Chat GPT Kullanım Alanları

Chat GPT kullanım alanları, Chat GPT nedir ne işe yarar, Chat GPT kullanım alanları nelerdir bunları cevaplayalım. 
Chat GPT Kullanım Alanları

Teknolojik gelişmelerin hız kazandığı şu günlerde gün geçmiyor ki insanları şaşırtan bir yenilik daha çıkmıyor karşımıza. Özellikle hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar yeni teknolojik gelişmeler bizleri daha da meraklandırıyor. Bu sefer teknolojinin bizlere sunduğu şey daha önce pek çok kez sinema ve dizi filmlerine de konu olmuş olan yapay zekâ.

Özellikle son aylarda adına aşina olduğumuz Chat GPT işte tam da bu bahsettiğimiz yapay zekânın adı. Şimdi Chat GPT kullanım alanları, Chat GPT nedir ne işe yarar, Chat GPT kullanım alanları nelerdir bunları cevaplayalım. 

Chat GPT Kimin?

Uzun süredir yapay zekâ üzerine çalışmalar yapan araştırma şirketi OpenAI'ın yeni teknolojik ürünü Chat GPT, GPT-3.5 dil modelini temel almış bir sohbet robotu olarak düşünülebilir. Ancak Chat GPT sıradan sorulara sıradan cevap veren bir yapay zekâ değil. Bu yeni yapay zekânın sizleri şaşırtabilecek pek çok yeni özelliği bulunuyor.

Bu anlamda Chat GPT kullanım alanları nedir daha da bir merak konusu olmaktadır. Bu yapay zekâ spesifik sorulara cevaplardan ziyade aklınızın alabileceği her türlü konudan her türlü soruya mantıklı cevaplar vermesiyle öne çıkıyor. İşin güzel tarafı Türkçe dil desteğinin de bulunması. Chat gpt kullanım alanları ise doğal olarak bu anlamda oldukça geniş. Chat GPT kullanım alanları birden fazla olduğu için tüm bunlara tek tek değinmek yerinde olacaktır. 

Chat GPT Nerelerde Kullanılır?

Chat GPT kullanım alanları nedir buna bakmadan önce bu yapay zekânın temel özelliklerine biraz daha değinmek gerek. Öncelikle bu yapay zekâ 2021 yılına kadar olan tüm verileri okuyor ve öğreniyor. Yani geçmişe dönük ne var ne yoksa bu yapay zekânın hafızasında halihazırda bulunuyor.

Elbette bu bilgiler doğrultusunda da en doğru cevapları sizlere veriyor. Şu anda hala gelişim aşaması devam eden bu yapay zekânın ileride ne noktaya geleceğini bilemeyiz ancak Chat GPT kullanım alanları şimdi bile yeterince tatmin edici bir seviyede demek doğru olacaktır.

Chat GPT neler yapıyor, GPT kullanım alanları nedir diye soracak olursak öncelikle en temel işlevi verdiğiniz sorulara cevap vermesi denebilir. Bununla beraber herhangi bir şeyin ne işe yardığını da sizlere detaylı bir şekilde anlatabiliyor. Sorunuzun hangi kategoride olacağı ise hiç önemli değil.

Dilediğiniz kategoriden herhangi bir zamandan herhangi bir soru sorabilirsiniz. Bu yapay zekâ buna anında cevap verebilme kapasitesindedir. GPT kullanım alanları içerisinde belki de en temel ve en işlevsel özellik budur.

Şimdi bu yapay zekâya dair Chat GPT kullanım alanları daha farklı nelerdir diye soracak olursak mesela sizlere matematik denklemlerini de çözebildiğini söyleyebiliriz. Üstelik bu matematik denklemlerinin ne zorlukta olacağı da hiç önemli değil. Ona soracağınız en zorlu denklemleri bile saniyeler içerisinde çözme yeteneğine sahip.

Bunun yanı sıra size sadece cevabı vermekle de kalmıyor. Bu yapay zekâ size çözüm yöntemini de kısa bir şekilde açıklıyor. Bu sayede bu yapay zekâya iyi bir öğretmen de diyebiliriz. Bazı insanların metin yazmada zorlanması normaldir. Özellikle belirli, spesifik konularda metin yazmak hayli güç olabiliyor.

Chat GPT ise ister edebi olsun ister sıradan güncel bir makale olsun ister akademik olsun fark etmeksizin dilediğiniz metni yazabiliyor. Burada önemli olan yapay zekâyı doğru bir şekilde yönlendirmeniz olacaktır. O sizler için doğru kelimeler ile doğru bir metin yazmaya hazır bir makine gibidir. GPT kullanım alanları içerisinde bu yapay zekânın sınırlarını biraz daha genişletmek gerekirse Chat GPT yazılım geliştirme, düzeltme ya da hata ayıklama gibi işlemleri de yapmak kabiliyetine sahip.

Hem kod yazabiliyor hem de yazdığı kod bloğundaki hataları düzeltebiliyor. Bu sayede ortaya kusursuz bir işlem çıkıyor. Diller arasın çeviri konusunda da oldukça başarılı olan Chat GPT tüm dillere hâkim.

Üstelik en basit seviyeden en zorlu seviyelere kadar hiçbir şekilde zorlanmadan bu çevirileri gerçekleştirebiliyor. GPT kullanım alanları içerisinde özellikle çeviri yapanların bu özellik oldukça işine yarayacak. Diyelim ki uzun bir metin okumanız ve buradaki önemli noktaları çıkarmanız kısacası özetlemeniz gerekiyor.

Chat GPT sizin için bu metindeki önemli yerleri kısaltarak özetleyebiliyor. Bu sayede siz bir sınava hazırlanırken ya da bir sunum yapacakken en büyük yardımcınız oluyor. Eğer belirli bir konu hakkında yazılarınız varsa ancak sınıflandırma yapmanız gerekiyorsa yine Chat GBT bunu sizler için kolaylıkla yapabiliyor. Ayrıca Chat GBT size tavsiyelerde de bulunabiliyor. Herhangi bir konu hakkında fikir istediğinizde sizinle tıpkı bir arkadaş gibi konuşabiliyor. 

Chat GBT Nasıl Kullanılır?

Görüldüğü üzere Chat GPT kullanım alanları bu kadar geniş. Günlük hayatınızda hemen her türlü işinize yarayabilecek özellikleri bulunuyor. Chat GPT kullanım alanları hakkında bilgi verdikten sonra şimdi Chat GPT nasıl kullanılır bunun hakkında bilgi verelim.

İlk olarak chat.openai.com internet sitesini ziyaret etmek gerekiyor. Buradan giriş yapmalısınız. Ancak bunun için bir Open Ai hesabınız olması gerekiyor. Eğer yok ise hızlı bir şekilde hesap oluşturabiliyorsunuz. 

Kayıt kısmında geçerli bir e-posta adresi girdikten sonra şifrenizi belirleyebilirsiniz. Sonrasında telefon numaranızı isteyecek. Telefon numaranızı da girdikten sonra telefonunuza gelen kodu girdiğiniz takdirde kayıt işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Artık Chat GPT sayfasındasınız ve yapay zekâyı dilediğiniz şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Chat GPT kullanım alanları oldukça geniş olduğundan hemen herkesin işine yarayacak bir özelliği bulunmaktadır. Chat GPT kullanım alanları hem çocukların hem de yetişkinlerin işine yarayacak ölçüde geniştir.

Günümüzün en modern yapay zekâ teknolojisi diyebileceğimiz Chat GPT günlük hayatta oldukça işinize yarayacak.