Yetenek Nasıl Geliştirilir? Yetenek Geliştirme Yolları Nedir?

Yetenek nasıl geliştirilir, yetenek geliştirme yollarını maddeler halinde inceliyoruz. Yetenek gelişimi sırasında nelere dikkat edilmelidir, hepsi bu yazıda!

Hemen her bireyim kendisine has özellikleri ilgi alanları ve buna bağlı olarak yetenekleri bulunur. Ancak bazı yetenekleri keşfetmek zaman ister. Bunun için insanın da biraz çabalaması gerekebilir. İnsanın çabalayarak bulduğu, keşfettiği yetenek ise son derece kıymetlidir. Bazı insanlar "Acaba yeteneksiz miyim?" "Bir ilgi alanım yok mu?" diye düşünebilir. Ancak karamsarlığa kapılmamak gerekiyor. Çünkü herkesin ilgi alanı ve herhangi bir şeye eğilimi, yeteneği bir anda çıkamayabiliyor. 

Yetenek nasıl geliştirilir sorusunun cevabı aslında yeteneği keşfetmekle başlar. Sonrasında ise bu hazineyi geliştirmek için adım adım uygulamalar yapmak gerekir ki bu yetenek daha da gelişsin ve kişiye hayatta daha çok anlam katsın. Yetenek nasıl geliştirilir sorusuna kısa maddeler halinde cevap verebiliriz.

Yetenek Geliştirme Yolları Nedir?

Yetenek nasıl geliştirilir sorusunun cevabı aslında hemen hemen aynı listede yatar. Yani belirli bir yeteneğiniz varsa, bunu keşfettiyseniz onu geliştirmek de tamamen sizin çabanızla olacaktır. Öncelikle yetenek, sadece sizin algılarınızla görülebilen bir şey değildir. Örneğin çok iyi bir kulağınız vardır ancak bunu fark edememiş olabilirsiniz. Çevrenizdekilerin de bu anlamda yorumlarını dinlemeniz yeteneğinizi keşfetmenizde önemli rol oynayabilir. Bu sayede keşfettiğiniz yeteneğinizi çok daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. 

  1. Yeteneğinizi keşfettiğiniz alanda mutlaka pratikler yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse eğer yazmaya kabiliyetiniz olduğunu düşünüyorsanız her gün ufak, kısa öyküler yazmaya çalışabilirsiniz. Ya da şiire yatkınlığınız varsa her gün sevdiğiniz şairlerin şiirlerini 15 dakikada da olsa okuyabilir kendi yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.
  2. Yetenek nasıl geliştirilir sorusunun cevaplarından bir tanesi de kesinlikle pasif kalmamaktır. Yani sürekli yeteneğiniz olduğunu düşündüğünüz şey üzerine odaklanarak denemeler yapmanızdır. Yani gitara eğiliminiz var diyelim, sürekli dinlemek yerine dinledikten sonra hemen vakit kaybetmeden çalmaya çalışmalısınız ki yeteneğiniz hızlı bir şekilde gelişebilsin.
  3. Herhangi bir konuya karşı yetenekli olduğunuzu fark ettiğiniz an mutlaka o ilgi duyduğunuz şeyi derinlemesine araştırın. Mesela piyano çalmak istiyorsunuz, peki bu konuda en başarılı isimler kim? Nasıl besteler, yapıtlar ortaya koymuş? Mutlaka yakından takip edin ki ilginiz sürekli yeteneği olduğunuz şeyin üzerinde kalabilsin.
  4. Bir diğer yetenek nasıl geliştirilir sorusunun cevabı ise yeteneği olduğunu düşündüğünüz şeyin üzerine bol bol konuşma yapmaktır. Yani sizinle aynı ilgi alanına sahip aynı yeteneğe sahip kişilerle konu üzerine uzun sohbetler sizi bu alanda daha diri tutacak ve yeteneğinizi geliştirmeye katkı sağlayacaktır. 
  5. Yetenek geliştirirken para kazanma odaklı değil, gelişim odaklı çalışmalısınız. 
  6. Yeteneğinizi geliştirirken dinlenmeyi de bilmelisiniz. Yani bir an önce yetenekli olduğum konuda başarı elde etmeliyim diye düşünmemelisiniz. Yetenek geliştirirken dinlenerek, düşünerek, yavaş yavaş ilerlemelisiniz. Deneyimleriniz bu anlamda çok kıymetli. Bu sebeple dinlenirken nasıl bir yol izlediğinizi de düşünme fırsatı bularak daha sağlıklı daha verimli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. 

Görüldüğü üzere yetenek nasıl geliştirilir sorusunun cevabı aslında kişinin kendisinden geçmektedir. Yani yetenek nasıl geliştirilir, nasıl doğru bir şekilde ilerlenir bunların hepsi aslında zamanla oluşacak şeyler. Yetenek geliştirirken acele etmeyin. Yeteneğinizi keşfetmeniz zaten sizin için büyük bir artı. Bunu geliştirmek de tamamen sizin elinizde. Yavaş yavaş, dinlenerek, düşünerek emin adımlarla ilerlemek yetenek geliştirme yolunda sizi çok daha iyi yerlere götürecektir.