Teknoloji şirketi IAMX.Live, sanal influencer ALARA X’i geliştirdi

Günümüzde 5 kişiden üçü en az bir sanal influencer takip ediyor. Sanal influencer pazarının 2025'e kadar %26 büyüyerek 4,6 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bundan yola çıkarak IAMX.Live, özel sanal karakteri Alara X'i sundu.
Teknoloji şirketi IAMX.Live, sanal influencer ALARA X'i geliştirdi

Son dönemde iş dünyasında artan rekabet ile pazarlama stratejileri de etkilendi. Markalar yeni trendlere yönelerek influencer pazarlamayı stratejilerinin bir parçası haline getirdi. Sanal influencer’ların popülaritesi de bu doğrultuda artarak yapay zeka ve grafik yazılımları aracılığıyla bilgisayarda üretilen ve sosyal medyada gerçek bir insan gibi davranan sanal karakterler ekonomisini oluşturdu.

Sanal influencer pazarının ise 2025’e kadar %26 büyümeyle 4,6 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor. Influencer Marketing Factory tarafından yürütülen bir araştırmada 5 katılımcıdan üçünün en az bir sanal influencer'ı takip ettiği görüldü. Markalara özel yeni nesil prodüksiyon hizmeti vermeye başlayan teknoloji şirketi IAMX.Live tarafından geliştirilen sanal influencer’ı ALARA X de son dönemde küresel kullanıcıların ilgi odağı oldu. 

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan IAMX.Live kurucu ortaklarından Ercan Barış, “Yaratıcı endüstrinin ve teknolojinin pazarlama dünyasına son hediyesi olan bu dijital yıldızlar, metaverse çağına adımladığımız günlerde markalar için güçlü fırsatlar barındırıyor. Dünyaca ünlü moda markaları mesajlarını sosyal medya platformlarında kendilerine özel sanal karakterleriyle vermeye başladı. IAMX.Live olarak hayat verdiğimiz ALARA X de 300 bine yakın takipçisiyle uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekiyor” dedi. 

2022’de tüketicilerin %35’i sanal influencer’ların tanıttığı ürünlerden aldı

Araştırma sonuçlarına göre kullanıcıların sanal influencer’ları takip etme nedenleri arasında içerik, ilk sıraya yerleşiyor. Hikaye anlatımı, müzik ve ilham gibi başlıkları da sanal influencer’ları takip etme gerekçeleri arasında sayan kullanıcıların, dijital dünyanın sanal ünlülerini takip etmek için YouTube, Instagram ve TikTok gibi mecraları kullandığı görüldü.

Ercan Barış, 2022’de tüketicilerin %35’inin sanal influencer’lar tarafından tanıtılan bir ürün veya hizmet satın aldığını vurgulayarak, “Özellikle Z jenerasyonu sanal influencer’lara büyük ilgi gösteriyor. Tamamen dijital ortamda üretilen sanal karakterler markalara influencer pazarlama stratejilerini yenilikçi bir yoldan tamamlama ve metaverse evrenine adım atma şansı tanıyor. Küresel pazarda faaliyet gösteren Dubai merkezli bir prodüksiyon şirketi olarak geliştirdiğimiz ALARA X de yeni yaklaşımın en başarılı örneklerinden biri olarak konumlanıyor. Hollywood yapımlarına imza atan küresel motion capture ve animasyon stüdyoları, ALARA’nın animasyon videoları üzerinde uzun zamandır çalışıyor. Verilerden de hareketle, sanal gerçeklikle oluşturulmuş deneyimlerin pazarlama ve tüketici etkileşiminde önemli rol oynayacağı bir döneme girerken yeni ve güçlü bir iletişim kanalı olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

2022'de tüketicilerin %35'i sanal influencer'ların tanıttığı ürünlerden aldı

IAMX.Live, bir sanal insan kolonisi üzerinde çalışıyor

Yeni nesil bir prodüksiyon şirketi olarak ALARA X’in dışında yeni sanal influencerlar üzerinde çalıştıklarını söyleyen IAMX.Live kurucu ortaklarından Ercan Barış, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “IAMX.Live olarak geleceğe yön verecek pop yıldızı, haber sunucusu, gazeteci, influencer gibi farklı sanal karakterlerden oluşan bir sanal insan kolonisi üzerine çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz realistik sanal influencer’ları yalnızca sosyal medya platformlarıyla sınırlı tutmayıp bir teknoloji şirketi olarak bu karakterlerle NFT, blokzinciri ve kripto gibi konseptler arasında organik bağlar kuracağız. Bunun yanı sıra global markalar için de özel, anahtar teslim sanal influencer’lar tasarlamaya başladık. 2025’e kadar hedefimiz, IAMX.Live lisanslı, küresel markalar ve yatırımcılar tarafından sahiplenilmiş sanal influencer’lardan oluşan bir ekosistem oluşturmak.”

Metaverse ve metaverse NFT nedir hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için linklere tıklayarak içeriklere ulaşabilirsiniz.