TikTok ABD’de yasaklanıyor mu?

Federal İletişim Kurulu Başkanı Brendan Carr, yayınlanan bir röportajda TikTok'un ABD vatandaşlarının verilerini Çin Hükümeti'ne ilettiğini öne sürerek TikTok'un yasaklanması gerektiğinin altını çizdi.
TikTok ABD'de yasaklanıyor mu?

Federal İletişim Kurulu (FCC) Başkanı Brendan Carr, ABD hükümetinin, sosyal medya uygulamasıyla ABD’de faaliyet göstermeye devam etmesine izin verebilecek bir ulusal güvenlik anlaşmasına varmak yerine TikTok‘un yasaklanmasının daha mantıklı olduğunu iddia etti.

Yabancı mülkiyeti içeren iş anlaşmalarını incelemekle görevli çok kurumlu bir hükümet organı olan ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi, Çin hükümet yetkililerinin TikTok verilerine erişmeye çalışabileceğine dair endişeleri çözmek için şirket ile aylarca müzakere etti.

Bu yıl şirket, ABD’deki kullanıcı verilerini Oracle tarafından yönetilen sunuculara taşıdığını söyledi ancak şirketin veya ana şirketi ByteDance’in Çin merkezli çalışanlarının bu bilgilere yine de erişip erişemeyeceği konusundaki endişeler devam ediyor. Bu endişeler, Eylül ayında ABD’li milletvekillerinin baskısı altında TikTok Çin’e veri akışını kesmeyi taahhüt etmeyi reddettiğinde yeniden gündeme geldi.

TikTok, ABD ile bir anlaşma yapma yolunda

Federal İletişim Kurulu (FCC) Başkanı Carr’ın TikTok yasağı çağrısı ilk olarak Axios tarafından bildirildi ve açıklamalar, Apple ve Google’a eğlence platformunu ilgili uygulama mağazalarından kaldırmaları için yaptığı önceki çağrıları genişletti.

Şirket Carr’ın bu ifadelerine karşılık, ABD hükümetinin kendileri ile ilgili gizli görüşmelerde hiçbir rolü olmadığını ve FCC komisyon üyesi rolünden çok bağımsız görüşlerini ifade ediyor gibi göründüğünü belirtti.

Eğlence platformu bu yasak talebi üzerine yaptığı açıklamada, ABD hükümeti ile tüm makul ulusal güvenlik endişelerini giderecek bir anlaşmaya varma yolundayız ifadelerini kullandı. ABD Hükümeti bütün karşı açıklamalara rağmen, ABD vatandaşlarına ait biyometrik ve konum verileri de dahil olmak üzere verileri depolayarak Çin hükümetine sunduğunu düşünüyor.

Statista’ya göre, bir yasağın yürürlüğe girmesi durumunda bu yasağın ABD’deki yaklaşık 94,1 milyon kullanıcı üzerinde etkisi olacak. ABD’nin bir yasak koyması durumunda diğer ülkelerin uygulamaya kısıtlamalar veya sansür uygulamasının dışında ABD, TikTok’u tamamen yasaklayan tek ülkelerden biri olarak Hindistan’a katılacak.