imlec.io: Yazılımcıların ve şirketlerin teknik sorunlarını çözen platform

imlec.io, yazılımcıların algoritma soruları çözüp Bootcamp eğitimi alabildikleri, şirketlerin teknik mülakatlarını yapabildikleri bir yazılım platformu.
İmlec.io: Yazılımcıların ve şirketlerin sorunlarını çözen platform

Şirketlerin çalışacakları iyi bir yazılımcıya zor ulaşmaları ve yazılımcıların da kendileriyle uyumlu bir şirket bulmak umuduyla sık sık iş değiştirmek zorunda kalmalarına yönelik bir platform geliştiren imlec.io, iki tarafın da sorunlarını çözüyor.

Ankara'da Gazi Teknopark'taki kuluçka şirketlerinden Databee Yazılım tarafından geliştirilen imlec.io, kurduğu platform sayesinde kendilerini geliştirmek isteyen yazılımcıların algoritma soruları çözerek ve çeşitli bootcamp eğitimleri alarak bilgilerini geliştirebilmesine olanak sağlıyor. Yazılımcılar, aldıkları Bootcamp eğitimleri sonunda iş sahibi olabiliyorlar.

Bootcamp eğitimleri aracılığıyla verimlilik artıyor

imlec.io kapsamında yazılımcı adayları için tamamen ücretsiz olan Bootcamp eğitimleri aracılığıyla yapılan işe alımlarda, işe yeni başlamak isteyen yeni mezun veya ilk kez yazılımcı olarak çalışmak isteyen kişiler, çalışmak istedikleri şirket adına yapılan eğitimlere katılabiliyor. Şirkette kullanılan tech stack (teknoloji seti)’e uygun olarak verilen eğitimde, şirketteki gerçek işlere uygun bir proje de geliştiriliyor. Böylece Bootcamp eğitiminden geçen kişilerden başarılı olanlar, şirkette çalışmaya başladıkları ilk andan itibaren verimli olabiliyorlar. Bu çalışanların iş değiştirme oranları da çok daha az oluyor.

imlec.io resmi sitesi

Tek seferde binlerce kişiye teknik mülakat kolaylığı

Şirketlerin daha deneyimli bir yazılımcıyı geleneksel yöntemlerle işe almak istediğinde, İK tarafından zaman zaman binlere ulaşan başvurular arasından özgeçmiş üzerinden yapılan eleme, iş için gerçekten uygun yazılımcıların elenmesine neden olabiliyor. Genellikle takım lideri seviyesindeki bir şirket çalışanı tarafından yapılan teknik mülakatlar, haftalar sürebiliyor. Birçok teknik mülakat, işe alınmak istenen yazılımcının özgeçmişi iyi durduğu halde temel kod yazma yeterliliğinin bile olmadığının anlaşılmasıyla sonuçlanıyor. Süreç başarılı olsa da olmasa da zaman ve diğer kaynaklar boşa harcanmış oluyor.

Imlec.io'nun sunduğu çözümde ise, aday şirket adına üretilen bir sınav adresi tüm yazılımcı adaylarına gönderiliyor ve aynı anda binlerce kişinin teknik mülakatı ve ön elemesi tek bir gün içinde bitirilebiliyor.

Kod yarışmalarının düzenlendiği platformda C, C#, C++, Java, PHP, Python, Javascript ve Go‘yla serbest kod yazılabilirken şu an için PHP, Javascript ve Pythonla algoritma soruları çözülebiliyor. İmlec.io ayrıca, desteklenen dil sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalara devam ediyor.

Yazılımcılar için tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen bu platform, ülkemizdeki nitelikli yazılımcı açığını kapatmak için bir eğitim platformu olarak da çalışıyor. Yazılımcı topluluğunun yoğun ilgisiyle karşılaşan imlec.io, hızla geliştirilmeye devam ediliyor.