Google, ‘itibar riski’ nedeniyle ChatGPT’ye rakip ürün çıkarmayacak

Geçtiğimiz aydan itibaren teknoloji gündemine oturan ve hakkında birçok deneyim ve varsayımlar bulunan OpenAl'ın geliştirdiği ChatGPT ile ilgili Google yöneticileri, herhangi bir benzer rakip ürün çıkarmayacaklarını ifade etti.
Google, 'itibar riski' nedeniyle ChatGPT'ye rakip ürün çıkarmayacak

Google’ın yöneticileri, ChatGPT‘nin yükselişini ele alarak OpenAl’ın geliştirdiği yapay zeka botunun hızlı ivme aldığını kabul ederek kendilerinin de yapay zeka sohbet robotlarının başarılı olduğunu ancak markalarının sahip olduğu ‘itibar riski’ nedeniyle rakip bir ürün çıkarmayacaklarını da belirtti.

ChatGPT’nin piyasaya sürülmesi, insanların yapay zeka sohbet robotlarının yakında geleneksel arama motorlarının yerini alabileceği konusunda tahminler yürütmesine neden oldu. Ancak Google’daki yöneticiler, teknolojinin, sohbet robotlarının önyargısı ve basitçe bilgi uydurma eğilimleri gibi sorunlarla birlikte, kullanıcıların önüne koymak için hala çok olgunlaşmamış olduğunu söylüyor.

Alphabet CEO’su Sundar Pichai ve Google’ın yapay zeka başkanı Jeff Dean, yakın zamanda katıldıkları bir toplantıda ChatGPT’nin yükselişini ele aldı. Bir çalışanın Microsoft ile derin bağları olan bir şirket olan OpenAI tarafından geliştirilen botun lansmanının arama devi için “kaçırılmış bir fırsat” olup olmadığını sormasının ardından Dean ve Pichai, Google’ın AI dil modellerinin OpenAI’ninkiler kadar yetenekli olduğunu, ancak teknolojinin getirdiği “itibar riski” nedeniyle şirketin ChatGPT’ye rakip bir ürün çıkarmayacağını bildirdi.

Pichai, Google’ın 2023’te AI dil özellikleri için farklı ve çeşitli projeler üzerinde çalıştığının da altını çizdi. Google, daha önce OpenAI’nin yapay zeka robotuna eşit kapasiteye sahip bir dizi büyük AI dil modeli (LLM) geliştirdi. Ayrıca, kullanıcılara yapay zeka sohbet robotu teknolojisinin tadına varmak için AI Test Kitchen gibi uygulamaları da piyasaya sürdü ancak kullanıcılarla çeşitli şekillerde etkileşimleri kısıtladı.

"ChatGPT inanılmaz derecede sınırlı"

“ChatGPT inanılmaz derecede sınırlı”

OpenAl’ın dil sistemi hızlıca 1 milyon kullanıcıyı geçse de sohbet yeteneği güçlü olan yapay zeka robotunun birtakım kusurları ve yanlış bilgi aktarması gibi sorunları bulunuyor. Kullanıcılar, yapay zeka robotunun tarihsel ve biyografik veriler oluşturmaktan, kullanıcılara anne sütüne ezilmiş porselen eklemenin “bebek sindirim sistemini destekleyebileceğini” söylemek gibi yanlış ve tehlikeli iddiaları haklı çıkarmaya kadar çok çeşitli konularda “yalan söylediğini” keşfetti.

Şirketin CEO’su Sam Altman geçtiğimiz günlerde, “ChatGPT inanılmaz derecede sınırlı, ancak bazı şeylerde yanıltıcı bir büyüklük izlenimi yaratmaya yetecek kadar iyi halde. Şu anda önemli herhangi bir şey için ona güvenmek bir hata. Bu, ilerlemenin bir önizlemesidir; sağlamlık ve doğruluk konusunda yapacak çok işimiz var” şeklinde bir tweet paylaştı.

“ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?” ve “ChatGPT Yapay Zekası Metin Yazarlığını Bitirecek Mi?” başlıklı yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak: The Verge