Google Haritalar, aracınızın motor tipine göre rotalar sunacağı yeni özelliğini duyurdu!

Google Haritalar, araçların motor tipine göre daha çevre dostu rotalar oluşturacağı özelliğini kullanıma sunuyor!
google maps motor tipine göre rota

Google Haritalar, her geçen gün artan yaşam maliyetleri karşısında yeni bir özelliğini duyurdu. Araçlar artık motor tiplerine göre gideceği rotayı seçebilecek. Google Haritalar, bu sayede insanların yakıt tüketimini azaltmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Dünya genelinde elektrikli otomobillere geçişin hızlanmasıyla birlikte, Google'dan da bir adım geldi. Çevre dostu rotalar önermeyi hedefleyen Google Haritalar, daha fazla yakıt tasarrufu sağlamayı hedefliyor.

Google, geçtiğimiz yıl ABD ve Kanada üzerinde açılan bu çevre dostu özelliğini şimdi de 40 Avrupa ülkesinde hizmete sunduğunu belirtti. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, daha az yakıt ve daha çevre dostu rotalar ile yolculuklarını gerçekleştiriyor.

Google Haritalar ile araçların motor tipi seçilebilecek

Sürücüler bu özellikle birlikte araçlarının hangi tür yakıtla (elektrikli, dizel, benzinli, hibrit vb.) çalıştıklarını belirttiklerinde, Google Haritalar bu veriyi işleyerek hangi rotanın daha az yakıt harcayacağını ve çevre dostu olduğunu hesaplayıp, buna göre rota önerisinde bulunacak.

Örneğin, dizel araç kullanan sürücüler motorlarından en iyi verimi alabilecekleri yüksek hızlı otoyollara yönlendirilecekler ve elektrikli araçlar rejeneratif frenlemeden en çok yararlanabilecekleri rotalara yönlendirilecekler. Dileyen kullanıcılar bu özelliği istedikleri zaman kapatabilecekler.

Uygulama içerisinde sürücüler gidilecek rota içinden en çevre dostu olanı yeşil bir yaprak sembolü ile görebilecek. Google, yaptığı açıklamada söz konusu özelliğin, ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) görüşleri ve Avrupa Çevre Ajansı'nın sunduğu veriler ışığında kullanıma sunacaklarını açıkladı.

Google Haritalar ile araçların motor tipi seçilebilecek