ortaya çıkartmak olmalıdır. 

Kişinin öğrenme becerilerini artırmak için ekstra programlar uygulamak var olan, içte saklı yeteneği ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Bir konu hakkında eğitimler vermek, hangi alanda daha iyi olduğunu keşfedebilmesi açısından tetikleyici, faydalı bir unsur olarak ön plana çıkacaktır. Kişinin yeteneğini ortaya çıkarmasına yardımcı bir diğer şey ise çok yönlülüktür. Bir kişiye birden fazla, farklı konularda uygulamalar sağlayarak onun içerisindeki yeteneği keşfetmesine olanak sağlamak mümkündür. 

Yeni yetenekler için akıl hocası olmak da önemli bir konudur. Doğru bir rol model ile kişinin gelişmesine katkıda bulunmak mümkün olabilir. Akıl hocası dediğimiz rol model kişinin içerisindeki cevheri çıkartmaya da yardımcı olur. Hayattaki deneyimlerinden, tecrübelerinden ve yeteneklerinden faydalanabilir. Bu sayede kişi hem hayattaki yerinde hem de çalışma hayatına katkı sağlayacak yeteneklerini çok daha rahat bir şekilde ortaya çıkarabilir. 

Kişinin yoğun bir şekilde değil de kaliteli bir şekilde çalışması onun yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olacaktır. Kaliteli çalışma, kişinin farklı konulara farklı yaklaşımlarla pratik çözümlere ulaşmasını kapsar. Yeteneğini ortaya çıkararak bir problem karşısında nasıl bir çözüm bulacağı ile alakalıdır.

Bunun için de zaman gerekir. Kişiye tek bir sorumluluk vermek yerine birden fazla farklı konuda sorumluluk vermek onun farklı çözüm yolları arayarak kendi yeteneğine uygun şekilde sorunun üzerine gitmesine olanak tanıyacaktır.

Yeni yetenekler bulmak ve onları kurum içerisinde uzun vadede yetiştirmek için aslında biraz daha rahat ve gözlemleyici olmak gerekiyor. Bu sayede kişinin gerçek yeteneğini ortaya çıkarmasına ve sadece kurumda değil hayatta da yerini bulabilmesi açısından önemlidir.