True Global Ventures 4 Plus, ilk yatırımını web3 lideri Animoca Brands’e yaptı

True Global Ventures 4 Plus, “Follow On Fund (FoF)” adlı yeni fonuyla ilk yatırımını oyun yazılımı ve risk sermayesi şirketi Animoca Brands’e yaptığını duyurdu.
True Global Ventures 4 Plus, ilk yatırımını web3 lideri Animoca Brands'e yaptı

Global girişim sermayesi şirketi True Global Ventures 4 Plus (TGV 4 Plus), "Follow On Fund (FoF)" adını verdiği yeni fonuyla ilk değiştirilebilir tahvil yatırımını oyun yazılımı ve risk sermayesi şirketi Animoca Brands'e yaptığını duyurdu. 

Üçüncü nesil internet anlamına gelen web3 uygulamalarının küreseldeki değerinin artmasıyla bu durumu fırsata çeviren şirketler, büyüme odaklı web3 uygulamaları geliştiren şirketlere yatırım yapıyor. 17,2 milyon dolar değerindeki yatırımını, Animoca Brands‘in 12 Temmuz'da açıklanan 5,9 milyar dolar değerindeki ikinci kapanışından sonra gerçekleştiren TGV 4 Plus, Animoca Brands‘in yanı sıra The Sandbox, Forge, Chromaway, Coinhouse, GCEX, Chronicled, Enjinstarter, Iomob ve Dedoco gibi diğer önde gelen şirketlere de yatırım yapmayı sürdürüyor.

Girişim sermayesi şirketi TGV 4 Plus'tan yapılan açıklamada, yatırımın amaçları dünya çapındaki internet kullanıcılarının dijital mülkiyet sunma misyonunu desteklemek, yeni varlık sınıfları yaratmak, kazan-kazan ekonomisine olanak tanıyarak daha adil bir dijital çerçeve ile açık metaverse inşasına katkıda bulunmak olarak sıralandı. Açıklamada şirketin 2019'dan bu yana Animoca Brands'in destekçisi olmasındaki temel sebeplerin, bu oluşumun değer artışının çoğunu blokzinciri projelerinden, yan kuruluşlarına ait gelirlerden ve metaverse’te yaptığı 340’tan fazla yatırımdan elde etmeleri şeklinde paylaşıldı.

Yatırımı destekleyen 15 tane Komandite Ortakları var

TGV 4 Plus FoF, ilk kapanışını Haziran 2022’de 146 milyon dolar karşılığında tamamladı. TGV 4 Plus FoF’nin fona ve yatırım komitesine liderlik eden, fonlarına 62 milyon dolardan fazla para yatıran 15 tane “Komandite Ortakları” bulunuyor. Bu, toplam fon büyüklüğünün yüzde 40’ından fazlasını ve ortak başına ortalama 4 milyon dolardan fazla taahhüttü temsil ediyor.

TGV Komandite Ortağı Dušan Stojanović, “Animoca Brands’in yaptığı stratejik satın alma ve yatırımların kalitesinden çok etkilendim. Şirket, blok zinciri piyasasının en büyük kazananlarından biri olmasıyla birlikte herhangi bir krizde pazardan daha güçlü çıkması muhtemel yapılar arasında bulunuyor” şeklinde açıklama yaptı.

TGV'nin diğer bir Komandite Ortağı Kelly Choo da “Birçok Animoca Brands girişimi tarafından yönetilen genel web3 ekosistemine gösterilen ticari ilgiye şahit olmaktan mutluluk duyuyorum. Şirketi bir sonraki seviyeye taşıyacak ve mevcut güçlü yönetim ekibini tamamlayacak yeni üst düzey yönetim atamaları konusunda da oldukça heyecanlıyım” dedi.

Yatırımı destekleyen 15 tane Komandite Ortakları var

‘Yeni nesil web3 şirketleri finanse edilmeli’

TGV haricinde de Boyu Capital, Singapur’un Ulusal Varlık Fonu olan Temasek ve GGV Capital gibi oluşumlardan da yatırım alan Animoca Brands’in Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Yat Siu ise sürece dair düşüncelerini şu sözlerle paylaştı: “TGV 4 Plus FoF’nin ilk yatırımı olarak Animoca Brands’i seçmesinden onur ve minnet duyuyoruz. Açık metaverse’in paylaşılan ağ etkisi sayesinde, bizim gibi geç dönem şirketlerin finanse edilmesi erken aşama büyüme için bir destek niteliği taşıyor. Bu nedenle bu yatırımın tüm ekosistem için olumlu bir gelişme olduğuna inanıyoruz.”