FTX alternatifi kripto para borsaları

FTX alternatifi kripto para borsaları arayışında olanlar için kripto para borsasını takip edebilecekleri kripto para borsalarının sitelerini derledik.
FTX alternatifi kripto para borsaları

Sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlıklar olan kripto paralar, günümüzde çok yaygın bir yeni nesil ödeme sistemidir. İlk kripto parası 2008 yılında oluşturulan Bitcoin olsa da sonrasında çeşitli kripto para türleri ve kripto para borsaları ortaya çıktı.

Bitcoin, Ethereum gibi kriptolara madencilik yöntemi ile sahip olunuyor. Kripto para birimlerine sahip olmanın diğer ve daha kolay yöntemi ise Türk Lirası, Dolar, Euro vb. reel para birimleri ile satın almak oluyor. Reel para birimleri ile kripto para satın alınan sitelere ise “Kripto Para Borsaları” deniliyor.

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Reel para birimleri veya kripto para birimi ile kripto para alış veya satış işlemleri yapılan platformlara kripto para borsaları deniliyor. Çalışma sistemi olarak birer değişim siteleri olan kripto para borsaları, reel para varlıklarını bu siteler üzerinden istenilen kripto para birimine çevirebiliyor. Kripto para borsalarında kripto para varlığı da farklı bir kripto para birimine veya reel para birimine çevrilebiliyor.

Geleneksel para sistemiyle çalışan kripto para borsaları, geleneksel para sisteminden tek fark olarak kendi banka ve kripto para borsası hesabıyla yapabiliyor, bir aracı kuruma ihtiyaç duymuyor. Kripto para borsalarında işlemler borsa kullanıcıları arasında yapılıyor. Reel para birimi ile alış yapmak istediği zaman kullanıcı, kripto para birimini reel para birimi ile takas etmek isteyen başka bir kullanıcıdan alıyor. Kripto para borsalarına dair işlemler, sadece internet siteleri üzerinden yapılıyor.

En İyi Kripto Para Borsaları

En iyi kripto para borsalarından bazıları;

BtcTurk: 2013 yılında piyasaya sürülen kripto para borsalarından biri olan BtcTurk, İstanbul, merkezli merkezi bir borsadır. Türkiye’de türünün ilk örneği ve dünyanın dördüncü Bitcoin ve kripto para borsası olan BtcTurk, 5 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya hizmet veriyor. Ekim 2018’de kurulan Blockchain Türkiye Platformu’nun kurucuları arasında yer alarak Türkiye’de kripto para borsalarının öncüsü oldu. Şu anda 74 coin ve 178 piyasası bulunuyor.

Paribu: 2017 yılında Türkiye’de kurulan yüksek hacimli kripto para borsalarından biri olan Paribu, merkezi İstanbul’da bulunan Paribu, yaklaşık 5 milyon kullanıcısı olan önde gelen kripto para ticaret platformlarından biridir. Paribu, Türk Lirası çiftlerinin yanı sıra USDT çiftlerini de sunuyor. Şu anda bu borsada 97 coin ve 107 işlem çifti bulunuyor.

Bitlo: 2018 Haziran ayında kripto para alım satım ticaretini yatırımcılara açan kripto para borsalarından biri olan Bitlo, bünyesinde 70‘den fazla popüler altcoinleri barındırıyor. Yeni bir borsa olan Bitlo, Ziraat Bankası ve İş Bankası olmak üzere birçok banka hesabı üzerinden borsaya para transferi yapıyor. Bu para transferi için ek ücret alınmıyor.

Binance TR: Eylül 2020’de kullanıma sunulan kripto para borsalarından biri olan Binance TR, kripto para borsası Binance’ten lisanslanan eşleştirme motoru ve cüzdan teknolojileriyle desteklenen bir dijital varlık pazarıdır. İstanbul, Türkiye merkezli BN Teknoloji tarafından işletilen Binance TR, Türkiye’de kripto para birimleri alıp satmak için hızlı, güvenli ve güvenilir bir platform sağlamayı hedefliyor. Binance TR’nin, 87 coin ve 112 piyasası bulunuyor.

Coinbase Exchange: Kripto para borsalarından biri olan Coinbase Exchange, Haziran 2012’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco kentinde kuruldu. Kullanıcıların kripto para birimlerini kolayca alıp satabileceği, takas yapabileceği ve saklayabileceği ABD merkezli kripto alım satım ve yatırım platformudur. Ekosisteme yeni dahil olanların kullanabileceği kripto para borsalarından biri olan platform; temel işlemler, dijital cüzdan ve PayPal ile para çekme desteği gibi sezgisel çözümler sunuyor. 230 coin ve 597 piyasası bulunuyor.

En İyi Kripto Para Borsaları

Kraken: Kripto para borsalarından biri olan Kraken, kullanıcıların nispeten düşük komisyonlarla dijital varlık alabileceği, satabileceği ve takas yapabileceği ABD merkezli kripto para borsasıdır. Borsa, büyük ölçekte Euro hacmine ve likiditesine sahiptir. Kullanıcıların diledikleri zaman web platformu veya mobil cihaz üzerinden dolar, Kana doları, Euro, sterlin, Japon yeni, İsviçre frangı ve Avustralya doları dahil olmak üzere itibari paralarla işlem yapmasına olanak tanıyor. 217 coin ve 752 piyasası bulunuyor.

KuCoin: Kripto para borsalarından biri olan KuCoin, “dijital varlıkların küresel ölçekte serbestçe dolaşımını kolaylaştırma” hedefiyle hayata geçirilmiş bir kripto para borsasıdır. Borsa; sezgisel tasarıma, zahmetsiz kayıt sürecine ve yüksek güvenlik düzeyine sahip olduğunu vurguluyor. Kripto para borsalarından biri olan platform; vadeli işlem, yerleşik P2P alım satımı, kredi veya banka kartıyla kripto para satın alma özelliğinin yanı sıra gerçek zamanlı takas hizmetlerini destekliyor. 768 coin ve 1390 piyasası bulunuyor.

Bitfinex: Kuruluşu 2012 yılına dayanan kripto para borsalarından biri olan Bitfinex, en eski kripto para borsalarından birisidir. Piyasa değeri bakımından en büyük stablecoin konumundaki Tether (USDT) para birimi iFinex’e aittir. Kullanıcıların varlıklarını korumak adına kripto para borsalarından biri olan platform, iki faktörlü kimlik doğrulamanın yanı sıra IP adresi izleme özelliğini de içeriyor. 173 coin ve 326 piyasası bulunuyor.

Bitstamp: Bitstamp; 2011 yılında kurulan, dünya çapında yaklaşık 4 milyondan fazla kullanıcıya erişen ve 100’den fazla ülkede hizmet sunarak en uzun süredir devam eden merkezi kripto para borsalarından (CEX) biri konumundadır. Borsa, her türden yatırımcının rahatça erişebileceği, kullanımı kolay, uygun ve anlaşılır bir platform oluşturuyor. Kripto para satın alırken banka veya kredi kartı kullanılabildiği gibi ACH transferleri ve uluslararası banka transferleri de destekleniyor. Kripto para borsalarından biri olan platformda 73 coin ve 163 piyasa bulunuyor.

Bybit: Kripto para borsalarının bir diğeri olan Bybit, listelediği 100’den fazla kripto para birimi ve 100’den fazla kripto türev sözleşmesiyle, 5 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunan merkezi bir borsadır. Singapur merkezli şirket 2018 yılında kuruldu ve an itibarıyla dünyanın en büyük 5 kripto türev borsasından biri konumunda yer aldı. Platformda; spot piyasa, türev ürünler, NFT pazar yeri, Bybit Earn, kripto alım satım ve opsiyon seçeneklerinin hepsi bulunuyor. 329 coin ve 496 piyasası da bulunuyor.