Elon Musk, Twitter’ı satın aldığından beri neler yaptı?

Elon Musk Twitter'ı satın aldıktan sonra neler yaptı? Bu faaliyetler Twitter kullanıcıları ve şirket çalışanlarını nasıl etkiledi? Bu soruların cevaplarını yazımızda derledik.
Elon Musk, Twitter'ı satın aldığından beri neler yaptı?

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter’ı satın alma işlemini 44 milyar dolar ile tamamladı. Dünya çapında ses getiren bu olayın ardından Musk, Twitter’ın başına geçmesinin ardından birçok değişiklik yaptı. Bu nedenle, Musk’ın Twitter sürecinden başlayan faaliyetlerini derledik.

Musk, dev sosyal medya platformunun başına geçer geçmez Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Parag Agrawal, Mali İşler Direktörü (CFO) Ned Segal, üst düzey hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde ile genel danışman Sean Edgett’i görevden aldı. Görevden alınan Parag Agrawal’ın, Musk’ı sosyal medya platformundaki sahte hesapların sayısı konusunda kendisini ve Twitter yatırımcılarını yanıltmakla suçlaması nedeniyle işten çıkarıldığı düşünülüyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından yarıya yakın çalışan işten çıkarıldı

Musk, şirketi satın almasından bir hafta geçtikten sonra, şirket çalışanlarının yarıya yakınını işten çıkardı. Açıklama olarak 4 milyon dolardan fazla kaybettiğini ve şirket çalışanlarının yarıya yakınının işine son vermek zorunda kaldığını belirtti. Ayrıca, eski ABD Başkanı Donald Trump gibi bazı kişilere uygulanan kalıcı Twitter yasaklar da kaldırıldı.

Twitter’ın reklam gelirleri ile platformunu aktif tuttuğu biliniyor. Volkswagen, General Motors ve Pfizer gibi birçok firma, Twitter’da yaşanan karışıklıklar nedeniyle reklam vermemeye başladı.

Dev markaların Twitter’a reklam vermemesi ile ilgili yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Twitter Blue özelliği Apple kullanıcılarına daha maliyetli

Mavi tiklerin sahte hesaplarda kullanılmaya başlanması ve hesap taklitlerinin artması nedeniyle bir süredir askıya alınan Twitter Blue özelliği yeniden kullanıma sunuldu. Ancak bu özellikte birtakım farklılıklar bulunuyor. Artık mavi tik dışında tik almak isteyen kişinin unvanına göre farklı renklerde tikler de bulunuyor. Ayrıca, bu özelliğin Elon Musk ve Apple arasındaki tartışmadan dolayı Apple kullanıcılarına daha yüksek fiyatta olacağı da duyuruldu.

Twitter Blue ile ilgili yazımıza linki tıklayarak göz atabilirsiniz.

Twitter Blue özelliği Apple kullanıcılarına daha maliyetli

Twitter, ofis mobilyalarını açık arttırmaya çıkarıyor

Geçtiğimiz aylarda, Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisinin yaşadığı maddi aksaklıklar nedeniyle Belçika’nın Brüksel kentindeki ofisini kapattı. Reklam yönünden sekteye uğrayan Twitter, çareyi çalışanları işten çıkarmak ve ofislerini kapatmakla buluyor.

Sosyal medya devi, aralarında masalar, sandalyeler, kuş heykelleri ve dev bir ‘@’ işaretinin bulunduğu ofis mobilyalarını önümüzdeki ay açık artırmayla satacağını da açıkladı. Musk’ın faturalarını ödemek için şirket mobilyalarını satmaya giriştiği düşünülüyor.

Görsel Kaynak: Heritage
Görsel Kaynak: Heritage

Twitter tarafından satın alınan haber bülteni platformu Revue’nun kapatılacağı ise geçtiğimiz gün açıklandı. Revue, bu platform aracılığı ile gazetecilerin bülten yayınlamasına ve buradan para kazanmasına da olanak sağlamak amacıyla kurulmuştu. Haber bülteni platformunun silinmesi ile birlikte paylaşılan tüm veriler de silinmiş olacak.

Elon Musk hakkında haber yapan gazetecilerin hesapları askıya alındı

CNN’den Donie O'Sullivan, New York Times’tan Ryan Mac, Washington Post’tan Drew Harwell, Intercept’ten Micah Lee ve gazeteci Aaron Rupar gibi gazetecilerin hesapları Twitter tarafından askıya alındı. Bunun nedeninin, teknoloji sitesi The Verge’e yasağın Musk’ın konum verilerinin paylaşılmasıyla ilgili olduğu söyleniyor.

Elon Musk, olay üzerine yaptığı açıklamada, ‘birisinin konumunu izinsiz paylaşmanın’ Twitter kurallarını ihlal etmesi anlamına geldiğini ve bu nedenle hesapların askıya alındığını açıkladı. Bu olayın ardından Musk, Twitter’da bir anket düzenleyerek gazetecilerin hesaplarının yeniden açılmasıyla ilgili bir soru sordu.

İlk çok fazla seçenek bulunan anketi bu sefer iki seçenekle yeniden düzenleyerek seçenekleri hemen ve 7 gün sonra olarak paylaştı. Kullanıcıların büyük bir kısmı, gazetecilerin hesaplarının askıya alınmasının değiştirilmesine “hemen” cevabını verdi.

Ayrıca, Elon Musk’ın Tesla’nın hisselerinde yaşanan büyük değer kaybından sonra dünyanın en zengin insanı unvanı Bernard Arnault’a geçmiş oldu.

Geçtiğimiz gün Twitter üzerinden anket yaparak CEO görevinden ayrılıp ayrılmaması gerektiğini soran Musk’ın büyük çoğunlukla “evet” cevabı almasıyla yerine geçecek birini bulduğunda görevinden ayrılacağını söylemesi ise gündeme oturdu.

Elon Musk’ın CEO’luktan ayrılacağına dair haberimize de göz atabilirsiniz.

Twiter’ın Elon Musk tarafından satın aldığı günden beri çok fazla gelir sorunu yaşadığı görülüyor. Bunun için ofis mobilyalarını dahi elden çıkaran Musk’ın olayları dindirmek yerine son hamlesi olan gazetecilerin hesaplarının askıya alınmasının olayları daha da körükleyeceği düşünülüyor. Twitter gündemine dair gelişmeleri takip edeceğiz. 🙂

Kapak Görsel: Fox News