Rusya’nın dev e-ticaret sitesi Ozon, Türkiye’de ofis açıyor

Rusya'nın en tanınmış e-ticaret sitelerinden biri olan Ozon, Türk ürünlerine daha kolay erişim sağlamak için İstanbul'da ofis açıyor.
Rusya'nın dev e-ticaret sitesi Ozon, Türkiye'de ofis açıyor

Rusya’nın önde gelen e-ticaret platformu Ozon‘a bağlı Ozon Global şirketi, İstanbul’da bir ofis açacaklarını duyurdu. Ozon, açacakları ofisle müşterilerinin geniş bir yelpazedeki Türk eserlerine daha kolay erişim sağlamasını hedeflediklerini bildiriyor.

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Ozon Global, İstanbul’da bir ofis açıyor. Yeni ofis, perakende ve ticarette on yıldan fazla deneyime sahip Hazal Maraş tarafından yönetilecek. Türkiye’de şirket, yerel satıcıları pazar payına dahil etmeyi ve alıcılara benzersiz ve geniş bir Türk ürün yelpazesine erişim sağlamayı amaçlıyor" ifadeleri kullanıldı.

Montajsız teslimat süresi 6-8 gün arasında olacak

Açıklamada, "Yeni lojistik hizmeti teslimat süresini neredeyse 2 kat azaltacak. Montajsız teslimat süresi 6-8 gün arasında olacak. Hızlı teslimat, Rus alıcılar için Türk mallarının çekiciliğini artıracaktır" denildi. 

Geçen yıl 6 milyar dolar ciro elde eden dev e-ticaret platformunun yaptığı açıklamada, “Şimdi üst yönetim, İstanbul’da Türkçe bilen ve yerel tüketici sektörünün özelliklerini bilen uzmanlardan oluşan bir ekip kuruluyor ve sonbaharda aktif çalışmalara başlamayı planlıyor” ifadelerine yer verildi.

ozon, türkiye'de açılıyor

Türk ürünlerine talepler artıyor

Açıklamada, Türk satıcılardan gelen ürünlere yönelik artan bir talep olduğu belirtilerek, 2022’nin ilk yarısında Türkiye’den satıcı sayısının geçen yılın aynı dönemine göre iki katına, mal hacminin ise üç katına çıktığı vurgulandı. En fazla talebin Türk giyim markaları, vitrifiye, beyaz eşya, kahve ve Türk tatlıları olduğuna dikkat çekildi.

İstanbul’daki ofis hazırlıklarına devam eden Ozon Global Direktörü Stepan Gusamov, "Ürün teslimatı konusunda yerel ortaklara lojistik imkanlarımızı sunmaya, iletişim engellerini ortadan kaldırmak için satıcı ve alıcılara Türkçe destek vermeye hazırız. Yeni başlayan satıcıları desteklemek için, Rus pazarının özelliklerini ve satışları ölçeklendirecek araçları anlatacağımız eğitim seminerleri de başlatacağız" dedi.