Jeff Bezos, 124 milyar dolarlık servetini hayır kurumlarına bağışlayacak

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, verdiği bir röportajda servetinin çoğunu ölmeden önce hayır kurumlarına bağışlayacağını planladığını bildirdi.
Jeff Bezos, 124 milyarlık servetini hayır kurumlarına bağışlayacak

Dünyanın en zengin insanı sıralamasında dördüncü sırada bulunan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, CNN’e verdiği özel bir röportajda 124 milyar dolarlık servetinin çoğunu ölmeden önce bağışlamayı planladığını söyledi.

Bezos, servetinin büyük bir bölümünü iklim değişikliğiyle mücadele eden ve derin sosyal – politik bölünmeler karşısında insanlığı birleştirebilecek olan hayır kurumlarına dağıtmayı düşünüyor.

Bezos’un kız arkadaşı Lauren Sanchez’le birlikte ‘üst düzey fayda’ ile paralarını bağışlamaya hazırlandıklarını belirtti.

Jeff Bezos, servetini ölmeden önce bağışlayacak

Bezos sunucunun ‘Bu bağışı yaşarken mi yapacaksınız?’ sorusuna ise ‘evet’ yanıtını vererek bağışı doğruladı. Bezos ayrıca, bu açıklamadan önce şarkıcı ve yardımsever Dolly Parton‘a 100 milyon dolarlık bir bağışta bulunacağını duyurdu. 

Sanchez, Dolly Parton’a bulunacakları bağış hakkında, “Dolly’yi düşündüğünüzde, herkes gülümsüyor, değil mi? Sadece ışık saçıyor. Ve tek yapmak istediği, diğer insanların dünyalarına ışık getirmek. Bu yüzden Dolly’ye bu ödülü vermekten başka daha iyi birini düşünemezdik ve onun bu ödülle harika şeyler yapacağını biliyoruz.”

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos daha önce, insan kaynaklı iklim değişikliğine siyasi ve teknolojik çözümler getirmeyi amaçlayan Bezos Earth Fund‘a on yıl boyunca 10 milyar dolar bağışlama sözü de vermişti.

Bu, milyarder kuruculardan gelen ilk bağış hareketi değil. Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates de geçtiğimiz yıllarda büyük bir bağış hareketi başlatmayı hedeflemişti. Uzun süre dünyanın en zengini olan Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı ile hayır kurumlarına ve bilimsel araştırmalara bağış yapmayı sürdürüyor. Bill Gates bundan yola çıkarak, milyarderlerin paralarının en az yarısını bağışlamaları amacıyla “The Giving Pledge”i de hayata geçirmişti.

Jeff Bezos’un ayrıntılı bir açıklama olmasa da servetini bağışlamayı planladığını açıkladığı ilk an olduğu için eleştirmenler, daha önce dünyanın en zengin yüzlerce insanının servetlerinin çoğunu hayır kurumlarına bağışlama sözü olan “Giving Pledge” kampanyasına katılmaması nedeniyle Bezos’u eleştiriyor.

Kaynak: CNN Business