TikTok, gazetecilerin verilerine çalışanları tarafından erişildiğini doğruladı

TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter Perşembe günü CNN'e yaptığı açıklamada, TikTok ana şirketi ByteDance'in platformdaki iki gazetecinin kişisel verilerine uygunsuz bir şekilde erişen dört çalışanını kovduğunu doğruladı.
TikTok, gazetecilerin verilerine çalışanları tarafından erişildiğini doğruladı

TikTok‘a göre, Financial Times ve BuzzFeed için çalışan iki gazetecinin kullanıcı verilerine, ByteDance çalışanları sızıntılarını araştırırken yakalandı. TikTok ve ByteDance CEO’ları Perşembe günü çalışanlara iki ayrı e-posta göndererek, ikisi Amerika Birleşik Devletleri’nde ve ikisi Çin’de bulunan ilgili çalışanların şirket adına harici bir hukuk firması tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından işten çıkarıldığını açıkladı.

Şirketin sözcüsüne göre, gazetecilerin hesaplarından erişilen kişisel veriler arasında IP adresleri de bulunuyor. IP adresleri, bir kullanıcının konumu hakkında bilgi sağlayabiliyor. Şirketin CEO’su Shou Chew, çalışanlara gönderdiği e-postada, “İlgili kişiler, TikTok kullanıcı verilerine erişim elde etmek için yetkilerini kötüye kullandı ve bu kabul edilemez bir durum” ifadelerini kullandı.

Verilerin erişilmesi olayı, TikTok ile ABD arasındaki gerilimi arttırabilir

Ekim ayında Forbes, ByteDance’in belirli ABD vatandaşlarını gözetlemek için TikTok verilerini kullanmayı planladığını bildirdi. Perşembe günü yayınlanan bir raporda Forbes, şirket tarafından izlenen üç gazetecinin adını verdi. TikTok, üçüncü bir gazetecinin gerçekten etkilenip etkilenmediği konusunda yorum yapmayı reddetmişti.

Bu olayın şirketin Çin ile bağları göz önüne alındığında ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle ABD’de karşı karşıya olduğu incelemeyi daha da alevlendireceği düşünülüyor. Önceki günlerde, ABD’li milletvekilleri, kullanıcı verilerinin güvenliği ve şirketin Çinli çalışanlarının ABD’li uygulama kullanıcıları hakkındaki bilgilere erişebilme becerisiyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Verilerin erişilmesi olayı, TikTok ile ABD arasındaki gerilimi arttırabilir

Financial Times, “Gazetecileri gözetlemek, çalışmalarına müdahale etmek veya kaynaklarını sindirmek kesinlikle kabul edilemez. Resmi yanıtımıza karar vermeden önce bu hikayeyi daha kapsamlı bir şekilde araştıracağız” dedi.

Maryland, Güney Dakota ve Teksas da dahil olmak üzere bir düzineden fazla eyalet, son haftalarda devlet çalışanları için devlet tarafından verilen cihazlarda eğlence içerikleri üreten şirketin yasaklandığını duyurdu ve az ama artan sayıda üniversite de okulların sahip olduğu cihazlarda şirkete erişimi engelliyor.

Eğlence içerikleri üreten dev şirket şu anda ABD hükümeti ile ulusal güvenlik endişelerini gidermek ve uygulamanın ABD’li müşterilere hizmet vermeye devam etmesine izin vermek için potansiyel bir anlaşma konusunda uzun süredir devam eden müzakereler yürütüyor.

TikTok’un ABD’de yasaklanması ve aralarındaki gerilime dair daha çok bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: CNN Business Kapak Görseli: Firstpost