Getir, Alman rakibi Gorillas’ı satın alma aşamasına girdi

Yerli girişim Getir, global pazarda büyümesinin ardından Almanya merkezli rakibi Gorillas'ı satın alma aşamasına girdi.
Getir, Alman rakibi Gorillas'ı satın alma aşamasına girdi

2015 yılında Nazım Salur tarafından kurulan ve mobil uygulaması aracılığıyla, restoran yemek teslimatları ve market ürünleri için teslimat hizmeti sunan İstanbul merkezli Getir, rakibi Gorillas Technologies GmbH'yi satın almak için görüşmeler yapıyor.

Geçtiğimiz yıl global yolculuğunu ABD‘de devam ettiren Getir, 2020'de kurulan Berlin merkezli Gorillas’ı bünyesine katmayı planlıyor. Kağan Sümer‘in kurucuları arasında yer aldığı Alman markası Gorillas, en son bir yıl önce 3 milyar dolarlık bir değerlemeyle fon toplayarak temkinli davranıp yeni yatırımcılar aramaya başlamıştı.

Getir ile Gorillas’ın arasındaki görüşmeyi değerlendiren kaynaklar, satın alma teklifinin nakit ve hisse takası karışımından oluştuğunu, nihai kararın verilmediğini ve müzakerelerin bir işlemle sonuçlanmayabileceğinin altını çiziyor. Anlaşmanın olumlu sonuçlanması halinde, Almanya ve İngiltere‘nin bulunduğu Avrupa pazarında Getir’in de büyük bir yere sahip olmak konusunda önemli bir adım atacağı düşünülüyor.

2020 yılında ortaya çıkan Covid-19 ve pandemi sürecinde iyi bir çıkış elde eden Gorillas, kısa sürede büyüyerek Almanya’nın en ilgi gören unicorn şirketi arasına girse de müşterilerine sunduğu yeniliklerden istedikleri dönüşü alamamasının etkisiyle büyüme hızı düşüşe geçti.

Yakın zamanda ofisteki çalışanlarının sayısını azaltmak ve bazı pazarlarda aktifliğini sonlandırmak zorunda kalan Gorillas, geçtiğimiz Mayıs ayında 300 ofis çalışanıyla yollarını ayırdı. Beş büyük pazarda faaliyet göstereceğinin sinyalini veren ve şirketi karlılık politikasına döndüren Alman markası, yeni finansman arayışında olduğunu belirtmişti.

Hızlı teslimat işini büyütmek için Mart ayında yaklaşık 800 milyar dolar yatırım alan Getir ve Gorillas yetkilileri, konu hakkında henüz herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı. Resmi açıklamalar henüz gerçekleşmese de, Gorillas’ın Getir’in bünyesine katılması olası bir seçenek gibi gözüküyor.

Kaynak: Bloomberg HT