Influencer Marketing Nedir?

Günümüzde hayatımızın pek çok yerinde karşılaştığımız influencer marketing kavramı nedir? Neden bizler için bu kadar önemlidir? Nelere dikkat edilmeli ve en doğru zaman nedir yazımızda bunu inceleyelim.

Dijitalleşen dünyamızda doğal olarak pazarlama stratejileri de kendi içerisinde evrimleşti. Bu evrimleşmeden kasıt nedir? Elbette fiziksel pazarlamadan online pazarlamaya geçiş.

Online yani dijital pazarlamanın hayatımıza girmesiyle sektör fark etmeksizin her türlü alışveriş kolaylaştı. Spor malzemelerinden inşaat malzemelerine, makyaj ürünlerinden tesisat ürünlerine aklınıza ne gelirse online olarak anında sipariş edilebiliyor. 

Elbette dijitalleşmenin pazarlama içerisine bu kadar entegre olmasıyla beraber yeni alanlar da açılmış oldu. Bunlardan bir tanesi de influencer marketing dediğimiz aktif satış stratejisidir. Ancak bu aktif satış stratejisine geçmeden ve influencer marketing nedir sorusunu cevaplamadan önce "influencer" kelimesini açıklayalım. 

Çünkü influencer marketing dediğimiz şey çok geniş kapsamlıdır. Influencer marketing nedir sorusunun pek çok farklı anlatımı olabilir. Ancak biz Influencer marketing nedir sorusunu daha spesifik ve anlaşılabilir bir şekilde ele alacağız.

Influencer Nedir?

Influencer kısaca dijital içerik üreten kişiye denir. Yani influencer marketing nedir dediğimizde ilk olarak aklımıza bu içerik üreticiler gelmelidir.  Influencer dediğimiz kişiler genellikle toplumda saygı duyulan, sözüne güvenilen kişilerdir.

Bu sebeple toplum tarafından kabul görür ve herhangi bir ürün/hizmeti pazarlamasını kolaylaştırır, hedef doğrultusundaki kişilere ulaşmasını sağlar. Influencer dediğimiz kişiler markalarla belirli bir maliyetle anlaşarak ürünlerin tanıtımını üstlenirler. Influencer marketing nedir dediğimizde aklımıza ilk olarak influencer gelir.

Ürün ya da hizmete ilgi duyan insanlar genel olarak bu influencerlardan etkilenerek güvenilirliğine dair bir anlamda onay alarak ürün ya da hizmete yönelirler. Dijital satış stratejisi olarak görebileceğimiz influencerlık son yıllarda oldukça büyük ilgi görmektedir. Çünkü dijitalleşen dünyada reklamların ve dolayısıyla içeriklerin daha hızlı ortamda dolaşması, daha çok müşterinin talebine cevap vermesi anlamına gelir.

Bu da online reklamcılığın önemli bir ayağı olan influencerlık ile mümkün olabilir. Influencer marketing nedir diye açıkladığımızda sorunun yarı cevabı buradan geçmektedir. Influencer marketing nedir dersek sosyal medya araçlarını kullanarak hedef kitleyi ulaşmaya yardımcı bir pazarlama uygulamasıdır. Yani influencer kimlikli yetkin kişinin bu araçlarla potansiyel müşterilere mal ve hizmeti en iyi şekilde tanıtmasıdır.

Influencer dediğimiz tanıtım yapan kişiler markalarla bir kereye mahsus anlaşma yapabileceği gibi uzun dönemli iş birlikleri de yapabilir. Her türlü ürün çeşidinin pazarlaması için influencer marketing yöntemi kullanılabilir. Influencer marketing nedir ve nasıl olmalıdır sorularına dikkat edilmesi gereken hususlarla devam edelim. 

Influencer Marketing Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Buraya kadar influencer marketing nedir sorusuna yanıt verdik. Şimdi influencer marketing nedir ile başladığımız yazımızda influencer marketing süreci nasıl işler buna biraz değinelim. Influencer marketing sürecinde önemli birkaç esas nokta vardır.

Bunlardan bir tanesi firmanın çalışmak istediği influencer ile kendi sektörü arasındaki bağdır. Yani örnek vermek gerekirse bir kozmetik firması, kozmetik sektöründe bilinen, tanınan ve saygı duyulan bir influencer ile çalışma yapmayı düşünmelidir.  

Influencer marketing nedir diye sorduğumuzda cevap içerisinde yer alan takipçi kitlesini göz önünde bulundurmak gerekir. Bir diğer önemli nokta da influencerın takipçi kitlesidir. Bu kitlenin o içerik sağlayıcıyı neden takip ettiği önemlidir.

Örneğin yine kozmetikten gidersek kozmetik ürünlerine meraklı olanlar kozmetikle ilgili bir influencerı takip ediyorsa bu kozmetik firması için artı bir durumdur. O sektöre ilgi duyan kitleye daha hızlı ulaşabilir. Yani kozmetik ürünleri tanıtan ve bu alanda takipçi kazanmış biri, bir lastik firmasının içeriğini tanıtarak firmaya hiçbir şekilde katkı sağlayamayacaktır. Yani bu noktada hedef kitleye uygun bir influencer ile çalışmak gerekir. 

Belirli bir süre zarfında aynı marka ile influencer olarak iş birliği yapan kişi zaman içerisinde o markanın güvenilir yüzü olmaya başlar. Bilinç altına yerleşen bu yüz insanlara güven de sağlar. Tüketici bu yüzü nerede görürse görsün onun güvenilir bir mal ya da hizmet tanıttığı düşüncesiyle o ürün ya da hizmete yönelecektir.

Bu uzun süreli iş birliği bittiği anda yine aynı sektörden farklı bir markaya içerik sağlayacak olan influencer doğal olarak aynı sektörde olduğu için diğer markaya da fayda sağlayacaktır. Bu sebeple influencer seçerken bu gibi önemli detaylara dikkat etmek gerekir. 

Influencer marketing nedir sorusuna yanıt ararken tercih edilecek influencerın kilit noktası olduğunu fark etmişsinizdir. Influencer tercihi yaparken tercih edilecek influencer hesaplarının erişimi kolay ve yüksek takipçili hesaplar olması önemlidir. Çünkü erişim dediğimiz şey özellikle dijital pazarlamada öne çıkan bir unsurdur. 

Takipçisi çok ama etkileşimi az olan bir influencer da sizin istediğiniz sonuçları almamanıza neden olabilir. Burada takipçi sayısının çok olduğu gibi etkileşiminin de yüksek olması beklenir. Hesaplara çok soru geliyor mu? Çok beğeni alıyor mu? İçerik kaydediliyor mu? Geri dönüşüm oranları ne?

Bu gibi konular influencer marketing öncesi iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Ancak bu şekilde marka gerçek hedef kitlesine ürün ya da hizmetini doğru bir şekilde ulaştırmış olur. Influencer marketing nedir diye detaylı araştırdığınızda influencerın da ne denli özenle seçilmesi gerektiğini anlamışsınızdır. Influencer seçerken yüksek takipçi sayısına her zaman aldanmamak gerekiyor.

Çünkü organik olduğu kadar bot hesaplar da dijital platformlarda sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Seçilecek olan Influencerın hesabı ne kadar organik takipçili? Bunu da az önce dediğimiz gibi yorumlar, beğeniler ya da mesajlarla anlamak mümkündür. Takipçi satın alınan bir profilde etkileşim de az olur ya da hiç olmaz. Bir firma olarak influencer marketing sürecine başlamadan önce bu detaylar ciddi bir şekilde araştırılmalıdır. 

Influencer Marketing Ne Zaman Yapılmalı?

Şimdi influencer marketing nedir sorusunu cevapladığımıza göre süreci hakkında biraz bilgi verelim. Aslında influencer marketing ne zaman yapılmalı sorusunun net bir cevabı yok. Çünkü bu pazarlama stratejisini eğer ürününüzün belirli bir zaman aralığında değil de her daim kullanıldığını düşünüyorsanız her mevsim yapabilirsiniz. 

Ancak bir de madalyonun öteki yüzü var. Bu konu özellikle mevsime göre değişen sektörlerle ilgili. Örneğin mont, bot, güneş kremi, kazak, tişört, şort, terlik vb. ürünler belirli mevsimlerde daha çok satıldığından influencer marketing sürecini de bu zamana uygun şekilde yönetmenizde fayda olacaktır.

Yaz aylarında güneş gözlüğünün çok daha fazla satacağı açıktır. Influencer, bahar ve yaz aylarına doğru yaratıcı bir içerikle gözlük satışlarınızı ikiye katlayacaktır. Bir diğer örnek bot için verilebilir. Sonbahar ve kış aylarında giyilen botların dijital pazarlamada sergilenmesi yine bu aylara girerken olmalıdır. Yaz aylarında yapacağınız bot ya da kazağa dair bir içerik hem ilgi görmez hem de satışa dönüşmez. 

Bununla beraber bazı sektörler ise zamansızdır. Örneğin kahve fincan takımı, yatak örtüsü, kozmetik ürünler, yastık, televizyon, cep telefonu vb. daha pek çok örnek sayılabilir. Bu tarzda ürünlerinizi tüketicilerin beğenisine sunmak istiyorsanız doğru bir strateji ve uygun bir bütçe ile dilediğiniz zaman influencer marketing yapabilirsiniz. 

Influencer marketing dilediğiniz sosyal medya mecralarında yapılabilir. Bunun için genellikle günümüzde en popüler sosyal medya aracı Instagram'dır. Instagramda kısa-orta ölçekli videolar, ilgi çekici resimler ve içeriklerle markanızı ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Bunun yanı sıra Youtube, Twitter, Facebook gibi sosyal medya araçlarında da influencer marketing sürecini yönetebilirsiniz. 

Umarız influencer marketing nedir sorusuna yeterli cevabı verebilmişizdir. Görüldüğü üzere influencer marketing nedir sorusunu sizler için geniş bir yelpazede açıklamaya çalıştık. Influencer marketing nedir sorusunu cevaplarken olabildiğince yalın ve anlaşılabilir bir dil kullanmaya özen gösterdik. 

Siz de dijital platformlarda markanızı tanıtmak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için siz de influencer marketing yönteminden faydalanabilir ve günümüz kazançlı reklam stratejileri ile markanızı daha bilinir bir hale getirebilirsiniz. Influencer marketing nedir gibi diğer sorularınız için de web sitemizi takip edebilirsiniz.