Çalışansız ilk fiziksel akıllı mağaza Hepsiburada Smart by MIMEX açılıyor!

Çalışansız ilk fiziksel akıllı mağaza dev e-ticaret sitesi Hepsiburada tarafından "Hepsiburada Smart by MIMEX" adıyla açılıyor.
Hepsiburada Smart by MIMEX

Popüler e-ticaret sitesi Hepsiburada'nın İlk fiziksel mağazası ‘‘Hepsiburada Smart by MIMEX'' adıyla açılıyor. Görmeye alışık olduğumuzun dışında bu mağazada hiçbir çalışan yok! İstanbul'da bulunan Trump AVM içinde yer alacak mağaza, tamamen akıllı yapıya sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Hiçbir fiziksel temas gerektirmeyen Hepsiburada Smart by MIMEX'te, alışveriş için yapılacak tüm işlemler yapay zeka aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Dünya üzerinde çok az örneği bulunan bu mağaza, çok daha hızlı, temassız ve pratik bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Hepsiburada Smart'a nasıl giriş yapılıyor?

Müşteriler bu mağazaya girebilmek için öncelikle Hepsiburada Smart by MIMEX uygulamasını indirecek, ardından uygulama içinden elde edilen QR kod ile mağazaya giriş yapılabilecek.

Sürekli olarak ağırlık sensörleri sayesinde takip edilen ürünlerin hangi raftan alındığı kolayca tespit edilebilecek. Satın almaktan vazgeçilen ürünler tekrardan sepetten çıkarıldığında, aynı şekilde alışveriş listesinden silinebilecek. İlk aşamada yalnızca 3 kişinin mağazayı kullanabileceği, ileriki dönemde ise bu sayının 5 kişiye çıkartılması bekleniyor.

Ödeme adımında ise internet alışverişi gibi sepete eklenen tüm ürünler, uygulama üzerinde tanımlı kartın bakiyesinden düşerek gerçekleştiriliyor. Mağazadan satın aldığınız ürünleri hiçbir fiziksel kasa ile temasta bulunmadan ‘'al ve çık'' konseptiyle tasarlandığı belirtiliyor.

Bu proje İtalya ve İspanya’dan dahil olan dört ekiple birlikte iki yıllık bir süre zarfında geliştirildi. Görüntü işleme, yapay zekâ ve raf sensörü teknolojilerinin birleşmesiyle oluşturulan proje verimliliği ve uygun mağaza uygulama maliyetleri ile ön plana çıkıyor.

Hepsiburada Smart by MIMEX hakkında konuşan CEO Murat Emirdağ, “Yapay zekâ ile alışveriş deneyimini iyileştiren, alışverişin geleceğini bugüne taşıyan ve dünyada az sayıda örneği bulunan bu konsepti Türkiye’de hayata geçiren ilk şirket olduğumuz ve Türkiye’de ticaretin dijital dönüşümüne öncülük eden bir yeniliğe daha imza attığımız için mutluluk duyuyoruz.

Dünyanın en büyük bütçeli Ar-Ge ve inovasyon programlarından biri Ufuk 2020 kapsamında ortaklarımızla birlikte geliştirdiğimiz MIMEX teknolojisiyle ve bugüne kadarki inovasyonlarımızla Türkiye’yi küresel teknoloji arenasında temsil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu topraklardan çıkan bir teknoloji gücü ve uluslararası bir başarı hikâyesi olarak Hepsiburada yeni küresel projeler geliştirmeye ve inovasyonlarına devam edecek” şeklinde konuştu.